ksiezniczkaW dniu  22 września 2016 r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. Tym razem omawialiśmy i wspólnie przeczytaliśmy książkę pt. „A ja nie chcę być księżniczką” Grzegorza Kasdepke.

Książką zaczyna się od słów: „Dzień dobry, mam na imię Marysia i jestem smokiem". Bajeczka to krótka historia, która przedstawia małą bohaterkę o imieniu Marysia, jej rodziców i dziadków. Książka w bardzo zabawny sposób przedstawia całą rodzinę głównej bohaterki. Mała Marysia nie chce być księżniczką, gdyż uważa, że nie jest na nią zbyt wystarczająco ładna. Natomiast smok… Smokiem chce być i to bardzo.  Marysia jest smokiem, dziadkowie kościotrupami, mama księżniczką, a tata rycerzem, którego ciągle i wciąż pożera smok. Księżniczka zaczyna się nudzić w fotelu, który jest basztą, rycerz bywa znudzony nieustannym przegrywaniem, a dziadkowie leżący bez ruchu różnie reagują na swoje role.

Książka jest krótka, szybko się ją czyta jednak jest zabawnie i wesoło. Opowieść jest pięknie zilustrowana, uczy dzieci tego, iż warto w życiu poszukiwać własnego „ja”. Nie trzeba godzić się na z góry przyjęte role – bo to przecież od nas zależy, kim w życiu będziemy. Zwraca również uwagę na to, iż ważniejsza od urody jest mądrość co w dzisiejszych czasach jest ważnym przesłaniem. Piękno z czasem przemija, a wiedza, którą zdobędziemy, pozostanie
z nami na zawsze…Przesłanie jest ważne, ponieważ płynie z serca małego dziecka. Nasi mali czytelnicy po spotkaniu wyszli pełni uśmiechów i dobrego humoru.

dlaczegoW dniu 20 października w Gminnej Bibliotece w Wymiarkach odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. Tym razem omawialiśmy i wspólnie przeczytaliśmy książkę pt. „Dlaczego zawsze ja?" Jana Frey i Betiny Gotzen Beeki.
Książeczka to bajka opowiadająca historię prawdziwych elfów. Mała elfijka o imieniu Basia bardzo nie chciała wszystkiego robić sama, mówiła – „Zawsze ja muszę wszystko robić, zawsze ja, ja! Ze złości aż tupała nóżkami. Główna bohaterka twierdziła, że ma bardzo dużo obowiązków: najpierw musi wyczyścić nenufary, potem zająć się małą siostrzyczką,
a na koniec jeszcze nakarmić motyle i posprzątać w pokoju. Denerwowała się strasznie bo jej przyjaciel Olek nie musi robić NIC! Może cały dzień fruwać po lesie i bawić się z kolegami. Basia marzyła, żeby być na miejscu Olka. Nie spodziewała się, że pewnego dnia jej życzenie się spełni...
Książeczka „Dlaczego zawsze ja?" jest przepięknie ilustrowaną bajeczką dla naszych milusińskich. Po jej przeczytaniu każdy mały czytelnik ma wrażenie, że znalazł się w świecie magii i marzeń. Nasze spotkanie zakończyło się krótką i dosyć burzliwą rozmową na temat obowiązków dzieci w domu. Większość z nich stwierdziła, że jest ich stanowczo za dużo

wiktorW dniu 24 listopada odbyło się kolejne spotkanie DKK dla dzieci. Z racji zbliżającego się Dnia Pluszowego Misia wybraliśmy ciekawe książeczki o misiach. Jest to zabawna seria książeczek dla dzieci, których bohaterem jest sympatyczny miś Wiktor. Dzięki nim dzieci poprzez zabawę uczą się liczyć, rozpoznawać kolory, przeciwieństwa oraz kształty. Uczą się jak zachować się w przeróżnych sytuacjach, które mogą spotkać je w życiu. Piękne, żywe kolory, zabawne sytuacje i pomysłowa konstrukcja książki sprawią, iż dzieci będą chętnie wracać do zabawy z tą książeczką. Naszym maluchom bardzo przypadła do gustu ta seria.
Nasza biblioteka posiada chyba już całą tę serię mamy „Wiktor i dzień nad morzem", „Wiktor i wróżka Dzwoneczek", „Wiktor w wesołym miasteczku", „Wiktor i Święty Mikołaj", „Wiktor i świąteczny prezent", „Wiktor i duch", „Wiktor i czarownice", „Wiktor i piraci", „Wiktor na wędrówce w lesie", „Wiktor w wiejskiej zagrodzie". Naszym małym czytelnikom najbardziej przypadły do gustu te dwie: „Wiktor i wróżka Dzwoneczek" oraz „Wiktor i dzień nad morzem". Pierwsza opowiada o tym jak miś Wiktor i Tymek zbierają w lesie chrust i niespodziewanie poznają maleńką wróżkę, a ona natychmiast wpada w tarapaty. Jak przyjaciele pomogą swojej nowej znajomej? Natomiast druga o tym jak Wiktor i Tymek jadą nad morze i spędzają wspaniały, pełen przygód dzień na plaży.
W pewnej chwili wiatr porywa latawiec razem z Tymkiem. Czy Wiktor uratuje przyjaciela?
Książeczki bardzo spodobały się naszym małym czytelnikom. Maluchy wzięły do domu kolejne książeczki aby zapoznać się z dalszymi przygodami misia Wiktora. Na koniec spotkania zgodnie z panującą tematyką dzieci wykonały śliczne i kolorowe rysunki przedstawiające Misia.

W dniu 17 listopada odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. Tym razem omawialiśmy i wspólnie przeczytaliśmy książkę pt. „Złote koniki" Doroty Gellner.
„Złote koniki" to zbiór opowiastek o aniołkach, wróżkach, smokach i krecikach.
Jest w nich radość oraz zachwyt nad światem. Wszystko, co sprawia, że uśmiech nie schodzi z dziecięcych twarzy, który pozostaje na nich jeszcze na długo po lekturze. Nie ma tu miejsca na smutek i złość. Goszczą tu same pozytywne uczucia. Pastelowe, miłe i lekkie jak chmurka. Taka właśnie jest ta książeczka. Zamieszczone w niej wiersze zdobione są wyjątkowymi ilustracjami, oddającymi magiczny charakter. „Złote koniki" Doroty Gellner to pierwsza książka z serii „Kawalerzy Orderu Uśmiechu", w której prezentowane są dzieła autorów uhonorowanych tą wyjątkową nagrodą. Autorka omawianej książeczki jest jedną z najwybitniejszych, a zarazem najmilszych autorek wierszy, opowiadań i piosenek dla dzieci. Jej książki figurują na liście skarbów muzeum książki dziecięcej. Książka jest krótka, szybko się ją czyta, jest zabawnie i wesoło. Nasi mali czytelnicy po spotkaniu wyszli pełni uśmiechów i dobrego humoru.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.