„Chopin oczami dzieci” pod tym tytułem 28 maja odbyło się spotkanie dla 6 latków uczących się w Zespole Szkół w Witoszynie. Celem lekcji było przybliżenie sylwetki Fryderyka Chopina. Dzięki slajdom dzieci poznały postać wielkiego kompozytora: jego dzieciństwo, młodość i okres pobytu za granicą. Uczniowie wysłuchali również wielu utworów oraz fragmentów książki „Chopin oczami dzieci” Doroty Wyżyńskiej – Konopielko. Dzieci mogły obejrzeć również inną książkę poświęconą Chopinowi „Rzecz o Fryderyku Chopinie. Jaśnie Pan Pichon” autorstwa Anny Czerwińskiej – Rydel. Spotkanie zakończono cytatem: „Rodem Warszawianin, sercem Polak , a talentem świata obywatel”. Maluchy pokusiły się, o objaśnienie powyższego cytatu. Tłumaczenia wyszły bardzo ciekawe i można byłoby wykorzystać je do objaśnienia hasła w słowniku dla dzieci.
 
9
8W dniu 21 marca 2013 roku odbyło się spotkanie dzieci należących do Dyskusyjnego Klubu Książki. Na początku spotkania dzieci czytały ulubione fragmenty książki i opowiadały o swoich wrażeniach z przeczytanej lektury. Urocza Ryjówka o imieniu Florka zapisuje w zeszycie w kratkę wszystkie ważne sprawy. Próbuje odpowiedzieć na różne pytania, np. Gdzie podziewa się czas? Skąd bierze się bałagan? Ryjówka jest dziewczynką spokojną i rozmarzoną, która bardzo poważnie podchodzi do swoich spraw. Florka ma trzy przyjaciółki kosztaniczki i ukochaną Przytulankę – kota Rysia. Później uczestnicy słuchali fragmentów pamiętnika czytanego przez bibliotekarzy. Dzieci same wybierały daty przygód Ryjówki. Klubowicze zainspirowani przeczytaną lekturą mieli za zadanie opisać jeden swój dzień z ostatniego tygodnia. Następnie zadaniem dzieci było napisanie fragmentu tekstu i zakrycia go w taki sposób, aby kolejna osoba nie widząc co jest napisane, dopisała swój fragment tekstu. W rezultacie powstały zabawne opowiadania, które pobudziły wyobraźnię dzieci i wprowadziły ich w dobry nastrój na resztę dnia. Tym miłym akcentem zakończono spotkanie.
79 maja 2013 roku uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki spotkali się w bibliotece by omówić kolejną książkę Pani Czerwińskiej – Rydel. „Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem” zafascynowała nas ciekawostkami z dziedziny astronomii, tajemnicą o kosmosie i ciekawymi wiadomościami o ekscentrycznym Heweliuszu. Na spotkaniu odsłuchano wybrane fragmenty audioksiążki, poświęconej badaczowi kosmosu. Uczestnicy byli zachwyceni nie tylko głosem Jana Englerta, który ją czytał, ale również wkomponowaną muzyką przenoszącą nas w XVII wiek. Dziewczynki miały wiele pytań i nie mogły doczekać się wizyty autorki. Kierownik Biblioteki pokazała miłośnikom twórczości Pani Ani jej stronę internetową, z której mogły dowiedzieć się bardzo wielu informacji, nie tylko o pracy pisarki, ale również o życiu prywatnym.
Ze strony internetowej dowiedzieliśmy się, że Pani Ania jest redaktor naczelną czasopisma „Mały Pielgrzym”, w jakich miejscowościach odbyły się już spotkania autorskie i o czym dzieci piszą w listach do autorki. Ponadto przeczytaliśmy kilka artykułów, które mam nadzieję pozostaną na długo w pamięci słuchaczy naszego spotkania.
6W kwietniu 2013 roku Biblioteka w Wymiarkach w ramach działalności Dyskusyjnego Klubu Książki organizowała spotkania dla uczniów Zespołu Szkół w Witoszynie, które poświęcone były twórczości Pani Anny Czerwińskiej – Rydel. Pierwsze z nich odbyło się 10 kwietnia. Słuchaczami książki „Jak rumianek” byli uczniowie klasy IV. Książeczka, opowiadająca o chłopcu chorym na mukowiscydozę, bardzo wzruszyła dzieci. Uczestnicy spotkania dzielili się przeżyciami w czasie swojego pobytu w szpitalu i chorobach jakie im się przytrafiają. Panie prowadzące lekcję wytłumaczyły dzieciom, że są choroby poważne i przewlekłe, które wymagają dłuższego leczenia. Dzieci dotknięte takimi schorzeniami wymagają stałej opieki lekarskiej i częstego przebywaniu w szpitalach.
Przyjemniejszą tematykę przedstawia książeczka „Wszystko gra”, czytana dzieciom 17 kwietnia. Napisana z wielką wrażliwością i wyobraźnią opowiada o instrumentach, które wchodzą w skład orkiestry symfonicznej. Podczas czytania odnosi się wrażenie, że naprawdę słychać muzykę. Jaskrawość ilustracji podnosi walory tej książeczki, która słusznie otrzymała główną nagrodę na targach książki w Bolonii.
24 kwietnia bibliotekarze za pomocą książeczki „Jaśnie Pan Pichon, rzecz o Fryderyku Chopinie” przenieśli uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki w świat muzyki klasycznej. Z fragmentów książki młodzi czytelnicy poznali wiele szczegółów z dzieciństwa i młodości Fryderyka. Książeczka w przystępny sposób ukazuje nieznane dotąd ciekawostki z jego życia. Nie każdy wiedział, że młody Frycek uwielbiał grać po nocach, a zamiłowanie do muzyki zaszczepili w nim sami rodzice. Ten wybitny pianista już od najmłodszych lat nazywany był „cudownym dzieckiem” i „geniuszem muzycznym”, a swój pierwszy utwór skomponował w wieku 7 lat. Wszechstronnie uzdolniony chłopiec był pełen życia i humoru, uwielbiał bawić się w teatr, a ogromną radość sprawiały mu karykatury nauczycieli, które malował pod ławkami w szkole. „Jaśnie Pan Pichon” to ciepła, pełna humoru opowieść o wielkim człowieku. Nie znam dziecka, które po przeczytaniu bądź wysłuchaniu książeczki byłoby znudzone przedstawionymi w niej dialogami, narracjami i barwnymi opisami.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.