Fryderyk ChopinDnia 6 sierpnia 2020 roku odbyło się kolejne spotkanie DKK dla seniorów, podczas którego omówiono książeczkę "Fryderyk Chopin i jego świat". Uczestnicy DKK poznali postać kompozytora jak był dzieckiem, młodzieńcem i dorosłym człowiekiem. Ciekawy przewodnik przeniósł czytelników w świat z okresu, kiedy Chopin jako dziecko, a później młodzieniec spacerował po Ogrodzie Saskim, Pałacu Kazimierzowskim, Pałacu Radziwiłłów, Pałacu Staszica i Parku Łazienkowskim. W tle grającej muzyki wielkiego kompozytora seniorzy mogli posłuchać fragmentów opisujących miejsca koncertów naszego rodaka czy historie jego miłości do Marii, Konstancji i George Sand. Z książeczki dowiadujemy się również o pierwszych koncertach Fryderyka i jego muzycznych podróżach po Europie, jak również o tęsknocie za bliskimi i krajem podczas przebywania na emigracji.

Przewodnik Elizy Piotrowskiej choć wydaje się być przeznaczony dla dzieci jest wartościową książką również dla starszych, którzy chcą nieco bardziej poznać postać Fryderyka Chopina. „Fryderyk Chopin i jego świat" pomaga przyswoić wiedzę o kompozytorze i przybliżyć miejsca, w których przebywał. Książka w ciekawy sposób wprowadza nas w czasy rozbiorów i kulturalnych dyskusji, jakie się wówczas odbywały w księgarniach, kawiarniach i dworach. Interesującej treści towarzyszą piękne ilustracje, które wzbogacają przewodnik i zachęcają do przeczytania całej pozycji.

Gargas2Lata II wojny światowej często budzą zainteresowanie naszych czytelników, dlatego na lipcowe spotkanie DKK wybrano książkę Gabrieli Gargaś „Kiedyś się odnajdziemy". Tym razem autorka stworzyła przepiękną sagę o losach Janki, która jako dziecko uciekła z ogarniętego wojną Wołynia. „Kiedyś się odnajdziemy" to również opowieść o Tadku i jego uczuciu do Anny – narzeczonej jego przyjaciela Franka. Książka Gabrieli Gargaś to lekcja historii wojennej Polski, to piękni bohaterowie i opis dramatycznych losów ludzi, którym przyszło żyć w trudnych wojennych czasach. W książce znajdziemy nie tylko dramat wołyńskich rodzin, ale również opis bohaterskiej walki o Warszawę i losy powstańców, którzy o nią walczyli. Saga Gabrieli Gargaś to zarys powojennej komunistycznej Polski i historie żołnierzy AK, w które wplecione są losy zarówno Janki i Tadeusza, ale również Franka, któremu Tadeusz podczas II wojny światowej odebrał Ankę.

„Kiedyś się odnajdziemy" to piękna powieść, którą czyta się lekko, ale z pewną dozą napięcia. To też opowieść, od której nie sposób się oderwać. Dobrze skonstruowana fabuła i ciekawy zarys postaci sprawia, że jeszcze na długo nie można przestać myśleć o bohaterach książki. Książka skłania nas do przemyśleń i sprawia, że chce się poznać dzieje Kresów Wschodnich i powojennej Polski.

Dnia 30 lipca 2020 roku uczestnicy DKK żywo dyskutowali o książce, która przypadła im do gustu. Podczas spotkania nie zabrakło też tematyki Wołynia, Ziem Odzyskanych i czasów komunizmu. Moderator DKK zachęcił czytelniczki do wypożyczenia innych książek związanych z tematyką II wojny światowej, przygotowując kilka pozycji książkowych.

Dnia 21 sierpnia 2020 roku odbyło się kolejne spotkanie DKK dla Seniorów. Tym razem nasi czytelnicy omawiali książkę Nataszy Socha „Pokój kołysanek”.

