Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka w Wymiarkach

Wymiarki wrzesien2021 dorosli 1Dnia 21 września 2021 roku odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Choć nie było wszystkich członków literackiej sekcji to i tak w 4 osobowym składzie udało się podyskutować o książce Agnieszki Lis „Widoki”.

Druga część cyklu „Czas na zmiany” to dalsze perypetie bohaterów powieści „Pocztówki”. „Widoki” to książka, w której bohaterowie muszą zmierzyć się z szarą codziennością. Sandra ma problemy z nastoletnią córką, a Kacper próbuje pogodzić pracę ze studiowaniem, utrzymaniem rodziny i opieką nad córką. W jego małżeństwie nie dzieje się dobrze, dlatego tak świetnie rozmawia mu się z Sandrą, która wykazuje więcej zrozumienia niż jego żona. W wątek powieści wplecione są losy rodziców Kacpra i jego teściowej oraz matki i córki Sandry. Ciekawymi rozdziałami są części zatytułowane „On”, które na koniec powieści są zaskoczeniem dla czytelnika.

Książka skłania do przemyśleń i nowego spojrzenia „na nasze sprawy”. Podobnie jak bohaterowie Agnieszki Lis tak i my często nie widzimy „widoków” na przyszłość.

Powieść podobała się czytelnikom, którzy wypożyczyli kolejną 3 część cyklu „Czas na zmiany”.

Anna Janus – Szymańska

Wymiarki wrzesien2021Książka „Naciśnij mnie” to świetna okazja do zabawy z dzieckiem. W trakcie jej czytania najmłodsi mogą włączyć się w polecenia naciśnij, obróć, zakryj czy klaśnij. Książka zachęca do wykonywania zadań i nie kończy się, bowiem na ostatniej stronie dziecko może wykonać polecenia w „drugą stronę”. Fajne jest to, że zadania może wykonywać dziecko młodsze, kiedy rodzic czyta instrukcje albo starsze, kiedy samo potrafi już czytać. „Naciśnij mnie” to forma terapii sensorycznej i początek pomysłów jakie można wykonać w trakcie warsztatów o podobnej tematyce. Autor Herve Tullet w cudowny sposób połączył kreatywność z edukacją sprawiając, że czytelnicy nie mogą oderwać się od jego dzieła.
„Naciśnij mnie” zostało wykorzystane przez bibliotekarza podczas ostatnich zajęć sensorycznych, które były organizowane w GOKiB w Wymiarkach w sierpniu i we wrześniu. Pomysł z książką bardzo spodobał się dzieciom, które chętnie wykonywały polecenia i miały mnóstwo pomysłów na ozdobienie książki miękkimi pomponikami.

Anna Janus – Szymańska

wymiarki 1.07.202125 maja 2021 roku uczestnicy spotkania DKK dla dzieci po przedyskutowaniu tematyki książki Anny Dewdsey „Gdzie jest Małej Lamy Mama” przygotowali dla swoich mam piękne laurki.

To już drugie spotkanie z bohaterką Lamą, która bardzo przypadła do gustu naszym czytelnikom. Książeczka jest mądrze napisana, a ilustracje pięknie odzwierciedlają poruszany temat. Pisarka porusza ważną kwestię rozstania z rodzicami, kiedy dziecko oddawane jest do przedszkole. Podobnie jak Lama, tak i inni nie lubią rozstawać się z mamami. Mimo, iż szkoła to fajne miejsce Lama nie czuje się w nim dobrze i nic jej nie cieszy. Powód jest prosty … tęskni za mamą, która jest dla niej najważniejsza. Książeczka w empatyczny sposób porusza tę kwestie i jest przydatną lekturą dla rodziców, którzy borykają się z podobnym problemem. Pozycja warta jest przeczytania i sięgnięcia po inne tytuły autorki Małej Lamy.

wymiarki 07.2021Czytelnicy Dyskusyjnego Klubu Książki na czerwcowym spotkaniu omawiali książkę Katarzyny Miller „Droga Kasiu jak żyć lepiej”. Czy lepiej im się żyje po przeczytaniu tej pozycji trudno powiedzieć, ale na pewno bardziej świadomie rozwiązują swoje problemy, które podobnie jak u bohaterów felietonów, tak i w życiu naszych czytelników się pojawiają. „Droga Kasiu jak żyć lepiej” nie wszystkim przypadła do gustu i wielu jej odbiorców miało mieszane uczucia. Jednym się podobała, inni stwierdzili, że problem zasygnalizowany jest w sposób lakoniczny i nie bardzo pojawia się rozwiązanie kłopotliwego zagadnienia. Nie mniej jednak książka warta jest przeczytania i zapoznania się z życiowymi poglądami znanej psycholożki.

wymiarki 07.202125 maja 2021 roku uczestnicy spotkania DKK dla dzieci po przedyskutowaniu tematyki książki Anny Dewdsey „Gdzie jest Małej Lamy Mama” przygotowali dla swoich mam piękne laurki.

To już drugie spotkanie z bohaterką Lamą, która bardzo przypadła do gustu naszym czytelnikom. Książeczka jest mądrze napisana, a ilustracje pięknie odzwierciedlają poruszany temat. Pisarka porusza ważną kwestię rozstania z rodzicami, kiedy dziecko oddawane jest do przedszkole. Podobnie jak Lama, tak i inni nie lubią rozstawać się z mamami. Mimo, iż szkoła to fajne miejsce Lama nie czuje się w nim dobrze i nic jej nie cieszy. Powód jest prosty … tęskni za mamą, która jest dla niej najważniejsza. Książeczka w empatyczny sposób porusza tę kwestie i jest przydatną lekturą dla rodziców, którzy borykają się z podobnym problemem. Pozycja warta jest przeczytania i sięgnięcia po inne tytuły autorki "Małej Lamy".

Anna Janus - Szymańska

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.