Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka w Wymiarkach

tutkiW dniu 12 maja nasi mali czytelnicy mieli okazję omówić  kolejną książkę w ramach spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki. Z racji tego, że zbliża się spotkanie autorskie z pisarką Panią Agnieszką Ginko, sięgneliśmy po jedną z jej książeczek dla dzieci. Opowiada ona o rodzinie Tutków, ich problemach oraz przygodach. Skupiliśmy się najbardziej na rozdziale pierwszym, który jest poświęcony relacjom między rodzeństwem oraz wizytą rodziny w teatrze. Nasi  czytelnicy opowiedzieli w grupie jak rozwiązywać konflikty z rodzeństwem i jakie powinny być między nimi relacje. Wraz z dziećmi omówiliśmy jak trzeba się zachować w teatrze lub  kinie.  Dzieci chętnie opowiadały o spektaklach, w których uczestniczyły i filmach, które obejrzały. Ponadto swoim rówieśnikom przedstawiły tytuły swoich ulubionych bajek. Po omówieniu książeczki dzieci zabrały się do prac plastycznych nawiązujących do „Tutlandii”. Milusińscy wykonali kukiełkę z których następnie rozegrali krótki teatrzyk.

tajemnicaDnia 13 maja br. DKK w Wymiarkach przeniosło się w świat chińskiej prowincji. Tym razem Eric Emanuel – Schmitt swoim opowiadaniem wprowadził nas w klimat Konfucjusza i filozoficznej teorii życia. Mimo, iż książkę czyta się lekko i przyjemnie nie wszystkim przypadła ona do gustu. Część zgromadzonych zasugerowała, że prócz ciekawych cytatów nie znalazła w niej przesłania. Moderator spotkania przekonywał, że z książki można wyciągnąć wiele wniosków nie tylko filozoficznej natury. Dla przykładu odczytał kilka cytatów i fragment o prawdzie (str. 61), który najbardziej utkwił w głowie podczas czytania opowiadania. Panie wspólnie przedyskutowały kwestie związane z zakazem wielodzietności chińskim rodzinom, bezgranicznej miłości rodziców do dzieci oraz siły jaką jest rodzina. Nieco więcej czasu przeznaczono dialogowi matki z synem, który  poświęcony jest „mówieniu prawdy”. Uczestniczki DKK wypowiedziały się na temat swojego postrzegania prawdy i swobodnego wyrażania myśli przez ludzi. Kolejno przedstawiono swoją opinię na temat kilku cytatów i przesłania, które niosą.

Półtoragodzinne spotkanie było owocne w rozmowy co dobrze świadczy o twórczości Erica Emanuela - Schmitta, a książka „Tajemnica Pani Ming”, ze względu na skrajne wypowiedzi, niesie jednak przesłanie …, ponieważ zmusiła nasze czytelniczki do długiej dyskusji i sprawiła, że wielokrotnie sięgano po życiowe przykłady i dygresje.

zawrocieDnia 26 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie DKK dla dorosłych. Tym razem powrócono do twórczości Hanny Kowalewskiej, która była gościem biblioteki w ubiegłym roku. Książka „Tego lata w  Zawrociu” otwiera cykl książek o malowniczym miejscu, jaki dostaje w spadku główna bohaterka serii, Matylda. Książka ta, podobnie jak pozostała twórczość pisarki bardzo spodobała się czytelnikom. Dorobek Kowalewskiej jest lekki i przyjemny. Ponadto urzeka pięknymi opisami i bogactwem słownictwa. Uczestniczki DKK zgodnie stwierdziły, że jest to jedna z najpiękniejszych polskich współczesnych powieści. Książkę warto przeczytać i warto o niej dyskutować. Czytelniczki biblioteki w  Wymiarkach wymieniły się poglądami o całym cyklu 5 części o Zawrociu, przechodząc kolejno do najnowszego dzieła Hanny Kowalewskiej. Być może uda nam się omówić również „Tam, gdzie nie sięga już cień”. Przed nami jeszcze 7 spotkań i mnóstwo minut do przedyskutowania J, więc … być może będzie nam jeszcze dane zatracić się w magicznym poetyckim nastroju twórczości znakomitej pisarki, jaką jest bez wątpienia Pani Hanna.

rosieDnia 12 kwietnia, po dwóch miesiącach prób, odbyło się długo wyczekiwane spotkanie DKK dla dorosłych. Pogoda nie rozpieszczała czytelników biblioteki w Wymiarkach, którzy już dwukrotnie umawiali się na spotkanie DKK. Miłośnicy biblioteki nie mogli dotrzeć w odpowiedniej grupie osób ze względu na niesprzyjającą aurę pogody. Tym razem matka natura pozwoliła na spokojne dotarcie do placówki. W kwietniowy wtorek Panie omówiły książkę Cecelie Ahern i przedyskutowały losy bohaterów książki „Love, Rosie”.  Czytelniczkom bardzo podobała się książka, a zwłaszcza mailowe dialogi bohaterów. Panie z uśmiechem na twarzy wspominały swój okres dorastania i ”pierwsze zakochania”. Podczas spotkania obejrzano również film „Love, Rosie” w celu porównania książki i jej ekranizacji. Niestety film różni się od pierwowzoru, który czyta się lekko i przyjemnie. Filmowa wersja „Love, Rosie” nie jest wierna wizji Cecelie Ahern i fabule książki, ale nie traci tym samym na ekspresji.  Film został odebrany pozytywnie i otrzymał miano „komedii romantycznej”. Zabawne sceny z życia bohaterów sprawiły uśmiech na twarzy czytelniczek i rozluźniły atmosferę. Moderator spotkania zdecydowanie poleca książkę, która rozwija wyobraźnie i daje czytelnikowi możliwość własnej wizji literackiej rzeczywistości.

tpW dniu 4 luty br. najmłodsi czytelnicy naszej biblioteki spotkali się w celu wspólnego przeczytania i omówienia książki Elizy Piotrowskiej pt. „Tupcio Chrupcio Nie chce jeść". Jest to kolejna, z pozycji książkowych dla dzieci, opowiadająca o przygodach znanej już naszym małym milusińskim – myszki Tupcio Chrupcio.
Tytułowa myszka ma tym razem inny problem, a mianowicie nie chce nic jeść. Mama namawia Tupcia na pyszną zupkę, którą ugotowała specjalnie dla niego na zimowe dni. Myszka jest bardzo uparta i nawet nie chce patrzeć na kolejne dania, które przygotowuje kochana mama. Ucieka do swojego pokoju i mówi, że będzie jeść tylko cukierki. W pewnym momencie ktoś puka do okna, okazuje się, że to zmarznięty świerszczyk. Prosi o coś do jedzenia, a że jest zima, nie ma nic do jedzenia. Mama myszki daje świerszczykowi zupkę, której wcześniej nie zjadł Tupcio. Ten zjada danie ze smakiem i myśli dlaczego ktoś nie chce jeść tak smacznego jedzenia. Tupcio Chrupcio po tym, jak świerszczyk zjadł wszystko ze smakiem myśli nad tym co zrobił i dochodzi do wniosku, że nie powinien w ten sposób się zachowywać. Obiecuje, że nie będzie już tak nigdy kaprysił i zjada wszystko.
Książeczka bardzo spodobała się naszym małym czytelnikom, którzy opowiadali o swoich ulubionych daniach przygotowywanych w domu oraz o tych, za którymi nie przepadają.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.