BPMiG Jasień, Filia w Jabłońcu

widmark2We wrześniu spotkaliśmy się po wakacyjnej przerwie i wspólnie przeczytaliśmy książkę Martina Widmarka „Tajemnica szkoły”. Jej bohaterowie są już znani uczestnikom spotkania z innych książek serii tego autora. Tym razem Lasse i Maja muszą rozwikłać zagadkę fałszywych banknotów, które w dużych ilościach pojawiły się w ich miasteczku. Wszystko wskazuje na to, że pieniądze zostały podrobione w szkole, do której chodzą. Młodzi detektywi doskonale znają więc zarówno teren , jak i pracowników szkoły.  Dzieci rozpoczynają śledztwo od zebrania odcisków palców wszystkich podejrzanych. Jak zwykle współpracują z komisarzem policji. W trakcie dochodzenia Lasse i Maja odkrywają wiele sekretów dotyczących znanych im osób a na koniec muszą uciec się do podstępu, żeby wykryć sprawcę przestępstwa.

Ciekawe zagadki, wartka akcja i duża dawka humoru (również za sprawą ilustracji autorstwa Heleny Willis) sprawiają, że młodzi czytelnicy zawsze chętnie zapoznają się z przygodami pary sympatycznych detektywów. Tym razem uczestnicy spotkania dowiedzieli się również, jak zabezpieczane są  banknoty i poznali termin „daktyloskopia”. „Tajemnica szkoły” to książka, która wciąga, bawi i uczy. Polecamy.

Elżbieta Ferenc- moderator DKK w Jabłońcu

ostroznie7 lipca odbyło się kolejne spotkanie DKK. Tym razem rozmawialiśmy o bezpieczeństwie dzieci a tematu do dyskusji dostarczyła nam książka Grzegorza Kasdepke „Ostrożnie! Wszystko, co powinno wiedzieć dziecko, żeby mogło bezpiecznie bawić się w domu”.  Za sprawą zabawnych opowiadań z udziałem małego Dominika, jego psa Juniora i babci Marysi autor uczula dzieci na różne niebezpieczeństwa, które mogą czekać na nie  w domu. Młody czytelnik dowiaduje się między innymi, że:  nie należy niczego wkładać do nosa, uszu czy buzi,  trzeba uważać na wszystko, co jest gorące i ostre, nie wszystko nadaje się do zjedzenia, a także o tym, jak niebezpieczna może okazać się zabawa ogniem.  

W czasie trwających właśnie wakacji dzieci są bardziej niż zwykle narażone na różne niebezpieczeństwa, lektura książki G. Kasdepke okazała się więc bardzo przydatna. W trakcie dyskusji poruszyliśmy też sprawę bezpieczeństwa w innych miejscach np. nad wodą, na placu zabaw czy na drodze.

Elżbieta Ferenc- moderator DKK w Jabłońcu

o przemocyW czerwcu rozmawialiśmy o szkolnych dręczycielach. Tematem naszych rozważań stała się książka Elżbiety Zubrzyckiej „Słup soli”, którą wspólnie przeczytaliśmy w trakcie spotkania. Autorka opowiedziała nam historię grupy chłopców zdominowanych przez silniejszego Guza. Dręczyciel działa tu w niemym przyzwoleniu, bo nikt nie protestuje, bojąc się, że może zostać  kolejną ofiarą. Większość chłopców w duszy buntuje się przeciw postępowaniu Guza, ale wszyscy bezsilnie przyglądają się jego poczynaniom, stojąc z boku,  jak tytułowy słup soli.  Elżbieta Zubrzycka podpowiada dzieciom, jak można przeciwstawić się dręczycielowi i rozwiązać problem bez użycia siły.

Uczestnicy spotkania z uwagą czytali książkę i chętnie brali udział w dyskusji. Okazuje się, że z problemem przemocy w szkole spotykają się każdego dnia, bo sami byli dręczeni, albo dotyka to ich kolegów. Sprawa dotyczy dzieci w różnym wieku, chłopców i dziewczynek, dobrze więc, że powstała publikacja, która porusza ten problem.  Jak powiedział jeden z klubowiczów: „Słup soli” to bardzo „życiowa” książka. Polecamy.

