BPMiG Jasień, Filia w Jabłońcu

przyjacielW trakcie wrześniowego spotkania wspólnie przeczytaliśmy książkę Renaty Piątkowskiej „Najwierniejsi przyjaciele. Niezwykłe psie historie”. Jest to zbiór opowiadań o psiej mądrości, wierności i przywiązaniu. Autorka książki uświadamia młodym czytelnikom, że zwierzęta odczuwają ból i cierpienie, ale też reagują na nieszczęście człowieka i mogą stać się dla niego wsparciem i pocieszeniem w trudnych chwilach. Niektóre z opowiadań Renaty Piątkowskiej są zabawne,  inne wzruszające, wszystkie jednak uczą dzieci empatii i odpowiedzialności za swoich czworonożnych przyjaciół. Uczestnicy spotkania z przejęciem czytali niezwykłe historie i chętnie rozmawiali o pieskach, zarówno tych opisanych w książce , jak i tych , które mają w domu.

Elżbieta Ferenc- moderator DKK w Jabłońcu

zwierzatko12 lipca spotkaliśmy się w wakacyjnych nastrojach i wspólnie przeczytaliśmy książkę naszego ulubionego autora- Grzegorza Kasdepke pt. „W moim brzuchu mieszka jakieś zwierzątko”. Kilkuletnia dziewczynka zauważa pewnego dnia, że z jej brzucha dochodzą jakieś dziwne odgłosy i szybko dochodzi do wniosku iż musi tam mieszkać jakieś zwierzątko. Mama, tata, starszy brat i dziadkowie nie chcą jej uwierzyć, śmieją się tylko i zupełnie nie zwracają uwagi na to co mówi przejęte dziecko. W głowie dziewczynki pojawiają się różne przypuszczenia na temat tego, jakie to może być zwierzątko (kotek, piesek, lew a może rybka…). Jedynie koledzy w przedszkolu traktują sprawę z należytą powagą. Wzbudza ono tam zainteresowanie a nawet panikę, bo co się stanie jak zwierzątko urośnie. Po obiedzie zamieszkujące brzuch dziewczynki stworzonko nagle cichnie. Dziewczynka wraca z przedszkola do domu trochę smutna z tego powodu, ale okazuje się, że ono już tam jest- teraz mieszka w brzuchu starszego brata i pochłania ogromne ilości jedzenia.

Książka „W moim brzuchu mieszka jakieś zwierzątko” została zainspirowana prawdziwą historią. Chociaż jest ona przeznaczona dla nieco młodszych czytelników to uczestnikom spotkania bardzo się podobała i nie raz wywołała  uśmiech na ich twarzach. Możemy tylko pozazdrościć autorowi wyobraźni.

Elżbieta Ferenc- moderator DKK w Jabłońcu

pociagW trakcie kwietniowego spotkania DKK wspólnie przeczytaliśmy książkę Martina Widmarka i Heleny Willis pt. „Tajemnica pociągu”. Po raz kolejny Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai ma do rozwiązania trudną zagadkę. Tym razem sympatyczni detektywi wybierają się w podróż pociągiem, którym przewożone są pieniądze przeznaczone do zniszczenia. Razem z nimi jedzie komisarz policji nadzorujący cenny  transport . W pociągu są też maszynista (kolega komisarza), konduktorka, kelnerka i nieco dziwny pastor. W pewnym momencie pociąg gwałtownie hamuje a z przedziału bagażowego ginie worek z pieniędzmi. Wtedy niemal  wszyscy stają się podejrzani (bo też prawie każdy  ma tu coś do ukrycia). Znalezienie winnego to wcale nie jest taka prosta sprawa, ale Maja i Lasse doskonale radzą sobie z tym zadaniem.

Wartka akcja, barwne postacie, spora doza humoru i ciekawa zagadka do rozwiązania- to wszystko sprawia, że seria przygód młodych detektywów cieszy się niezmiennym zainteresowaniem i uznaniem uczestników spotkań.

Elżbieta Ferenc- moderator DKK w Jabłońcu

BAJKI 218 marca odbyło się kolejne spotkanie DKK dla dzieci, w trakcie którego wspólnie przeczytaliśmy i omówiliśmy książkę Grzegorza Kasdepke pt. „Dziwne przypadki bajkopisarza”. Jest to zbiór współczesnych bajek dla dzieci, których bohaterami są zwierzęta, rzeczy a nawet warzywa. Młody czytelnik znajdzie tu m. in. bajkę o marchewce, kołdrze, pawiu, muszce czy komarze. Uczestnikom spotkania najbardziej podobała się opowieść o kołdrze, która ciągle marzła, bała się duchów i owijała się swoim właścicielem. Bajki autorstwa G. Kasdepke są proste, zabawne i pouczające (każda z nich zawiera morał dotyczący ludzkiego życia). Książkę „Dziwne przypadki bajkopisarza” polecamy zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Elżbieta Ferenc- moderator DKK w Jabłońcu

potworakW trakcie kolejnego spotkania DKK wspólnie przeczytaliśmy książkę dobrze znanego nam już autora Grzegorza  Kasdepke pt. „Potworak i inne ko(s)miczne opowieści”.

Jej bohaterem jest przybysz z kosmosu, który postanowił spędzić krótki, bo tylko dwuletni, urlop na naszej prymitywnej (jak to określił) planecie. Pewnego dnia do domu rodziców Mai i Filipa zapukał listonosz, który przyniósł dziwną paczkę zaadresowaną  do Potworaka. Nikt taki jednak w ich domu nie mieszkał, dlatego nie można było tej przesyłki odebrać. Wtedy Potworak wyskoczył z wnętrza pudełka i odebrał się sam. Okazało się, że to dzieci zaprosiły niespodziewanego gościa. Pojawienie się kosmity stało się początkiem wielu fantastycznych (czasami wręcz niebezpiecznych) przygód dzieci, ich rodziców, babci a nawet sąsiadów. Potworak przywiózł ze sobą szalone pomysły i niesamowite wynalazki, takie jak: zarumieńce, słone przymule, dmuchane powijańce i poprztykańce do gry w bososzczęki. Książka Grzegorza Kasdepke jest ciekawa i zabawna, cały czas coś się dzieje, nie ma więc miejsca na nudę w trakcie czytania (co zostało docenione przez uczestników spotkania). Polecamy.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.