sceny10 maja 2017 roku czytelniczki Biblioteki w Wymiarkach spotkały się by wspólnie omówić kontrowersyjną książkę Janusza Leona Wiśniewskiego. „Sceny z życia za ścianą” jednocześnie oburzają i wywołują emocje pokory. W kilkudziesięciu opowiadaniach zawarta jest głębia nas samych, swoista tajemnica, moralność i osobowość człowieka.

Panie przedyskutowały niemalże każde opowiadanie, przedstawiając swoje argumenty na przedstawione historie. Wiele zaprezentowanych narracji nie spotkało uznania naszych czytelniczek, o czym można było się przekonać podczas słuchania wypowiedzi. I choć kilka nie spotkało uznania czytelniczek, konwencja felietonów nie narusza ani dobrego smaku, ani praw człowieka.

Reasumując, spotkanie było bardzo udane i w 100 % potwierdziło potrzebę spotkań Dyskusyjnych Klubów Książki.    

miloscDnia 27 czerwca 2017 roku odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dotyczące pozycji literackiej noblistki Alice Munro pt. Miłość dobrej kobiety. Ponieważ opinie na temat książki były bardzo różne, wywołały jednocześnie szereg tematów do dyskusji. Przede wszystkim skupiono się na języku, jakim posługuje się autorka, który pomimo tego, że jest bardzo prosty, nie każdemu przypadł do gustu. Natomiast wszystkim paniom podobały się losy głównych bohaterek, które przeplatane były wieloma dygresjami dotyczącymi otaczającego ich świata oraz czasów w których żyły. To również wywołało dłuższą dyskusję na temat praw kobiet przed rewolucją seksualną oraz ówczesnych praw, które są nam znane.

wierszyki8 czerwca 2017 roku odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dotyczące pozycji literackiej Wierszyki łamiące języki – Małgorzaty Strzałkowskiej.

Spotkanie rozpoczęło się od przeczytania przez panią prowadzącą spotkanie krótkiego wiersza i próbę powtarzania go wraz z dziećmi. Już kilka wersów sprawiło, że dzieci śmiały się nie mogąc sobie poradzić z co trudniejszymi wyrazami. Następnie próbowano samemu składać poszczególne linijki tekstów, co także wywoływało falę radości. Najmłodsi także z zainteresowaniem oglądali rysunki zawarte w książce. Jednocześnie próbowano wyjaśnić czym są pojawiające się nowe zwierzątka w wierszykach.

Po omówieniu książki dzieci rozpoczęły prace plastyczne, robiąc doniczki z pianki z kwiatami – kwiaty miały mieć w przybliżeniu wygląd taki, jak ilustracje w książce – a więc nieco abstrakcyjny

Spotkanie zakończyło się powtórzeniem jednego z wierszy i oczywiście po raz kolejny śmiechem z drobnych pomyłek językowych.

wałkowanie21 lipca 2017 roku odbyło się spotkanie w ramach DKK omawiające książkę Wałkowanie Ameryki. Było to inne spotkanie niż zazwyczaj, ponieważ odbyło się ono w trakcie imprezy organizowanej przez GOKiB Babskie Gadanie. Pięć kobiet omawiało najciekawsze fragmenty z książki, które miały zachęcić inne osoby do przeczytania niniejszej pozycji, skupiono się również na opisie Polaków mieszkających w Ameryce i ich podejściu do życia oraz do języka (szczególnie skupiono się na powstawaniu amerykańsko – polskich synonimów). Dodatkowo panie uczestniczące w spotkaniu DKK odpowiadały na pytania osób z sali dotyczących  książki, których było całkiem sporo. Spotkanie DKK odbyło się krótkim konkursem z nagrodami – uczestniczki miały minutę, aby wypisać jak najwięcej szczegółów, które kojarzą im się z Ameryką. Nagrodę książkową otrzymała każda z pań.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.