Elżbieta Ferenc- moderator DKK w Jabłońcu

rozalkaW trakcie majowego spotkania wspólnie przeczytaliśmy książkę Renaty Piątkowskiej „Ciekawe co będzie jutro?”. Jej bohaterką jest rezolutna, ciekawa świata i bardzo pomysłowa Rozalka.  Dziewczynka ma dwoje przyjaciół- Julka i Zuzię, z którymi codziennie wymyśla nowe zabawy. Małej Rozalce wielką przyjemność sprawia zwykła zabawa w chowanego, budowanie szałasu w krzakach czy obserwowanie robaków. Pewnego dnia dziewczynka bierze też ślub z Julkiem,  otrzymując w zamian całego męża i połowę jego psa- Śliniaka. Pies okazuje się zresztą bardzo pomocny przy leczeniu babci . Świetnym pomysłem jest też zaproszenie dziadka na koncert grających kiszek czy oklejenie taty tatuażami i pomalowanie mu paznokci u stóp na czerwono. Rozalka ma głowę pełną pomysłów i wprost nie może doczekać się kolejnego dnia, w którym tyle przecież może się wydarzyć… Dziewczynka i jej przyjaciele nie potrzebują komputera ani zabawek, żeby dobrze się bawić.

My również doskonale bawiliśmy się w czasie czytania krótkich opowiadań, bo książka R. Piątkowskiej aż tryska humorem. Mieliśmy też okazję porozmawiać o wielu ( dzisiaj już nieco zapomnianych) zabawach, takich jak np. berek czy  podchody.

Elżbieta Ferenc- moderator DKK w Jabłońcu

wilki21 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie DKK dla dzieci. Tym razem przedmiotem naszej dyskusji stała się książka Ewy Nowak pt. „Szarka”.  Bohaterka książeczki to dziewczynka o imieniu Gabrysia, która nudzi się w czasie ferii zimowych spędzanych u dziadków na wsi. Sytuacja zmienia się, gdy w domu dziadków pojawia się szczeniaczek (suczka) . Dziewczynka  ma teraz towarzyszkę zabaw, której nadaje imię Szarka. Tymczasem dorosłych zaczyna niepokoić stado wilków krążące   wokół wioski. Gdy Szarka znika Gabrysia jest przekonana, że to wilki ją pożarły. Pewnej nocy dziewczynka wychodzi w nocy z domu, wydaje jej się , że widzi szczeniaczka, więc idzie za nim do lasu. Zajęta poszukiwaniem pieska gubi drogę do domu dziadków. Nagle zjawia się Szarka a za nią wilki. Gabrysia postanawia bronić szczeniaczka, ale okazuje się, że wilki nie zamierzają go skrzywdzić, bo on jest jednym z nich. Wataha wilków odprowadza dziewczynkę do wioski. Gabrysia, która wcześniej zazdrościła koleżankom ciekawych planów na ferie, teraz postanawia nikomu nie mówić o swojej nocnej przygodzie, bo przecież i tak nikt by jej nie uwierzył…

Ewa Nowak opowiedziała dzieciom ciekawą i ciepłą historię. Znajdujemy tu przygodę i odrobinę tajemnicy, jak  również bardzo plastyczne opisy, które pomagają młodym czytelnikom wyobrazić sobie przedstawione wydarzenia.  Książka przeznaczona jest dla młodszych dzieci, ale  również te starsze z niecierpliwością czekały na dalszy rozwój wydarzeń. W trakcie spotkania wykorzystaliśmy zamieszczone na końcu książki testy i zadania,  co było dla uczestników ciekawym urozmaiceniem i dodatkową atrakcją.

Elżbieta Ferenc- moderator DKK w Jabłońcu

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.