Książka to piękna opowieść o cudownej roli przytulania. Głównym jej bohaterem jest Joachim – starszy pan, który zgłasza się jako ochotnik na oddział neonatologii w szpitalu, w którym przytula wcześniaki. To podczas tych spotkań dowiadujemy się o życiu bohatera, który jako młodzieniec wybrał realizację swoich marzeń pozostawiając miłość swojego życia. Dzięki opowiadaniom Joachim wraca do wspomnień ze swoich podróży po świecie oraz do Koralików, gdzie zostawił Helenę i dzieci – powojenne sieroty. W trakcie swojego wolontariatu odbywa ostatnią podróż w głąb swojego życia, by na koniec odważyć się odnaleźć Helenę. Mimo iż Joachimowi nie udaje się spotkać z Heleną, od jej córki otrzymuje znacznie więcej – list napisany przez jej matkę, z którego Joachim dowiaduje się o pełnym zrozumieniu jego decyzji, o poczuciu przez Helenę smaku podróżowania i wyznaniu mu miłości.

Pokój kołysanek to mądra powieść. Magiczna lektura sprawia, że chce się być lepszym człowiekiem. Natasza Socha przekazała nam ciepłą, nostalgiczną powieść, która udowadnia, że nigdy nie jest za późno by przyznać przed sobą, że kiedyś podjęło się błędną decyzję. To książka momentami smutna, ale niosąca pozytywną aurę zrozumienia drugiej osoby.

Czytelnikom biblioteki w Wymiarkach bardzo podobała się książka. Podczas spotkania Seniorzy mieli możliwość sprawdzić jak ważny w naszym życiu jest zmysł dotyku. W trakcie rozmawiania o „Pokoju kołysanek” przeprowadzone zostały warsztaty sensoryczne, na których seniorzy wykorzystując różne materiały mogli sprawdzić swoją reakcję podczas ich dotykania. Dyskusyjny Klub Książki sprawił, że w piątkowe popołudnie nasi seniorzy rozmarzyli się i zrelaksowani wrócili do domu.


Człowiek jest wielki, nie przez to,
co posiada, lecz przez to, kim jest;
nie przez to, co ma, lecz przez to,
czym dzieli się z innymi.”
Jan Paweł II.

Piekarni OMEGA
za wsparcie działań
Koła Terenowego Stowarzyszenia Miłosierdzia Św. Wincentego A’Paulo
w Witoszynie


Prezes Stowarzyszenia
Bożena Sawińska

Wymiarki2020 wymiarki 2020 1 Wymiarki 20202 2 Wymiarki 2020 3 Wymiarki 20202 4

Wymiarki2020 5Sierpniowe spotkanie DKK dla dorosłych odbyło się w miłej atmosferze wspomnień o bohaterce książki Doroty Gąsiorowskiej. „Karminowe serce” to ciekawa powieść, którą czyta się w lekki, przyjemny sposób. Historia Laury wciąga i sprawia, że wraz z nią czujemy zapachy cukierni i smak ręcznie wyrabianej czekolady. Bohaterowie książki są autentyczni i nadają powieści prawdziwy ton. Laura, która przeprowadza się do Bukowej Góry skrywa tajemnicę i traumatyczne przeżycie sprzed lat. Jako kobieta nie jest w stanie w pełni zaangażować się w nową miłość. Ukojenie jej wewnętrznego cierpienia dają wszystkie poznane osoby, z którymi się zaprzyjaźnia. Czytając „Karminowe serce” czytelnik nie spodziewa się takiego zakończenia, ponieważ nic nie wskazuje na taki przebieg zdarzeń. Książkę warto przeczytać, by móc zamarzyć się w jej aurze.

Nie wszystkim czytelnikom biblioteki w Wymiarkach powieść przypadła do gustu. Podczas spotkania jej uczestnicy jednoznacznie przyznali, że książka jest fajna, ale dwie osoby podkreśliły, że niczym się nie różni od innych powieści. Czytelniczki stwierdziły, że najlepsze było zakończenie. Wielu paniom zabrakło rozbudowania wątku życia bohaterki z przeszłości, przez co powieść była niekiedy nudna i zniechęcająca. Osoby te dla przykładu powróciły do książki Gabrieli Gargaś „Kiedyś się odnajdziemy”, w której to losy bohaterów ukazane były na przestrzeni kilkudziesięciu lat. W trakcie spotkania znalazły się osoby, które broniły „Karminowego serca” podkreślając jej walory jako książki ciepłej, powieści dla odreagowania stresu i rozmarzenia się w jej smakach i zapachach.

Różnica zdań podczas omawiania książki Doroty Gąsiorowskiej jest dowodem na to, że spotkania DKK są potrzebne i oddają główną ideę programu. 

Anna Janus – Szymańska

Moderator DKK w Wymiarkach

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.