ktośW dniu 10.02.2015r. zostało zorganizowane pierwsze spotkanie DKK, którego uczestnikami byli wychowankowie Świetlicy Środowiskowej „UŚMIECH". W trakcie spotkania dzieci wspólnie czytały oraz omawiały książeczkę Ewy Nowak pt. „Pułapka na ktosia". Po zakończeniu wspólnego omawiania lektury uczestnicy dzielili się wrażeniami oraz składali propozycje innego zakończenia czytanej książeczki - według własnego uznania.

JudyDnia 25 lutego 2015 odbyło się pierwsze spotkanie DKK dla dorosłych. Tematem DKK była książka Anne Cassidy „Z tęsknoty za Judy". Książka porusza trudny temat straty dziecka i dramatu całej rodziny, która w obliczu niewyjaśnionego zniknięcia dziewczynki nie potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Strata Judy jest tym bardziej bolesna, że przez 8 lat policja nie jest w stanie natrafić na żaden trop. Kiedy pewne jest, że zaginięcia dziewczynki nie da się wyjaśnić, pojawia się trop, który jest zaskoczeniem dla całej rodziny.
Uczestniczkom DKK bardzo podobała się tematyka książki, dlatego dyskusja była bardzo owocna. Panie poruszyły wiele wątków dotyczących życiowych tragedii i wspólnie stwierdziły, że utożsamiają się z bólem głównych bohaterów. Trudna tematyka książki każe nam cieszyć się każdą chwilą spędzoną z dzieckiem, dostrzegać szczęście macierzyństwa i zrozumieć - co jest w życiu warte uwagi.
Podczas spotkania dyskutowano również o innym zakończeniu książki, co skłoniło moderatora i uczestników DKK do napisania nowego zakończenia losów Judy.

stowarzyszenieDrugie spotkanie DKK dla dorosłych poświęcone było książce „Stowarzyszenie Miłośników Literatury  i Placka z Kartoflanych Obierek”. Powyższa lektura to forma listów jakie wysyłają do siebie Juliet Ashton oraz Dawsey Adams. Listowna przyjaźń jaka się między nimi tworzy odsłania historię pewnego literackiego klubu. Juliet, która szuka tematu do napisania nowej książki, dzięki korespondencji nakreśla sobie plan i otwiera się na wojenną historię. Korespondencja zmienia jej nastawienie do życia i sprawia, że z chęcią jedzie na Guernsey.

Magiczna, pełna ciepła książka opisuje losy mieszkańców wyspy Guernsey. To również opowieść o rosnącej przyjaźni i fascynacji oraz przywiązaniu do innych ludzi. Mary Ann Shaffer i Annie Barrows w swojej książce wyraziły szacunek osobom, które przeżyły trudny wiek II wojny światowej. Zawarły również to wszystko co spotyka nas na co dzień: życzliwość drugiej osoby, stratę najbliższych, radzenie sobie w trudnych chwilach i pokonywanie przeciwności losu.

Polecam wszystkim na kwietniowe wieczory.

Anna Janus - Szymańska

nic nikomu nie mowW 22 kwietniowe popołudnie uczestniczki DKK dla dorosłych omawiały książkę Harlana Cobena „Nie mów nikomu". Pisarz amerykański jest najbardziej poczytnym autorem książek w naszej bibliotece, dlatego Panie już od dłuższego czasu prosiły o spotkanie poświęcone jego twórczości.
„Nie mów nikomu" to pierwsze pióro Harlana Cobena, które dało mu międzynarodową sławę. W książce, którego bohaterami jest amerykańskie małżeństwo przeplata się intryga, miłość i nierozwiązana tajemnica sprzed 8 lat. David Beck nie mogąc pogodzić się ze śmiercią swojej żony, po otrzymaniu wiadomości o tym, że jego ukochana Elizabeth żyje, rozpoczyna prywatne śledztwo. Tajemnica odkrywa tajemnicę, zagadka goni zagadkę i każdy dzień przybliża Becka do rozwiązania rzekomego morderstwa żony.
Tematyka książki Cobena bardzo podobała się Paniom z DKK. Charakterystyczna dla każdej książki intryga, stopniowanie napięcia i fałszywe tropy prowadzące donikąd zachęciły do sięgnięcia po kryminały Cobena nawet te Panie, które czytają literaturę kobiecą.

Podkategorie

Gminna Biblioteka Publiczna w Brodach Filia w Bieczu
Biecz 82
68-343 Brody
tel. 68 371 25 64
e-mail: bibliotekabrody@wp.pl
bibliotekarz nadzorujący działanie klubu:  Gabriela Wysługoca
klub: dzieci

Gminna Biblioteka Publiczna w Zaborze
ul. Lipowa 1
66-003  Zabór
tel. 68 327 40 81
e-mail: biblioteka@gminazabor.pl
bibliotekarz nadzorujący działanie klubu: Kamilla Marchewska
klub: dzieci

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.