79 maja 2013 roku uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki spotkali się w bibliotece by omówić kolejną książkę Pani Czerwińskiej – Rydel. „Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem” zafascynowała nas ciekawostkami z dziedziny astronomii, tajemnicą o kosmosie i ciekawymi wiadomościami o ekscentrycznym Heweliuszu. Na spotkaniu odsłuchano wybrane fragmenty audioksiążki, poświęconej badaczowi kosmosu. Uczestnicy byli zachwyceni nie tylko głosem Jana Englerta, który ją czytał, ale również wkomponowaną muzyką przenoszącą nas w XVII wiek. Dziewczynki miały wiele pytań i nie mogły doczekać się wizyty autorki. Kierownik Biblioteki pokazała miłośnikom twórczości Pani Ani jej stronę internetową, z której mogły dowiedzieć się bardzo wielu informacji, nie tylko o pracy pisarki, ale również o życiu prywatnym.
Ze strony internetowej dowiedzieliśmy się, że Pani Ania jest redaktor naczelną czasopisma „Mały Pielgrzym”, w jakich miejscowościach odbyły się już spotkania autorskie i o czym dzieci piszą w listach do autorki. Ponadto przeczytaliśmy kilka artykułów, które mam nadzieję pozostaną na długo w pamięci słuchaczy naszego spotkania.
6W kwietniu 2013 roku Biblioteka w Wymiarkach w ramach działalności Dyskusyjnego Klubu Książki organizowała spotkania dla uczniów Zespołu Szkół w Witoszynie, które poświęcone były twórczości Pani Anny Czerwińskiej – Rydel. Pierwsze z nich odbyło się 10 kwietnia. Słuchaczami książki „Jak rumianek” byli uczniowie klasy IV. Książeczka, opowiadająca o chłopcu chorym na mukowiscydozę, bardzo wzruszyła dzieci. Uczestnicy spotkania dzielili się przeżyciami w czasie swojego pobytu w szpitalu i chorobach jakie im się przytrafiają. Panie prowadzące lekcję wytłumaczyły dzieciom, że są choroby poważne i przewlekłe, które wymagają dłuższego leczenia. Dzieci dotknięte takimi schorzeniami wymagają stałej opieki lekarskiej i częstego przebywaniu w szpitalach.
Przyjemniejszą tematykę przedstawia książeczka „Wszystko gra”, czytana dzieciom 17 kwietnia. Napisana z wielką wrażliwością i wyobraźnią opowiada o instrumentach, które wchodzą w skład orkiestry symfonicznej. Podczas czytania odnosi się wrażenie, że naprawdę słychać muzykę. Jaskrawość ilustracji podnosi walory tej książeczki, która słusznie otrzymała główną nagrodę na targach książki w Bolonii.
24 kwietnia bibliotekarze za pomocą książeczki „Jaśnie Pan Pichon, rzecz o Fryderyku Chopinie” przenieśli uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki w świat muzyki klasycznej. Z fragmentów książki młodzi czytelnicy poznali wiele szczegółów z dzieciństwa i młodości Fryderyka. Książeczka w przystępny sposób ukazuje nieznane dotąd ciekawostki z jego życia. Nie każdy wiedział, że młody Frycek uwielbiał grać po nocach, a zamiłowanie do muzyki zaszczepili w nim sami rodzice. Ten wybitny pianista już od najmłodszych lat nazywany był „cudownym dzieckiem” i „geniuszem muzycznym”, a swój pierwszy utwór skomponował w wieku 7 lat. Wszechstronnie uzdolniony chłopiec był pełen życia i humoru, uwielbiał bawić się w teatr, a ogromną radość sprawiały mu karykatury nauczycieli, które malował pod ławkami w szkole. „Jaśnie Pan Pichon” to ciepła, pełna humoru opowieść o wielkim człowieku. Nie znam dziecka, które po przeczytaniu bądź wysłuchaniu książeczki byłoby znudzone przedstawionymi w niej dialogami, narracjami i barwnymi opisami.

