Dnia 21 listopada 2013 roku Biblioteka w Wymiarkach gościła Panią Teresę Michalewską, autorkę książek: „Pan Olek” oraz „Miłość za miłość: rzecz o Księdzu Macieju Sieńce”. Pani Teresa opowiedziała o swojej przygodzie z literaturą oraz skąd wziął się pomysł na napisanie wyżej wspomnianych książek. Ich autorka zachęciła również do przeczytania publikacji poprzez odczytanie fragmentów i przybliżenie postaci zarówno księdza jak i Pana Aleksandra Kalińskiego, jako bohaterów swoich opowiadań. Panie przybyłe na spotkanie będą mogły zapoznać się bliżej z postaciami, ponieważ Autorka przekazała do biblioteki swoje książki.

5

Dnia 27 sierpnia odbyło się spotkanie DKK dla dorosłych. Klubowiczki omawiały książkę Ericka Emmanuela – Schmitta pt. „Dziecko Noego”. Akcja utworu dzieje się w okupowanej Belgii. Czytając książkę poznajemy losy Josepha, żydowskiego dziecka, którego rodzice dla ratowania jego życia oddali pod opiekę do przyjaciół. Kolejno chłopiec trafia pod skrzydła katolickiego księdza Ponsa. W sierocińcu Joseph zaprzyjaźnia się z księdzem, który przekazuje swojemu podopiecznemu wiedzę na temat historii, tradycji i kultury żydowskiej.
Panie z DKK poruszyła historia żydowskiego chłopca. Opowieść ta obudziła w każdym współczucie, skłoniła do refleksji nad historią II wojny światowej i przykrych doświadczeń narodu żydowskiego. Po przeczytaniu w bibliotece, kilku wcześniej wybranych fragmentów, Panie zgodnie stwierdziły, że w książce obok bólu, cierpienia, nadziei na lepsze jutro dostrzec można humor i wyjątkowość przedstawienia autentycznych wydarzeń.

„ZAWSZE PRZY MNIE STÓJ”
„Zawsze przy mnie stój” Carolyn Jess – Cooke omawiana 24 października jest książką wzbudzającą wiele emocji. Okładka sugerowałaby, że książka jest z gatunku powieści lekkiej, kobiecej, obyczajowej. Nic nie wskazuje, że porusza tematykę trudnego dzieciństwa, makabrycznych wspomnień, złych decyzji i walki z własnymi uzależnieniami. Książka porusza do głębi, a każda przeczytana strona zachęca do śledzenia dalszych losów bohaterki. Powieść zmusza do refleksji i sprawia, że po jej przeczytaniu nie można przestać o niej myśleć.
Mimo, iż na spotkaniu było 8 osób to tylko dwie Panie przeczytały lekturę. Czytelniczki przyznały, że nie mogły przebrnąć przez drastyczne opisy traktowania dzieci w sierocińcu. Panie, które z lekturą zapoznały się uznały, że jest warta przeczytania i zastanowienia się nad problemami w niej zawartymi. Ponadto, jest potwierdzeniem prawdziwości słów, że „życie jakie zachowujemy w pamięci stanowi tylko niewielki fragment układanki”.
Na koniec spotkania Panie, spośród wydrukowanych na kartkach wyrazów określających emocje, wybierały te, które według nich towarzyszyły im podczas czytania „Zawsze przy mnie stój”.
Reasumując w książce Carolyn Jess – Cooke jest „nienazwane coś” co przyciąga i zauracza, dlatego polecam ją by rozgrzała nas w zbliżające się chłodne wieczory.

ktośW dniu 10.02.2015r. zostało zorganizowane pierwsze spotkanie DKK, którego uczestnikami byli wychowankowie Świetlicy Środowiskowej „UŚMIECH". W trakcie spotkania dzieci wspólnie czytały oraz omawiały książeczkę Ewy Nowak pt. „Pułapka na ktosia". Po zakończeniu wspólnego omawiania lektury uczestnicy dzielili się wrażeniami oraz składali propozycje innego zakończenia czytanej książeczki - według własnego uznania.

JudyDnia 25 lutego 2015 odbyło się pierwsze spotkanie DKK dla dorosłych. Tematem DKK była książka Anne Cassidy „Z tęsknoty za Judy". Książka porusza trudny temat straty dziecka i dramatu całej rodziny, która w obliczu niewyjaśnionego zniknięcia dziewczynki nie potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Strata Judy jest tym bardziej bolesna, że przez 8 lat policja nie jest w stanie natrafić na żaden trop. Kiedy pewne jest, że zaginięcia dziewczynki nie da się wyjaśnić, pojawia się trop, który jest zaskoczeniem dla całej rodziny.
Uczestniczkom DKK bardzo podobała się tematyka książki, dlatego dyskusja była bardzo owocna. Panie poruszyły wiele wątków dotyczących życiowych tragedii i wspólnie stwierdziły, że utożsamiają się z bólem głównych bohaterów. Trudna tematyka książki każe nam cieszyć się każdą chwilą spędzoną z dzieckiem, dostrzegać szczęście macierzyństwa i zrozumieć - co jest w życiu warte uwagi.
Podczas spotkania dyskutowano również o innym zakończeniu książki, co skłoniło moderatora i uczestników DKK do napisania nowego zakończenia losów Judy.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.