Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka w Wymiarkach

W co sie bawicZajęcia wakacyjne z dziećmi organizowane w GOKiB w Wymiarkach  zainspirowały moderatora DKK do omówienia z dziećmi książki „W co się bawić z dziećmi”. Dnia 30 lipca 2020 roku podczas dyskusji czytelnicy opowiadali, które zabawy najbardziej im się podobały i w które chciałyby się pobawić na spotkaniu. Dzieci z chęcią podzieliły się też innymi metodami ciekawie spędzanego czasu oraz ulubionymi piosenkami. Podczas spotkania zaśpiewano kilka utworów i zagrano w ulubione dziecięce gry.

„W co się bawić z dziećmi” to zbiór ciekawych piosenek, gier i rytmicznych zabaw, które można robić z dziećmi. Co ważne, pląsy te można wykonywać w każdym dowolnym miejscu. Pozycja Marty Bogdanowicz uzmysławia nam w jak ciekawy sposób można zachęcić dziecko do wspólnej zabawy i śpiewania.

PYZA na polskich drogach

Dnia 24 lipca 2020 roku podczas zajęć wakacyjnych organizowanych w Gminnym Ośrodku Kultury i Biblioteki w Wymiarkach odbyło się kolejne spotkanie DKK dla dzieci. Tym razem dzieci omawiały książkę „Pyza na polskich dróżkach”, która czytana była podczas spotkań. 

W trakcie zajęć organizowane były również warsztaty znajomości polskiego regionu i ludowych piosenek. Dzieci poznając okręg kurpiowski, krakowski, łowicki i podhalański przyswoiły wiedzę o Polsce i nauczyły się pieśni folklorystycznych. Książka Hanny Januszewskiej była podsumowaniem całotygodniowych zajęć, podczas których uczestnicy mieli również okazję obejrzeć ludowe stroje i poznać przygody mazowieckiej Pyzy podczas oglądania kultowego animowanego serialu „Wędrówki Pyzy”.

„Pyza na polskich dróżkach” to zabawne i ciekawe wierszowane opowieści, w które wplecione są symbole dawnej Polski. Dla dzieci wiele zdarzeń jest niejasnych, ale książka ta to ważna lektura opisująca dzieje naszej Ojczyzny. Lektura Hanny Januszewskiej pomaga utrwalić historie regionu i piękno polskiego kraju.

Dnia 14 lipca 2020 roku najmłodsi uczestnicy spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki w bibliotece w Wymiarkach spotkali się w celu omówienia książki „Oko w oko ze zwierzakiem”. Opowiadania przypadły im do gustu, dlatego dzieci z chęcią opowiedziały o swoich ulubionych bohaterach książki Renaty Piątkowskiej. Po podzieleniu się swoimi spostrzeżeniami „mali dekakowicze” przedstawili imiona swoich zwierzątek, opowiadając przy tym śmieszne przygody z ich udziałem. Na podstawie książki oraz własnych opowieści uczestnicy DKK przygotowali pracę plastyczną odrysowując zwierzątka z plastikowych arkuszy. Na koniec spotkania dzieci układały puzzle i szablony ze zwierzątkami.

„Oko w oko ze zwierzakiem” to ciekawe opowieści, z których czytelnicy mogą dowiedzieć się, że zwierzątka są bardzo pożyteczne, potrzebne i pomocne. Każde opowiadanie niesie ze sobą mądry przekaz. Dzieci mogą przeczytać o koniku, który był przewodnikiem zwierząt, o słoniu tęskniącym za swoim opiekunem oraz o gołębiu i małpce, którzy mieli bardzo odpowiedzialne zadanie.

Książka Renaty Piątkowskiej to ważna lektura dla rodziców, którzy poszukują edukacyjnych bajeczek dla swoich pociech. Klubowicze DKK z Wymiarek bez wątpienia polecają tę pozycję.

 

DSC 0230

Dnia 9 lipca 2020 roku odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. Jego uczestnicy omawiali książkę Renaty Piątkowskiej „Oko w oko ze zwierzakiem”. Bohaterami opowiadania są zwierzęta, które pomagają innym i mają przy tym różne przygody. Czytelnicy dowiadują się, że zwierzęta mogą stać się prawdziwymi przyjaciółmi. Krótkie historyjki niosą pozytywną aurę oraz nadzieję na to, że dzięki przeczytanym przygodom możemy stać się lepszymi ludźmi. Książeczka napisana jest przystępnym językiem, który nie stanowi problemu jego zrozumienia dla najmłodszych dzieci. Opowiadania o zwierzętach to mądre, edukacyjne teksty, które z pewnością spodobają się zarówno dzieciom jak i im rodzicom.

Podczas spotkania dzieci opowiedziały, które bajeczki przypadły im najbardziej do gustu. Nie zabrakło również opowieści o ich zwierzątkach i zabawnych przygodach. Dzieci z chęcią dzieliły się historyjkami, wykonując na koniec spotkania pracę plastyczną.

 

DSC 0245

 

DSC 0224

blumkiSeniorzy z Klubu Seniora dnia 9 lipca 2020 r. po raz drugi spotkali się na Dyskusyjnym Klubie książki. „Pamiętnik Blumki” i historia Domu Sierot bardzo ich poruszyła. Uczestnicy DKK już wcześniej znali postać Janusza Korczaka, toteż jego historia nie była im obca. Podczas spotkania omówiono książkę Iwony Chmielewskiej oraz czasy II wojny światowej. Wspólnie stwierdzono, że zasady jakim kierował się w życiu Janusz Korczak są nadal aktualne, a jeśli nie są stosowane to należałoby je przywrócić, ponieważ każdy z nas potrzebuje akceptacji, miłości i przede wszystkim poczucia własnej wartości i godności.

„Pamiętnik Blumki” to książka wzruszająca i niezwykle ważna. W delikatny sposób wprowadza w trudny temat. Subtelność tekstu sprawia jakbyśmy przebywali obok Domu Sierot i znali ich podopiecznych. Fakt ten podkreślają przepiękne ilustracje, które obrazują to co nie zostało napisane. Pozycja działa na naszą wyobraźnię i skłania do refleksji. Mimo iż nie ma w niej wzmianki o II wojnie światowej i okrutnych czasach czytelnik wie, że książka porusza tę tematykę. W książce jest pełno symboliki i elementów przybliżających postać Doktora. Bez wątpienia jest to książka, którą należałoby potraktować w sposób bardzo poważny w środowiskach, w których funkcjonują dzieci i dorośli.  

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.