Dnia 21 listopada 2013 roku Biblioteka w Wymiarkach gościła Panią Teresę Michalewską, autorkę książek: „Pan Olek” oraz „Miłość za miłość: rzecz o Księdzu Macieju Sieńce”. Pani Teresa opowiedziała o swojej przygodzie z literaturą oraz skąd wziął się pomysł na napisanie wyżej wspomnianych książek. Ich autorka zachęciła również do przeczytania publikacji poprzez odczytanie fragmentów i przybliżenie postaci zarówno księdza jak i Pana Aleksandra Kalińskiego, jako bohaterów swoich opowiadań. Panie przybyłe na spotkanie będą mogły zapoznać się bliżej z postaciami, ponieważ Autorka przekazała do biblioteki swoje książki.

5

Dnia 27 sierpnia odbyło się spotkanie DKK dla dorosłych. Klubowiczki omawiały książkę Ericka Emmanuela – Schmitta pt. „Dziecko Noego”. Akcja utworu dzieje się w okupowanej Belgii. Czytając książkę poznajemy losy Josepha, żydowskiego dziecka, którego rodzice dla ratowania jego życia oddali pod opiekę do przyjaciół. Kolejno chłopiec trafia pod skrzydła katolickiego księdza Ponsa. W sierocińcu Joseph zaprzyjaźnia się z księdzem, który przekazuje swojemu podopiecznemu wiedzę na temat historii, tradycji i kultury żydowskiej.
Panie z DKK poruszyła historia żydowskiego chłopca. Opowieść ta obudziła w każdym współczucie, skłoniła do refleksji nad historią II wojny światowej i przykrych doświadczeń narodu żydowskiego. Po przeczytaniu w bibliotece, kilku wcześniej wybranych fragmentów, Panie zgodnie stwierdziły, że w książce obok bólu, cierpienia, nadziei na lepsze jutro dostrzec można humor i wyjątkowość przedstawienia autentycznych wydarzeń.

„ZAWSZE PRZY MNIE STÓJ”
„Zawsze przy mnie stój” Carolyn Jess – Cooke omawiana 24 października jest książką wzbudzającą wiele emocji. Okładka sugerowałaby, że książka jest z gatunku powieści lekkiej, kobiecej, obyczajowej. Nic nie wskazuje, że porusza tematykę trudnego dzieciństwa, makabrycznych wspomnień, złych decyzji i walki z własnymi uzależnieniami. Książka porusza do głębi, a każda przeczytana strona zachęca do śledzenia dalszych losów bohaterki. Powieść zmusza do refleksji i sprawia, że po jej przeczytaniu nie można przestać o niej myśleć.
Mimo, iż na spotkaniu było 8 osób to tylko dwie Panie przeczytały lekturę. Czytelniczki przyznały, że nie mogły przebrnąć przez drastyczne opisy traktowania dzieci w sierocińcu. Panie, które z lekturą zapoznały się uznały, że jest warta przeczytania i zastanowienia się nad problemami w niej zawartymi. Ponadto, jest potwierdzeniem prawdziwości słów, że „życie jakie zachowujemy w pamięci stanowi tylko niewielki fragment układanki”.
Na koniec spotkania Panie, spośród wydrukowanych na kartkach wyrazów określających emocje, wybierały te, które według nich towarzyszyły im podczas czytania „Zawsze przy mnie stój”.
Reasumując w książce Carolyn Jess – Cooke jest „nienazwane coś” co przyciąga i zauracza, dlatego polecam ją by rozgrzała nas w zbliżające się chłodne wieczory.

Podkategorie

Gminna Biblioteka Publiczna w Brodach Filia w Bieczu
Biecz 82
68-343 Brody
tel. 68 371 25 64
e-mail: bibliotekabrody@wp.pl
bibliotekarz nadzorujący działanie klubu:  Gabriela Wysługoca
klub: dzieci

Gminna Biblioteka Publiczna w Zaborze
ul. Lipowa 1
66-003  Zabór
tel. 68 327 40 81
e-mail: biblioteka@gminazabor.pl
bibliotekarz nadzorujący działanie klubu: Kamilla Marchewska
klub: dzieci

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.