warda2W poniedziałek 25 września w Gminnym Ośrodku Kultury i Biblioteki w Wymiarkach spotkali się czytelnicy w celu omówienia książki Małgorzaty Wardy Najpiękniejsza na niebie.

Książka wzbudziła w czytelnikach wiele emocji. Praktycznie wszyscy na spotkaniu twierdzili, że historia Sylwii i Poli mocno nimi wstrząsnęła. W trakcie rozmowy zauważono również, że autorka bardzo dobrze wykreowała wszystkich bohaterów, przez co historia głównej bohaterki jest jeszcze bliższa czytelnikom.

Ponieważ książka porusza wiele bardzo ważnych ale i ciężkich tematów, w trakcie spotkania zastanawialiśmy się nad tym, czy porzucone przez matkę dziecko będzie potrafiło kiedykolwiek czuć się kochane. Czy osoby porzucane przez rodziców potrafią akceptować samych siebie i swoją przeszłość. Jednocześnie zastanawiano się, czy po takim przeżyciu można wybaczyć dawne krzywdy.

W dniu 30  listopada 2017 roku w Gminnym Ośrodku Kultury i Biblioteki w Wymiarkach odbyły się zajęcia dla dzieci w trakcie których przeczytano z dziećmi bajkę Dzień z życia Czu. Najwięcej radości sprawiło opowiadanie dzieciom o tym, co widzą na obrazkach kiedy Czu kichnęła. Dzieci przeskakiwały się w pomysłach tego co widzą i dyskusja ta zajęła im dużą część spotkania. Następnie przeprowadzono z dziećmi rozmowę na temat tego, czy mały człowiek może dokonywać wielkich rzeczy i czy może zmieniać świat – choćby ten w koło siebie. Każde z dzieci następnie mówiło o tym, w jaki sposób sami mogą zmieniać rzeczywistość u siebie w domu, wśród rówieśników czy w szkole.

Zajęcia zakończyły się warsztatami plastycznymi w trakcie których dzieci próbowały namalować to, co stało się po kichnięciu Czu.

  czu   czu1 czu2 

28 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury i Biblioteki w Wymiarkach odbyło się spotkanie DKK związane z książką Tektonika Uczuć. Książka wśród odbiorców wywołała burzliwą dyskusję, która dotyczyła zarówno samej treści jak i jej formy. Przede wszystkim wśród czytelników pojawiło się pytanie, czy jeśli się kogoś kocha, to życzy się mu przede wszystkim szczęścia, czy miłość to raczej sprawdzanie kto kogo kocha bardziej. Dodatkowo rozgorzała również dyskusja, na podstawie książki, na temat tego, czy można dostrzec, że ma się wszystko? A jeśli ma się wszystko, to czy można to łatwo stracić, lub samemu popsuć? O tym, że inteligencja emocjonalna jest potęgą i to ona nami steruje, świadczą słowa samego autora odczytane w trakcie spotkania: „Obecnemu stanowi naszych uczuć wciąż zagraża promieniotwórcza siła podświadomości - plastycznej, ruchliwej, w stanie nieuchronnego wrzenia. Wystarczy, że lekko drgnie jedno uczucie, a już wszystko zaczyna się trząść i przemieszczać, następują kolejne zmiany i wybuchają katastrofy (...) wszelki porządek okazuje się tymczasowy, wszelki spokój iluzoryczny (...), życie bezustannie cyzeluje swoje dzieło budowy i zniszczenia”.

 tektonika  tektonika2

Spotkanie rozpoczęto od omówienia samej fabuły książki, gdyż o ile dla starszych czytelniczek była ona nieco kontrowersyjna, o tyle w młodszym pokoleniu nie wzbudzała ona takich kontrowersji. Proza kręci erotyzmem, jednak niejednokrotnie czytelnicy byli wstanie przetoczyć skrzętnie przedstawianą ironię, która ich wręcz bawiła. Jeden z czytelników zwrócił również uwagę na fakt, że osoby chore fizycznie mają zazwyczaj sprawne umysły. I to właśnie z tego toku myślenia wynika fakt, że wiążąc się z prostytutką, która jest jednak młoda i śliczna bohater sam ma nadzieję na odrobinę odmłodzenia. Konkludując – po burzliwej dyskusji wszyscy czytelnicy doszli do wniosku, że jest to pozycja ponadczasowa i daje do myślenia zarówno osobom młodszym jak i starszym.

 zuza  zuza2

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.