Warszawa, 15 - 16 września 2008

Fotorelacja

Zlot Ludzi Książki, Warszawa 15-16 września 2008 r.

5.15 rano. 15 września. Za oknem szaro i mglisto, zaspani ludzie snują się smętnie ulicami Zielonej Góry, przemykając cichcem w kierunku przystanków autobusowych. W radiu Kazik wyśpiewuje „Płomienne zorze budzą mnie ze snu…” i tylko taksówkarz z werwą kręci kierownicą, by jak najszybciej dowieźć mnie na dworzec PKP. Po raz ostatni rzucam okiem na dokumenty w aktówce – bilety, zezwolenie na przejazd grupy, lista osób, rozkaład jazdy, program, mapa Warszawy… wszystko jest. Szamoczę się z walizką, by chwilę później, w rytm miarowego odgłosu kółeczek trollera, wejść na halę główną dworca i zobaczyć uśmiechnięte (o tej porze?) bibliotekarki. Sprawdzenie listy i odnalezienie właściwego wagonu, niewielkie zamieszanie przy wsiadaniu, kiedy okazało się, że podsiedli nas artyści opuszczający miasto po Winobraniu i już sunęłyśmy w kierunku stolicy. A skoro przed nami sześć godzin rozkołysanej jazdy, czytelnikowi należy się krótkie wyjaśnienie celu naszej podróży. Razem z 35. bibliotekarkami z południowej części województwa lubuskiego zmierzam na Zlot Ludzi Książki – spotkanie czytelników, moderatorów i koordynatorów Dyskusyjnych Klubów Książki z pisarzami, dziennikarzami i osobami zajmującymi się kulturą. Instytut Książki, organizator przedsięwzięcia, pragnie w ten sposób podziękować bibliotekarzom z całej Polski za ponad półtoraroczne prowadzenie DKK w swoich instytucjach i umożliwić uczestnictwo w ciekawych warsztatach, prelekcjach i panelach dyskusyjnych. Program bardzo napięty, z ciekawymi nazwiskami, zakończony koncertem…. ale póki co Amos Oz i „Poznać kobietę”, lektura w DKK. Do zobaczenia za kilka godzin…

Dnia 14 lutego 2013 roku odbyło się pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. Uczestnicy wyrazili swoją opinię na temat książeczki pt. „Maria Skłodowska – Curie: opowieść o ciekawości” z serii książeczek: „Biografie dla najmłodszych”. 7 osobowa grupa obejrzała pokaz slajdów dotyczący życia Marii, a po nim rozwiązała test sprawdzający znajomość wiedzy o noblistce. Dzieci wykazały zainteresowanie tematyką spotkania i chętnie słuchały informacji opowiadanych przez bibliotekarza. Daniel Juszczyszyn jeszcze przed obejrzeniem slajdów opowiadał reszcie grupy wiele ciekawostek z życia pierwszej dwukrotnej noblistki, pierwszej kobiety studiującej na Sorbonie oraz wykładającej na Uniwersytecie we Francji. Dzieciom bardzo podobało się, że Maria wraz z mężem w podróż poślubną pojechała na rowerze i były pełne podziwu znajomości 5 języków i dawania korepetycji przez 12 letnią przyszłą noblistkę. Czytelnicy wspólnie stwierdzili, że czasy w których żyła Maria były ciężkie. Ponadto wykazali dla niej ogromny podziw za poświęcenie się pracy badawczej, za samodzielne wychowanie córek oraz za ogromny wkład w ratowanie ludzkiego życia podczas I wojny światowej.
Forma i tematyka spotkania bardzo spodobała się dzieciom, które wyraziły chęć uczestnictwa w Dyskusyjnym Klubie Książki.
1921 lutego czytelniczki Biblioteki w Wymiarkach spotkały się na kolejnym DKK. Tematem była książka Corinne Hofmann „Biała Masajka”. W klimat książki wprowadziła Panie prezentacja o Kenii i Masajach przedstawiona w formie zdjęć. Aby przybliżyć choć w części zwyczaje wojowników Samburu Panie obejrzały również 10 minutowy filmik obrazujący wioskę masajską.
„Biała Masajska” to opowieść - dziennik z 4 lat życia w Kenii. To opis fascynacji krajem, wojownikiem o imieniu Lketinga oraz ciężkiego życia, na które przystała autorka by być ze swoim ukochanym. Panie dziwiły się Corinne Hofmann, że zdecydowała się zostać w buszu i mieszkać w tak trudnych warunkach. Podziwiały ją również za odwagę i wytrzymałość oraz zastanawiały się czy to odwaga czy głupota narażać siebie na choroby tak wyniszczające organizm. Książka wśród naszych czytelniczek wzbudziła skrajne emocje. Niechęć do autorki łączy się ze współczuciem. Podziw dla jej wytrwałości i walki o przetrwanie miesza się z myśleniem o autorce jako kobiecie bezmyślnej, nieodpowiedzialnej, a nawet głupiej. Wszystkie zgodziłyśmy się, że przedstawione w książce uczucie dwojga ludzi o tak odmiennej kulturze nie mogło przetrwać dłużej. Nie do końca Panie zrozumiały też żal i pretensje autorki do Lketingi, uznając że człowiek o tak głęboko zakorzenionych plemiennych tradycjach nie jest w stanie zrozumieć europejskich zwyczajów. Panie podkreślały, że i tak w wielu sprawach Lketinga zmienił swoje nastawienie i przyjął choć część z tradycji europejskiej. Pamiętać należy, że to Corinne szukała go, a później za wszelką cenę chciała wyjść za niego, wierząc naiwnie, że uda jej się zeuropeizować masajskiego wojownika.
Dzięki autorce możemy poznać afrykańskie zwyczaje plemienne i zwykłe życie mieszkańców. Nie jest to książka ukazująca walory jakie przedstawiają foldery biur podróży tylko relacja ciężkiego życia, walki o przetrwanie i odmienności kulturowej. Panie, które oglądały film, a później czytały książkę zgodnie stwierdziły, że film nie jest odwzorowaniem tego o czym pisała Corinne. Film ukazuje przerysowany obraz ich miłości, nie porusza wielu istotnych wydarzeń i nie odzwierciedla cierpień na jakie była narażona Corinne Hofmann. Warto przeczytać i książkę i obejrzeć film, by samodzielnie podjąć decyzję która z tych form jest lepsza do przyjęcia.
Na zakończenie spotkania zwiastun filmu „Biała Masajka” przeniósł Panie w afrykański nastrój.

Podkategorie

Gminna Biblioteka Publiczna w Brodach Filia w Bieczu
Biecz 82
68-343 Brody
tel. 68 371 25 64
e-mail: bibliotekabrody@wp.pl
bibliotekarz nadzorujący działanie klubu:  Gabriela Wysługoca
klub: dzieci

Gminna Biblioteka Publiczna w Zaborze
ul. Lipowa 1
66-003  Zabór
tel. 68 327 40 81
e-mail: biblioteka@gminazabor.pl
bibliotekarz nadzorujący działanie klubu: Kamilla Marchewska
klub: dzieci

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.