stowarzyszenieDrugie spotkanie DKK dla dorosłych poświęcone było książce „Stowarzyszenie Miłośników Literatury  i Placka z Kartoflanych Obierek”. Powyższa lektura to forma listów jakie wysyłają do siebie Juliet Ashton oraz Dawsey Adams. Listowna przyjaźń jaka się między nimi tworzy odsłania historię pewnego literackiego klubu. Juliet, która szuka tematu do napisania nowej książki, dzięki korespondencji nakreśla sobie plan i otwiera się na wojenną historię. Korespondencja zmienia jej nastawienie do życia i sprawia, że z chęcią jedzie na Guernsey.

Magiczna, pełna ciepła książka opisuje losy mieszkańców wyspy Guernsey. To również opowieść o rosnącej przyjaźni i fascynacji oraz przywiązaniu do innych ludzi. Mary Ann Shaffer i Annie Barrows w swojej książce wyraziły szacunek osobom, które przeżyły trudny wiek II wojny światowej. Zawarły również to wszystko co spotyka nas na co dzień: życzliwość drugiej osoby, stratę najbliższych, radzenie sobie w trudnych chwilach i pokonywanie przeciwności losu.

Polecam wszystkim na kwietniowe wieczory.

Anna Janus - Szymańska

nic nikomu nie mowW 22 kwietniowe popołudnie uczestniczki DKK dla dorosłych omawiały książkę Harlana Cobena „Nie mów nikomu". Pisarz amerykański jest najbardziej poczytnym autorem książek w naszej bibliotece, dlatego Panie już od dłuższego czasu prosiły o spotkanie poświęcone jego twórczości.
„Nie mów nikomu" to pierwsze pióro Harlana Cobena, które dało mu międzynarodową sławę. W książce, którego bohaterami jest amerykańskie małżeństwo przeplata się intryga, miłość i nierozwiązana tajemnica sprzed 8 lat. David Beck nie mogąc pogodzić się ze śmiercią swojej żony, po otrzymaniu wiadomości o tym, że jego ukochana Elizabeth żyje, rozpoczyna prywatne śledztwo. Tajemnica odkrywa tajemnicę, zagadka goni zagadkę i każdy dzień przybliża Becka do rozwiązania rzekomego morderstwa żony.
Tematyka książki Cobena bardzo podobała się Paniom z DKK. Charakterystyczna dla każdej książki intryga, stopniowanie napięcia i fałszywe tropy prowadzące donikąd zachęciły do sięgnięcia po kryminały Cobena nawet te Panie, które czytają literaturę kobiecą.

20 maja 2015 r. odbyło się kolejne spotkanie DKK, na którym omawiano książkę Hanny Kowalewskiej „Julita i Huśtawki". Wielowątkowa, magiczna i pełna zarówno wdzięku jak i „brzydoty" lat Polski Ludowej książka, wzruszyła uczestników spotkania. Panie zgodnie stwierdziły, że jest to lektura o ich życiu. Dzieciństwo i dojrzewanie głównych bohaterów „Julita i huśtawki" zachęciło nasze czytelniczki do opowieści sprzed 40 lat. Wspomnienia z lat 60, 70 i 80 XX wieku były żywe, pełne wzruszeń oraz nostalgii za utraconym czasem. Podczas spotkania Panie omówiły życie bohaterów wspominając swoje dzieciństwo, czas dojrzewania i zakładania rodziny. Z prowincją opisaną w książce Hanny Kowalewskiej można byłoby utożsamić wiele wiosek i ich mieszkańców, bowiem „Julita i huśtawki" przedstawia życie całego polskiego społeczeństwa lat 1956 – 1989. Opisane są w niej różne warstwy społeczne i problemy im przypisane. Nie brakuje tematyki miłości, cierpienia, a także rozczarowań i utraconych marzeń. Książkę, którą od pierwszych stron czyta się dość trudno ze względu na dużą ilość postaci, na dalszych stronach połyka się jednym tchem. Śmiało można ją polecić jako obowiązkową lekturę każdego Polaka. Serce pełne wspomnień i łezka w oku zachęca do wielokrotnego po nią sięgnięcia.

 DSC1312 Copy 1  DSC1313 Copy

CZERWIEC 10 CopyW dniu 29.05.2015 r. podopieczni Świetlicy Środowiskowej „UŚMIECH" w Witoszynie Górnym uczestniczyli w DKK. W trakcie spotkania dzieci wspólnie czytały oraz omawiały książeczkę ElizyPiotrowskiej pt. „Tupcio Chrupcio - Umiem się dzielić". Książeczka przypadła dzieciom do gustu, ponieważ jej tematyka jest im dobrze znana. Uczestnicy spotkania sami przyznali, że czasami zdarzało im się postępować w taki sam sposób jak główny  bohater książki. Dzieci opowiedziały historie swoich zabaw z rówieśnikami oraz sytuacje, w których podobnie jak Tupcio Chrupcio oni sami, bądź inni nie chcieli podzielić się zabawką. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że takie zachowanie nie jest właściwe i zrozumieli, że w zabawie trzeba postępować w sposób koleżeński. Po wspólnym przeczytaniu oraz omówieniu opowiadania osoba prowadząca spotkanie nagrodziła uczestniczących czytelników książeczką z serii „100 bajek naszego dzieciństwa". Skromny upominek ucieszył dzieci i przyczynił się do kolejnego obcowania z książką.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.