27 maja 2015 w ramach projektu kulturalnego Dyskusyjne Kluby Książki Biblioteka w Wymiarkach gościła Hannę Kowalewską - polską prozatorkę, poetkę i autorkę scenariuszy filmowych. Autorka znanego cyklu o Zawrociu przedstawiła swoją dotychczasową twórczość i zachęcała do sięgnięcia po nową książkę, czytając jej fragmenty. Uczestnicy spotkania żywo dyskutowali o dorobku prozatorki i o książce, którą omawiali na majowym spotkaniu DKK. To właśnie „Julita i huśtawki", na pozór trudna i niemożliwa do przebrnięcia, okazała się lekturą, do której nasi czytelnicy mają ogromny sentyment. Miłośnicy literatury podzielili się swoimi spostrzeżeniami oraz odczuciami jakie wywołała w nich powyższa opowieść. Na spotkaniu nie zabrakło pytań nie tylko o twórczość, ale również upodobania literackie pisarki. Pani Kowalewska przedstawiła swoje ulubione książki, zaznaczając przy tym, że w okresie pisania własnych książek brakuje jej czasu na czytanie.

Spotkanie autorskie zostało ciepło przyjęte przez czytelników, którzy czekają na możliwość wypożyczenia nowo zakupionych książek Hanny Kowalewskiej. Na zakończenie Pani Hanna w podziękowaniu za spotkanie otrzymała kwiaty oraz aniołka, który symbolizuje główną bohaterkę „Julita i huśtawki".

 

kowalewska kowalewska 2

 

W czerwcowy poranek uczniowie Zespołu Szkół w Witoszynie uczestniczyli w spotkaniu autorskim zorganizowanym w Bibliotece w Wymiarkach w ramach projektu kulturalnego Dyskusyjne Kluby Książki. Dzięki uprzejmości Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze mali czytelnicy mogli spotkać się z autorką książek dla dzieci i młodzieży. Pani Barbara Kosmowska z niezwykłą dla siebie uprzejmością, otwartością i literackim wdziękiem odpowiadała na pytania czytelników. Podczas prezentacji swojej twórczości zachęcała dzieci do czytania książek, które poruszają wiele problemów, są lekarstwem na zmartwienia i sposobem na miłe spędzenie wolnego czasu. Dobry kontakt z odbiorcą sprawił, że uczestnicy spotkania nie tylko polubili pisarkę, ale również otworzyli się podczas wspólnej rozmowy. Pani Kosmowska opowiedziała o swoim życiu, pasjach oraz rodzinie. Kilkakrotnie podkreśliła, że pochodzi z małej miejscowości z czego jest dumna. Akcentowała, iż nie jest ważne to gdzie mieszkamy, ale to jakimi jesteśmy ludźmi i w jakim kierunku zmierzamy. Istotne są bowiem nasze marzenia i ich realizacja. Pani Kosmowska na swoim przykładzie wyjaśniła, że pasja pisania drzemała w niej od najmłodszych lat, ale literacko debiutowała dopiero po 40 – stce, dlatego zachęcała wszystkich do ujawniania swoich zainteresowań i twórczych talentów.
Spotkanie napełniło optymizmem i dobrą energią wszystkich zgromadzonych, którzy mogli liczyć na autograf i wspólne zdjęcie.

 

kosmowska kosmowska 2

inna wersj24 czerwca 2015 Biblioteka w Wymiarkach po raz kolejny gościła uczestniczki DKK. Tym razem omawiano książkę Pani Hanny Kowalewskiej „Inna wersja życia". Czytelniczkom bardzo podobała się książka, która przedstawia losy Matyldy, głównej bohaterki Cyklu o Zawrociu. Bogaty powieściowy świat zachwycił nasze czytelniczki, które zapragnęły poznać wcześniejsze losy Matyldy. Wciągająca akcja nie pozwala nam oderwać się od literatury i każe czytać do końca.
Czwarta część Cyklu o Zawrociu to opowieść o nierozwikłanych zagadkach z przeszłości, o mnóstwu pytań bez odpowiedzi oraz rodzinnych tajemnicach. Główna bohaterka stara się wyjaśnić nurtujące sprawy z czasów dzieciństwa. W tym samym czasie próbuje poukładać kwestie uczuć i relacji z mężczyznami. Wyjazd do Zawrocia ma poukładać sprawy rodzinne i sercowe, ale w momencie kiedy wydawałoby się, że sytuacja zaczyna się wyjaśniać, na drodze do szczęścia staje przyrodnia siostra, która po raz kolejny zagarnia osobę, na której zależy Matyldzie.

tupcio W dniu 26 sierpnia 2015 r. odbyło się spotkanie DKK, które zorganizowane było przy współpracy Świetlicy Środowiskowej „Uśmiech”. Głównym celem było wspólne czytanie utworu Elizy Piotrowskiej pt. „Tupcio Chrupcio - Mam rodzeństwo”.

Głównym bohaterem książeczki jest tytułowy Tupcio Chrupcio. Rodzice jego byli bardzo zajęci domowymi obowiązkami, więc ich synek marzył o kompanie, z którym mógłby spędzać czas na zabawach. Przy kolacji Tupcio stwierdził, że i on chciałby mieć brata, jednak mama uświadomiła mu, że rodzeństwo to nie przedmiot. Po kilku miesiącach „mała myszka” dowiedziała się, że wkrótce jego rodzina się powiększy, a jego marzenie się spełni. Był bardzo szczęśliwy i wierzył mocno, że nauczy maluszka wszystkiego, co uwielbia robić. Wreszcie doczekał się, został starszym bratem, ależ jakie było jego zdziwienie, kiedy zamiast chłopca urodziła się dziewczynka! Tupcio myślał, że odtąd wszyscy całą uwagę skupią na siostrze, a on będzie jeszcze bardziej samotny. Pewnego dnia, pod ciężarem śniegu, dach mysiej rodziny runął wprost na kołyskę małej Mysi. Dzielny Chrupcio uratował siostrzyczkę i zrozumiał, że czuje się za nią odpowiedzialny. Postanowił też nauczyć ją gry w piłkę, by później wspólnie cieszyć się zabawą.

Książka w prosty sposób ukazuje dzieciom dobro, jakim jest posiadanie rodzeństwa. Uczestnicy spotkania z ochotą dzielili się własnymi przemyśleniami związanymi z powyższym tematem. Dyskusja, która rozwinęła się w ekspresowym tempie, była bardzo owocna. Uczniowie, znając już jedną z historii, chętnie sięgnęli po kolejne części serii o Tupciu Chrupciu.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.