tutkiW dniu 12 maja nasi mali czytelnicy mieli okazję omówić  kolejną książkę w ramach spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki. Z racji tego, że zbliża się spotkanie autorskie z pisarką Panią Agnieszką Ginko, sięgneliśmy po jedną z jej książeczek dla dzieci. Opowiada ona o rodzinie Tutków, ich problemach oraz przygodach. Skupiliśmy się najbardziej na rozdziale pierwszym, który jest poświęcony relacjom między rodzeństwem oraz wizytą rodziny w teatrze. Nasi  czytelnicy opowiedzieli w grupie jak rozwiązywać konflikty z rodzeństwem i jakie powinny być między nimi relacje. Wraz z dziećmi omówiliśmy jak trzeba się zachować w teatrze lub  kinie.  Dzieci chętnie opowiadały o spektaklach, w których uczestniczyły i filmach, które obejrzały. Ponadto swoim rówieśnikom przedstawiły tytuły swoich ulubionych bajek. Po omówieniu książeczki dzieci zabrały się do prac plastycznych nawiązujących do „Tutlandii”. Milusińscy wykonali kukiełkę z których następnie rozegrali krótki teatrzyk.

12W dniu  2 czerwca odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. Tym razem omawialiśmy książkę pt. „12 kolorów” Marcina Brykczyńskiego. Jest to książeczka składająca się 12 części, każda z nich w sposób zabawny opisuje jeden kolor. Dzieci w trakcie wspólnego czytania miały dużo zabawy, a uśmiech nie schodził z ich twarzy. Po zapoznaniu się z każdym kolorem nasi mali czytelnicy zabrali się do pracy plastycznej związanej z tematyką omawianej książeczki. Dzieci wykonały obrazek za pomocą kolorowych nici. Spotkanie było ciekawe i pełne wrażeń. Nasi milusińscy wykazali się literacko – plastyczną pasją, która pozwoliła na stworzenie pięknych, barwnych obrazów.

Książeczka dla dzieci pt.: „12 kolorów” Marcina Brykczyńskiego opisuje 12 kolorów. Składa się z 12 krótkich wierszyków, każdy z nich opisuje jeden kolor. Napisana jest w sposób przejrzysty i ciekawy. Wierszyki są krótkie i rymowane co daje dzieciom większą frajdę z samodzielnego czytania. Ilustracje zawarte w książce są kolorowe i pięknie namalowane co przyciąga wzrok dzieci.

maskaDnia 22 czerwca br. odbyło się spotkanie DKK dla dorosłych. Czytelniczki z Wymiarek po raz kolejny omawiały książkę Hanny Kowalewskiej. Tym razem była to trzecia część cyklu o Zawrociu.

„Maska Arlekina” nie wszystkim Paniom przypadła do gustu, toteż spotkanie było bardzo burzliwe. Długo  dyskutowano o losach Matyldy i Świra, którego historię poznajemy w pierwszej części. Mąż  Matyldy – artysta ze złamaną duszą stał się głównym tematem rozmów. Panie długo dyskutowały o  bohaterze, o  jego psychice, artystycznej duszy…, wkomponowując w wypowiedzi uczucia, niespełnione związki i  ukrywane namiętności - ludzi zajmujących się sztuką. Choć książka nie przypadło wszystkim do gustu każda z Pań potwierdziła kunszt literackich umiejętności Kowalewskiej. Czytelniczki pozytywnie wypowiedziały się o pisarstwie autorki Zawrocia, o dobrze budowanej intrydze i  fenomenalnej znajomości ludzkiej psychiki. Pióro Kowalewskiej jest z jednej strony subtelne, z drugiej wyrafinowane co sprawia, że jej książki nie można uznać za banalną. Polecam wszystkim, którzy lubią niekonwencjonalny, nieco zakręcony świat psychiki i nieodgadnione losy literackich bohaterów.   

i wciąz9 września odbyło się kolejne spotkanie DKK, na którym omówiono książkę Nichalasa Sparksa „I wciąż ją kocham”. Historia głównych bohaterów bardzo przypadła do gustu uczestniczkom DKK. Uczucie Savanny i Johna w książce Sparksa zostało opisane w sposób do tego stopnia przekonujący, iż ich historię czyta się jak prawdziwe wydarzenie. Czytelniczkom spodobała się wartka akcja, opis młodzieńczej miłości i całej otoczki z nią związaną, a także wątek walki z terroryzmem. Główny bohater ujął Panie wdziękiem, prawdziwością oraz uczuciem jakim darzył wybrankę swojego serca. Na spotkaniu został poruszony również wątek relacji z ojcem, który cierpi na zaburzenia autystyczne i bezgranicznej miłości syna. Panie długo dyskutowały o pierwszym zakochaniu i wyborach jakie stawiane są przed młodym człowiekiem. Swoje miejsce znalazła również tematyka wojenna, która gdy pojawia się w literaturze zawsze wzbudza ogromne emocje i omawiana jest podczas spotkania.  

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.