Wym11Dnia 25 czerwca 2020 roku odbyło się spotkanie DKK DLA DZIECI. Jego uczestnicy omówili książkę „Wierszyki łamiące języki”. Spotkanie rozpoczęło się od nauki wierszyka „Dzięcioł”, który został wybrany przez bibliotekarza. Po nim dzieci przeczytały swój ulubiony fragment, wyjaśniając dlaczego właśnie ten im się najbardziej spodobał. Podczas spotkania część dzieci wyrecytowała kolejne logopedyczne wiersze, które w grupie powtarzały inne dzieci. Na koniec moderator spotkania odczytał dzieciom tekst o chmurze: „Ura – bura, leci chmura, indor w chmurę daje nura, koloruje sznur korali i w górali nimi wali, trach !”, do którego czytelnicy przygotowali pracę plastyczną.

„Wierszyki łamiące języki” to świetna okazja na zabawę z dzieckiem. Książeczka ćwiczy poprawną wymowę, uczy zapamiętywać trudny tekst oraz jest okazją do wspólnego spędzenia czasu. Wierszyki to króciutkie teksty przy, których faktycznie można się zaplątać i świetnie bawić. Zabawa w słowa jest nie tylko logopedycznym ćwiczeniem, ale okazją do stwarzania własnych rymów. Pani Małgorzata Strzałkowska nie unika trudnych wyrazów, dając możliwość poznania polskiego języka. Bez wątpienia pozycja ta jest obowiązkową lekturą zarówno dla dziecka jak i dla rodzica. 

wymiarki111Dnia 25 czerwca 2020 roku odbyło się spotkanie DKK dla dorosłych. Jego uczestnicy omówili książkę „Cuda i cudeńka”. Książka bardzo podobała się czytelnikom, toteż Panie wzięły drugą jej część pt.: Listy i szepty”. Uczestniczki DKK z chęcią dzieliły się spostrzeżeniami na temat przeczytanej lektury. Zgodnie stwierdziły, że fajnie jest czytać o naszym regionie, gdzie zna się nazwy miejscowości, a czytelnik może się utożsamić z opisywanym miejscem. Panie polubiły też główną bohaterkę i jej przygody. Z sentymentem rozmawiały o lekturze przytaczając fragmenty książki.

Czytając „Cuda i cudeńka” można zaprzyjaźnić się również z innymi mieszkańcami Lubska, ponieważ Agnieszka Olejnik w swoich powieściach stwarza bardzo realną atmosferę. Zdarzenia jakie opisuje sprawiają wrażenie jakby dotyczyły nas samych, a bohaterowie mają nasze cechy osobowości. Każdą stronę czyta się lekko i przyjemnie, chcąc z chęcią poznawać dalsze losy Leny, jej babci i innych mieszkańców kamienicy. Akcja toczy się w lubuskim krajobrazie, a jej bohaterowie to przegląd naprawdę ciekawych ludzi, którzy mimo iż mieszkają w jednym miejscu w ogóle się nie znają. Sytuację tę zmienia Lena, która przyjeżdża zaopiekować się swoją babcią. Młoda dziewczyna tęskni za międzyludzkimi kontaktami, dlatego próbuje poznać współmieszkańców, pomóc im i poznać ich problemy.

Książka daje nadzieję na to, że każdy z nas jest dobrym człowiekiem. Uczy nas także, że wszyscy nosimy jakąś tajemnicę i mamy niezałatwioną sprawę. „Cuda i cudeńka” jest przykładem na to, że wszyscy powinniśmy utrzymywać przyjazne relacje i z każdej trudnej sytuacji jest wyjście pod warunkiem, że znajdziemy bratnią duszę, która pomoże nam znaleźć drogę. Agnieszka Olejnik stworzyła tak pozytywną aurę, że chce się wracać do jej książek nie tylko dla krajobrazu i lubuskiego regionu, ale przede wszystkim dla „wiary w dobro człowieka”.

 

blumkiSeniorzy z Klubu Seniora dnia 9 lipca 2020 r. po raz drugi spotkali się na Dyskusyjnym Klubie książki. „Pamiętnik Blumki” i historia Domu Sierot bardzo ich poruszyła. Uczestnicy DKK już wcześniej znali postać Janusza Korczaka, toteż jego historia nie była im obca. Podczas spotkania omówiono książkę Iwony Chmielewskiej oraz czasy II wojny światowej. Wspólnie stwierdzono, że zasady jakim kierował się w życiu Janusz Korczak są nadal aktualne, a jeśli nie są stosowane to należałoby je przywrócić, ponieważ każdy z nas potrzebuje akceptacji, miłości i przede wszystkim poczucia własnej wartości i godności.

„Pamiętnik Blumki” to książka wzruszająca i niezwykle ważna. W delikatny sposób wprowadza w trudny temat. Subtelność tekstu sprawia jakbyśmy przebywali obok Domu Sierot i znali ich podopiecznych. Fakt ten podkreślają przepiękne ilustracje, które obrazują to co nie zostało napisane. Pozycja działa na naszą wyobraźnię i skłania do refleksji. Mimo iż nie ma w niej wzmianki o II wojnie światowej i okrutnych czasach czytelnik wie, że książka porusza tę tematykę. W książce jest pełno symboliki i elementów przybliżających postać Doktora. Bez wątpienia jest to książka, którą należałoby potraktować w sposób bardzo poważny w środowiskach, w których funkcjonują dzieci i dorośli.  

Dnia 9 lipca 2020 roku odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. Jego uczestnicy omawiali książkę Renaty Piątkowskiej „Oko w oko ze zwierzakiem”. Bohaterami opowiadania są zwierzęta, które pomagają innym i mają przy tym różne przygody. Czytelnicy dowiadują się, że zwierzęta mogą stać się prawdziwymi przyjaciółmi. Krótkie historyjki niosą pozytywną aurę oraz nadzieję na to, że dzięki przeczytanym przygodom możemy stać się lepszymi ludźmi. Książeczka napisana jest przystępnym językiem, który nie stanowi problemu jego zrozumienia dla najmłodszych dzieci. Opowiadania o zwierzętach to mądre, edukacyjne teksty, które z pewnością spodobają się zarówno dzieciom jak i im rodzicom.

Podczas spotkania dzieci opowiedziały, które bajeczki przypadły im najbardziej do gustu. Nie zabrakło również opowieści o ich zwierzątkach i zabawnych przygodach. Dzieci z chęcią dzieliły się historyjkami, wykonując na koniec spotkania pracę plastyczną.

 

DSC 0245

 

DSC 0224

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.