Plakat tolkien ze wszystkimi logamiWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze zaprasza moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki na inaugurację projektu Dyskusyjne Kluby książki 2015  25 marca 2015 roku  do Biblioteki Norwida.

Harmonogram spotkania:

14.00-16.00, Klub Pro Libris Biblioteki Norwida

- przekazanie i omówienie umów DKK na 2015 r.,
- podpisanie oświadczeń i  zgłoszeń DKK na 2015 r.,
- omówienie spotkań autorskich i szkoleń na 2015 r.,
- omówienie inicjatyw DKK na 2015 r, w tym: Święta Cioć, Mistrza Pięknego Czytania, Zielonogórskiego Salonu Poezji z udziałem J. Głowackiego, konkursu fotograficznego i plastycznego,
- sprawy bieżące organizacyjne.

16.00 -17.00 przerwa kawowa, Klub Pro Libris Biblioteki Norwida

17.00 -18.30, Sala Dębowa Biblioteki Norwida

III edycja Międzynarodowego Dnia Czytania Tolkiena ph. „Narada w Rivendell”, w programie:
- czytanie fragmentów „Władcy Pierścieni: Drużyna Pierścienia” w wykonaniu znanych zielonogórzan:Leszka Jenka (kabaret Ciach), Janusza Życzkowskego (Radio Zachód), Mirosława Gancarza (członek byłego kabaretu Potem), Agnieszki Der (Radio RMF Maxxx) oraz Marcina Fijałkowskiego (Firma TYLDA Komputery),
-  występ Grupy Improwizacji Scenicznej „Fruuu”,
- występ zielonogórskich zespołów muzycznych: Stowarzyszenie „Tam, gdzie muzyka” oraz  „Bullfinch”.

Imprezy towarzyszące:

 - wystawa Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. M. Grzegorzewskiej w Zielonej Górze pt. ”Magiczny świat fantasy – czarowanie słowem i obrazem”,

-  prezentacje gier planszowych i malowania figurek fantasy przez Zielonogórski Klub Fantastyki „Ad Astra”,

- catering inspirowany książkami J. R. R. Tolkiena.

Proszę o potwierdzenie udziału drogą mailową  j.hak@wimbp.zgora.pl do dnia 16 marca 2015 r. Do sali dębowej na III edycję Międzynarodowego Dnia Czytania Tolkiena ph. „Narada w Rivendell” zapraszamy również klubowiczów.

Znani zielonogórzanie zapraszają do udziału w wydarzeniu!

http://www.instytutksiazki.pl/upload/Files/logo_dkk_duze.jpg

logo NPRCZLogo MKiDN RPhttp://www.instytutksiazki.pl/upload/Files/ik_2012_logo_male.jpg

Konkurs na recenzję jest cześcią akcji "Dwa Bratanki - odkrywamy literaturę węgierską w Polsce" przygotowanej przez Węgierski Instytut Kultury oraz Good Books przy wsparciu Instytutu Książki. Konkurs skierowany jest do członków Dyskusyjnych Klubów Książki oraz bibliotekarzy ze wszystkich szczebli bibliotek publicznych, szkolnych oraz pedagogicznych. Aby wziąć udział w konkursie wystarczy:1. Przeczytać i omówić w klubie dowolną książkę węgierską.2. Do 20 września 2017 r. przesłać recenzję w dowolnej formie: tekst, video, podcast lub dzieło graficzne/rękodzielnicze inspirowane omówioną książką.3. Dla potrzeb niniejszego konkursu recenzją może być:
a) utwór pisany (tekstowy) – w postaci pliku PDF – nie dłuższy niż 1800 znaków ze spacjami,
b) utwór dźwiękowy tzw. podcast w postaci pliku mp3 – nie dłuższy niż 5 minut,
c) utwór audiowizualny (video) – w postaci pliku mpeg, avi lub innym popularnym formacie video,
d) rysunek, rzeźba i obraz wykonany w dowolnej technice, utwór rękodzieła (np. makatka) lub rzemiosła.4. Recenzje w formie, o której mowa w pkt. a), b) i c), opatrzone imieniem i nazwiskiem twórcy oraz oznaczeniem utworu literackiego, którego dotyczą, prosimy przesyłać na adres dkk@instytutksiazki.pl z dopiskiem "DWA BRATANKI – KONKURS" do północy 20.09.2017 r. Prace powinny być czytelne, starannie napisane ciemnym długopisem lub na komputerze i opisane według wzoru: Imię i nazwisko uczestnika konkursu oraz klasa, tytuł i autor recenzowanej książki.5. Recenzje w formie, o której mowa w pkt. d), prosimy przesyłać odpowiednio zabezpieczone za pośrednictwem poczty lub firmy kurierskiej na adres: Instytut Książki, ul. Zygmunta Wróblewskiego 6, 31-148 Kraków do 20.09.2017 r. – decyduje data stempla pocztowego.Ogłoszenie wyników nastąpi 20.10.2017 r. na stronach Instytutu Książki, Węgierskiego Instytutu Kultury oraz goodbooks.pl. Wręczenie nagród odbędzie się 26.10.2017 r. podczas Międzynarodowych Targów Książek w Krakowie. Nagrodami za najlepsze recenzje jest 10 węgierskich półek (po min. 25 tytułów) wypełnionych nowościami dla klubu lub biblioteki!Szczegółowy regulamin konkursu do pobrania tutaj.

seminariumWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze zaprasza bibliotekarzy z oddziałów dla dzieci oraz moderatorów dziecięcych Dyskusyjnych Klubów Książki na seminarium - Festiwal Literatury Dziecięcej pt. ZWIERZOLUBY z udziałem Agnieszki Tyszki, Joanny Tomaszewskiej, Tomasza Kołyszko, Joanny Krzyżanek,
24 kwietnia 2017, poniedziałek, godz. 9.00-14.30, sala wykładowa Biblioteki Norwida, II p. al. Wojska Polskiego 9.

Ze względów organizacyjnych prosimy o zgłaszanie swojego udziału mailowo ( j.hak@wimbp.zgora.pl ) lub telefonicznie ( 68 45 32 611 ) do dnia 14 kwietnia 2017.

W programie:

9.00-10.30  Temat zwierząt w literaturze i pracy bibliotekarza dziecięcego, prowadzenie: Magda Kremer-Sochacka (instruktor ds. czytelnictwo dziecięcego). Mały wolontariat,  prowadzenie: Joanna Krzyżanek.
10.30-10.40 Przerwa
10.40-12.10  Warsztaty rękodzielnicze dla dzieci i dorosłych – prowadzenie:  Joanna Krzyżanek, Agnieszka Tyszka, Joanna Tomaszewska i Wojciech Kołyszko.
Dzieci i dorośli – uczestnicy seminarium – wezmą udział w trzech różnych warsztatach, które zaproponują i J. Krzyżanek, A. Tyszka, J. Tomaszewska i W. Kołyszko. Efektem warsztatów będzie rękodzieło, które zostanie przeznaczone na rzecz zwierząt potrzebujących: schroniskowych, bezdomnych itd.
12.10-12.30 Przerwa
12.30 -14.00  Debata podsumowująca warsztat z udziałem zaproszonych autorów książek dziecięcych.
14.00-14.30  Sprawy organizacyjne, zakończenie seminarium, prowadzenie: Magdalena Kremer-Sochacka

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze oraz Dyskusyjne Kluby książki zapraszają na warsztaty  pn. Gamifikacja literatury na smartfonach jako sposób zaangażowania pokolenia Y i Z w czytanie książek.

Warsztaty odbędą się 30 maja 2017 r. w cali wykładowej Biblioteki Norwida II piętro, pok. 201, al. Wojska Polskiego 9.  
w godzinach 10.00-14.00.

Liczba osób ograniczona ze względu na prace przy komputerach. Zgłoszenia przyjmowane są mailowo lub telefonicznie do dnia 19 maja 2017 na adres j.hak@wimbp.zgora.pl lub pod numerem 68 45 32 611.

Warsztaty będą składały się z 3 części:

1.teoretycznej, w której zostaną zaprezentowane założenia gamifikacji książek na przykładzie literatury popularnej np. prozy Henryka Sienkiewicza, Marka Krajewskiego lub innego wybranego przez utworu literackiego (zarówno literatura piękna, nonficion jak i historyczna),

 2. praktycznej wykorzystującej fińską edukacyjną platformę cyfrową do tworzenia gier mobilnych ActionTrack – gdzie uczestnicy będą mieli okazję samodzielnie wykonać poszczególne części gry, które następnie wspólnie osadzimy na mapie Google w formie szlaku literackiego i połączymy z książką. Testowa gra zostanie rozegrana przy użyciu własnych smartfonów i tabletów (iOS i Android),

Rozwiązanie ActionTrack oprócz tworzenia gry, jej rozgrywania na smartfonach pozwala także na śledzenie zmagań uczestników gry (na żywo) oraz dostarcza big data w zakresie sposobu interakcji czytelnika z treścią książki. Ponadto pozwala dzięki systemowi kodów QR dołączyć tak powstałe gry do tradycyjnej książki zarówno w papierowej jak
i elektronicznej wersji.

 3. case studies – omówienie praktycznych aspektów wdrożenia takiej gamifikacji w bibliotece lub w wydawnictwach
(w Polsce i na świecie) – ze szczególnym uwzględnieniem marketingu, kwestii prawno-autorskich oraz technologicznych.

Spotkanie jest bezpłatne, uczestnik pokrywa tylko koszt dojazdu.

Podkategorie

Gminna Biblioteka Publiczna w Brodach Filia w Bieczu
Biecz 82
68-343 Brody
tel. 68 371 25 64
e-mail: bibliotekabrody@wp.pl
bibliotekarz nadzorujący działanie klubu:  Gabriela Wysługoca
klub: dzieci

Gminna Biblioteka Publiczna w Zaborze
ul. Lipowa 1
66-003  Zabór
tel. 68 327 40 81
e-mail: biblioteka@gminazabor.pl
bibliotekarz nadzorujący działanie klubu: Kamilla Marchewska
klub: dzieci

Spotkania z autorami organizowane w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.