Dnia 14 lipca 2020 roku najmłodsi uczestnicy spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki w bibliotece w Wymiarkach spotkali się w celu omówienia książki „Oko w oko ze zwierzakiem”. Opowiadania przypadły im do gustu, dlatego dzieci z chęcią opowiedziały o swoich ulubionych bohaterach książki Renaty Piątkowskiej. Po podzieleniu się swoimi spostrzeżeniami „mali dekakowicze” przedstawili imiona swoich zwierzątek, opowiadając przy tym śmieszne przygody z ich udziałem. Na podstawie książki oraz własnych opowieści uczestnicy DKK przygotowali pracę plastyczną odrysowując zwierzątka z plastikowych arkuszy. Na koniec spotkania dzieci układały puzzle i szablony ze zwierzątkami.

„Oko w oko ze zwierzakiem” to ciekawe opowieści, z których czytelnicy mogą dowiedzieć się, że zwierzątka są bardzo pożyteczne, potrzebne i pomocne. Każde opowiadanie niesie ze sobą mądry przekaz. Dzieci mogą przeczytać o koniku, który był przewodnikiem zwierząt, o słoniu tęskniącym za swoim opiekunem oraz o gołębiu i małpce, którzy mieli bardzo odpowiedzialne zadanie.

Książka Renaty Piątkowskiej to ważna lektura dla rodziców, którzy poszukują edukacyjnych bajeczek dla swoich pociech. Klubowicze DKK z Wymiarek bez wątpienia polecają tę pozycję.

 

DSC 0230

PYZA na polskich drogach

Dnia 24 lipca 2020 roku podczas zajęć wakacyjnych organizowanych w Gminnym Ośrodku Kultury i Biblioteki w Wymiarkach odbyło się kolejne spotkanie DKK dla dzieci. Tym razem dzieci omawiały książkę „Pyza na polskich dróżkach”, która czytana była podczas spotkań. 

W trakcie zajęć organizowane były również warsztaty znajomości polskiego regionu i ludowych piosenek. Dzieci poznając okręg kurpiowski, krakowski, łowicki i podhalański przyswoiły wiedzę o Polsce i nauczyły się pieśni folklorystycznych. Książka Hanny Januszewskiej była podsumowaniem całotygodniowych zajęć, podczas których uczestnicy mieli również okazję obejrzeć ludowe stroje i poznać przygody mazowieckiej Pyzy podczas oglądania kultowego animowanego serialu „Wędrówki Pyzy”.

„Pyza na polskich dróżkach” to zabawne i ciekawe wierszowane opowieści, w które wplecione są symbole dawnej Polski. Dla dzieci wiele zdarzeń jest niejasnych, ale książka ta to ważna lektura opisująca dzieje naszej Ojczyzny. Lektura Hanny Januszewskiej pomaga utrwalić historie regionu i piękno polskiego kraju.

W co sie bawicZajęcia wakacyjne z dziećmi organizowane w GOKiB w Wymiarkach  zainspirowały moderatora DKK do omówienia z dziećmi książki „W co się bawić z dziećmi”. Dnia 30 lipca 2020 roku podczas dyskusji czytelnicy opowiadali, które zabawy najbardziej im się podobały i w które chciałyby się pobawić na spotkaniu. Dzieci z chęcią podzieliły się też innymi metodami ciekawie spędzanego czasu oraz ulubionymi piosenkami. Podczas spotkania zaśpiewano kilka utworów i zagrano w ulubione dziecięce gry.

„W co się bawić z dziećmi” to zbiór ciekawych piosenek, gier i rytmicznych zabaw, które można robić z dziećmi. Co ważne, pląsy te można wykonywać w każdym dowolnym miejscu. Pozycja Marty Bogdanowicz uzmysławia nam w jak ciekawy sposób można zachęcić dziecko do wspólnej zabawy i śpiewania.

Kto przytuli Misia Tulisia DKKDnia 5 sierpnia 2020 roku uczestnicy DKK mieli lekcję przytulanie z Misiem Tulisiem. Podczas spotkania omówiono zarówno historię głównego bohatera książki jak i kwestie związane z okazywaniem sympatii. Posługując się radami Misia Tulisia dzieci przećwiczyły metody przytulania wskazane w książce i wypowiedziały się czy w ogóle lubią być przytulani. Sierpniowe spotkanie DKK odbyło się w ciekawej scenerii Nadleśnictwa Wymiarki, które użyczyło nam swojego placu i altany, by można było przeprowadzić ciekawe zajęcia i warsztaty.

„Kto przytuli Misia Tulisia” to fajna, pełna ciepła książka dla najmłodszych, ale i też starszych dzieci. Historia Misia, który szuka odpowiedniego przedmiotu do przytulenia jest wzruszająca i nieco zabawna. Tytułowy Tuliś przytula się do kamienia, do drzewa oraz do liści, które okazały się być owcami J. Niestety żadna z tych rzeczy nie daje mu przyjemności i prawdziwej bliskości. Próbując przytulić się do owiec, kolejno do sowy, a później do królika staje się coraz bardziej nieszczęśliwy - bo nikt nie chce odwzajemnić przytulenia. Z opresji ratuje go królik, który zaprowadza go do … misiowej Mamy.

Zakończenie książki, w którym Tuliś stwierdza: „jeśli dobrze pomyśleć, to najlepiej przytulać się do kogoś, kogo się kocha” jest podsumowaniem całej istoty sprawy jaką chciał nam przekazać David Melling – autor lektury.      

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.