„Bzdurki, czyli bajki dla dzieci (i) innych” to inteligenta, niebanalna książeczka dla dzieci przeznaczona dla każdej grupy wiekowej. Nadaje się również dla młodzieży i dorosłych, dlatego też 15 października DKK dla najmłodszych poprowadziła czternastoletnia Aurelka, która w roli bajarza sprawdziła się perfekcyjnie. Czytając dzieciom fragmenty książki umiejętnie potrafiła wprowadzić słuchaczy w nastrój bajkowo – baśniowy.

Książka swoją treścią reprezentuje wysoki poziom. Bzdurki autorstwa Artura Andrusa to gra słów i wyobraźni. Opowiadania czyta się dobrze, mając przy tym świetną zabawę. Bohaterami bajek są m.in. Ciotka Grzechotka, której wszystko brzęczy i grzechocze, Dziadek Niejadek, któremu nie chce się iść na zakupy, Miś mający problemy z zimowym snem, smoczyca Eulalia Wawelska, studiującą na Uniwersytecie Czwartego Wieku i Czerwony Kapturek w roli żony swojego męża zwanego Zieloną Czapką. Historie postaci przedstawionych w książce niosą ze sobą znane morały, dla których warto przeczytać opowiadania.

 

IMG 20201202 133437W dobie korona wirusa również można zorganizować spotkanie DKK, tym bardziej kiedy jest się młodszą siostrą (moderator ma starszego brata), mamą młodszej siostry i babcią młodszej siostry oraz ma się córkę i wnuczkę, która ma młodszą siostrę. Trochę to skomplikowane, ale kiedy nie można się spotykać, a w domu masz w/w postaci i prawdziwych pasjonatów literatury, grzechem byłoby nie zrobić Dyskusyjnego Klubu Książki. Taki właśnie pomysł wpadł nam do głowy 30 listopada, dlatego też trzy pokolenia: mamy, córki, dzieci i wnuków spotkały się by wspólnie omówić książkę duetu Pauline Martin i Astrid Desbordes „Moja młodsza siostra”.
Opowiadanie to jest pełne ciepła, miłości i uroku. Główny bohater Archibald dowiaduje się, że będzie miał siostrę i z przerażeniem stwierdza: „Pewnego dnia rodzice powiedzieli mi, że będę miał siostrzyczkę. Nie przypominam sobie, żebym ich o nią prosił”. Skąd ja to znam  ? Słowa te urzekły mnie, ponieważ moja córka któregoś razu podobnie jak bohater książki Astrid Desbordes również powiedziała, że „wcale nie chciała mieć siostry i w ogóle nie prosiła o Agatkę”. Wydawałoby się to smutne, ale wcale takie nie jest, bowiem tak naprawdę moja Martynka podobnie jak Archibald cieszy się z rodzeństwa, potrafi się z nim bawić, a nawet zaopiekować. Główny bohater mimo, iż jest zazdrosny tak naprawdę kocha swoją siostrę i jest dumny z bycia starszym bratem.
Książka to subtelna opowieść o prawdziwej więzi jaką łączy rodzeństwo. To lektura, którą chce się przeczytać i mieć wśród wielu innych książek w swojej domowej biblioteczce.
Spotkanie było bardzo ciekawe i zupełnie inne od tych, które organizowane są w bibliotece. Podczas omówienia książki wróciło wiele wspomnień. Była to również świetna okazja do opowiedzenia śmiesznych, ale też wzruszających sytuacji z życia Martynki i Agatki – moich córek (moderatora DKK w Wymiarkach).

wymiarki000„Rozmaryn i róże”, które było omawiane na marcowym spotkaniu jest kolejną książką polubioną przez naszych czytelników. 23 marca, kiedy kalendarzowa wiosna zagościła w naszych sercach, Panie po raz kolejny sięgnęły po pozycję Agnieszki Maciąg. Tym razem wybrały opis refleksyjnej podróży do Włoch i Francji.

Opisane uczucia, piękno krajobrazu oraz miejsc jakie odwiedza pisarka pozwalają nam na mentalne bycie w tych samych przestrzeniach. Podróż w jaką zabiera nas autorka ma zupełnie inny wymiar, można byłoby napisać … metafizyczny. Piękno z jakim się spotyka to codzienne dostrzeganie cudowności nie tylko w zabytkach i urokliwych miejscach, ale również w deszczu, pochmurnej pogodzie, krętej drodze i w reszcie w obcowaniu blisko natury i we własnym rodzinnym gronie.

Agnieszka Maciąg, co wielokrotnie zauważyły już nasze czytelniczki uczy nas bycia „tu i teraz”, dostrzegania każdej chwili, uważności każdego momentu i dojrzenia tego co stało się dla nas niezauważalne i niedoceniane – cieszenia się z otaczających nas osób, rzeczy i przeżywanych zdarzeń.

Czytelniczki zgodnie stwierdziły, że „Rozmaryn i róże” leczy nas z malkontenctwa i poczucia braku szczęścia, każąc czerpać przyjemność i wdzięczność z każdego dnia.

Zapraszamy na relację ze spotkania DKK, które odbyło się 11 maja

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.