tpW dniu 4 luty br. najmłodsi czytelnicy naszej biblioteki spotkali się w celu wspólnego przeczytania i omówienia książki Elizy Piotrowskiej pt. „Tupcio Chrupcio Nie chce jeść". Jest to kolejna, z pozycji książkowych dla dzieci, opowiadająca o przygodach znanej już naszym małym milusińskim – myszki Tupcio Chrupcio.
Tytułowa myszka ma tym razem inny problem, a mianowicie nie chce nic jeść. Mama namawia Tupcia na pyszną zupkę, którą ugotowała specjalnie dla niego na zimowe dni. Myszka jest bardzo uparta i nawet nie chce patrzeć na kolejne dania, które przygotowuje kochana mama. Ucieka do swojego pokoju i mówi, że będzie jeść tylko cukierki. W pewnym momencie ktoś puka do okna, okazuje się, że to zmarznięty świerszczyk. Prosi o coś do jedzenia, a że jest zima, nie ma nic do jedzenia. Mama myszki daje świerszczykowi zupkę, której wcześniej nie zjadł Tupcio. Ten zjada danie ze smakiem i myśli dlaczego ktoś nie chce jeść tak smacznego jedzenia. Tupcio Chrupcio po tym, jak świerszczyk zjadł wszystko ze smakiem myśli nad tym co zrobił i dochodzi do wniosku, że nie powinien w ten sposób się zachowywać. Obiecuje, że nie będzie już tak nigdy kaprysił i zjada wszystko.
Książeczka bardzo spodobała się naszym małym czytelnikom, którzy opowiadali o swoich ulubionych daniach przygotowywanych w domu oraz o tych, za którymi nie przepadają.

rosieDnia 12 kwietnia, po dwóch miesiącach prób, odbyło się długo wyczekiwane spotkanie DKK dla dorosłych. Pogoda nie rozpieszczała czytelników biblioteki w Wymiarkach, którzy już dwukrotnie umawiali się na spotkanie DKK. Miłośnicy biblioteki nie mogli dotrzeć w odpowiedniej grupie osób ze względu na niesprzyjającą aurę pogody. Tym razem matka natura pozwoliła na spokojne dotarcie do placówki. W kwietniowy wtorek Panie omówiły książkę Cecelie Ahern i przedyskutowały losy bohaterów książki „Love, Rosie”.  Czytelniczkom bardzo podobała się książka, a zwłaszcza mailowe dialogi bohaterów. Panie z uśmiechem na twarzy wspominały swój okres dorastania i ”pierwsze zakochania”. Podczas spotkania obejrzano również film „Love, Rosie” w celu porównania książki i jej ekranizacji. Niestety film różni się od pierwowzoru, który czyta się lekko i przyjemnie. Filmowa wersja „Love, Rosie” nie jest wierna wizji Cecelie Ahern i fabule książki, ale nie traci tym samym na ekspresji.  Film został odebrany pozytywnie i otrzymał miano „komedii romantycznej”. Zabawne sceny z życia bohaterów sprawiły uśmiech na twarzy czytelniczek i rozluźniły atmosferę. Moderator spotkania zdecydowanie poleca książkę, która rozwija wyobraźnie i daje czytelnikowi możliwość własnej wizji literackiej rzeczywistości.

zawrocieDnia 26 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie DKK dla dorosłych. Tym razem powrócono do twórczości Hanny Kowalewskiej, która była gościem biblioteki w ubiegłym roku. Książka „Tego lata w  Zawrociu” otwiera cykl książek o malowniczym miejscu, jaki dostaje w spadku główna bohaterka serii, Matylda. Książka ta, podobnie jak pozostała twórczość pisarki bardzo spodobała się czytelnikom. Dorobek Kowalewskiej jest lekki i przyjemny. Ponadto urzeka pięknymi opisami i bogactwem słownictwa. Uczestniczki DKK zgodnie stwierdziły, że jest to jedna z najpiękniejszych polskich współczesnych powieści. Książkę warto przeczytać i warto o niej dyskutować. Czytelniczki biblioteki w  Wymiarkach wymieniły się poglądami o całym cyklu 5 części o Zawrociu, przechodząc kolejno do najnowszego dzieła Hanny Kowalewskiej. Być może uda nam się omówić również „Tam, gdzie nie sięga już cień”. Przed nami jeszcze 7 spotkań i mnóstwo minut do przedyskutowania J, więc … być może będzie nam jeszcze dane zatracić się w magicznym poetyckim nastroju twórczości znakomitej pisarki, jaką jest bez wątpienia Pani Hanna.

tajemnicaDnia 13 maja br. DKK w Wymiarkach przeniosło się w świat chińskiej prowincji. Tym razem Eric Emanuel – Schmitt swoim opowiadaniem wprowadził nas w klimat Konfucjusza i filozoficznej teorii życia. Mimo, iż książkę czyta się lekko i przyjemnie nie wszystkim przypadła ona do gustu. Część zgromadzonych zasugerowała, że prócz ciekawych cytatów nie znalazła w niej przesłania. Moderator spotkania przekonywał, że z książki można wyciągnąć wiele wniosków nie tylko filozoficznej natury. Dla przykładu odczytał kilka cytatów i fragment o prawdzie (str. 61), który najbardziej utkwił w głowie podczas czytania opowiadania. Panie wspólnie przedyskutowały kwestie związane z zakazem wielodzietności chińskim rodzinom, bezgranicznej miłości rodziców do dzieci oraz siły jaką jest rodzina. Nieco więcej czasu przeznaczono dialogowi matki z synem, który  poświęcony jest „mówieniu prawdy”. Uczestniczki DKK wypowiedziały się na temat swojego postrzegania prawdy i swobodnego wyrażania myśli przez ludzi. Kolejno przedstawiono swoją opinię na temat kilku cytatów i przesłania, które niosą.

Półtoragodzinne spotkanie było owocne w rozmowy co dobrze świadczy o twórczości Erica Emanuela - Schmitta, a książka „Tajemnica Pani Ming”, ze względu na skrajne wypowiedzi, niesie jednak przesłanie …, ponieważ zmusiła nasze czytelniczki do długiej dyskusji i sprawiła, że wielokrotnie sięgano po życiowe przykłady i dygresje.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.