20 maja 2015 r. odbyło się kolejne spotkanie DKK, na którym omawiano książkę Hanny Kowalewskiej „Julita i Huśtawki". Wielowątkowa, magiczna i pełna zarówno wdzięku jak i „brzydoty" lat Polski Ludowej książka, wzruszyła uczestników spotkania. Panie zgodnie stwierdziły, że jest to lektura o ich życiu. Dzieciństwo i dojrzewanie głównych bohaterów „Julita i huśtawki" zachęciło nasze czytelniczki do opowieści sprzed 40 lat. Wspomnienia z lat 60, 70 i 80 XX wieku były żywe, pełne wzruszeń oraz nostalgii za utraconym czasem. Podczas spotkania Panie omówiły życie bohaterów wspominając swoje dzieciństwo, czas dojrzewania i zakładania rodziny. Z prowincją opisaną w książce Hanny Kowalewskiej można byłoby utożsamić wiele wiosek i ich mieszkańców, bowiem „Julita i huśtawki" przedstawia życie całego polskiego społeczeństwa lat 1956 – 1989. Opisane są w niej różne warstwy społeczne i problemy im przypisane. Nie brakuje tematyki miłości, cierpienia, a także rozczarowań i utraconych marzeń. Książkę, którą od pierwszych stron czyta się dość trudno ze względu na dużą ilość postaci, na dalszych stronach połyka się jednym tchem. Śmiało można ją polecić jako obowiązkową lekturę każdego Polaka. Serce pełne wspomnień i łezka w oku zachęca do wielokrotnego po nią sięgnięcia.

 DSC1312 Copy 1  DSC1313 Copy

CZERWIEC 10 CopyW dniu 29.05.2015 r. podopieczni Świetlicy Środowiskowej „UŚMIECH" w Witoszynie Górnym uczestniczyli w DKK. W trakcie spotkania dzieci wspólnie czytały oraz omawiały książeczkę ElizyPiotrowskiej pt. „Tupcio Chrupcio - Umiem się dzielić". Książeczka przypadła dzieciom do gustu, ponieważ jej tematyka jest im dobrze znana. Uczestnicy spotkania sami przyznali, że czasami zdarzało im się postępować w taki sam sposób jak główny  bohater książki. Dzieci opowiedziały historie swoich zabaw z rówieśnikami oraz sytuacje, w których podobnie jak Tupcio Chrupcio oni sami, bądź inni nie chcieli podzielić się zabawką. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że takie zachowanie nie jest właściwe i zrozumieli, że w zabawie trzeba postępować w sposób koleżeński. Po wspólnym przeczytaniu oraz omówieniu opowiadania osoba prowadząca spotkanie nagrodziła uczestniczących czytelników książeczką z serii „100 bajek naszego dzieciństwa". Skromny upominek ucieszył dzieci i przyczynił się do kolejnego obcowania z książką.

27 maja 2015 w ramach projektu kulturalnego Dyskusyjne Kluby Książki Biblioteka w Wymiarkach gościła Hannę Kowalewską - polską prozatorkę, poetkę i autorkę scenariuszy filmowych. Autorka znanego cyklu o Zawrociu przedstawiła swoją dotychczasową twórczość i zachęcała do sięgnięcia po nową książkę, czytając jej fragmenty. Uczestnicy spotkania żywo dyskutowali o dorobku prozatorki i o książce, którą omawiali na majowym spotkaniu DKK. To właśnie „Julita i huśtawki", na pozór trudna i niemożliwa do przebrnięcia, okazała się lekturą, do której nasi czytelnicy mają ogromny sentyment. Miłośnicy literatury podzielili się swoimi spostrzeżeniami oraz odczuciami jakie wywołała w nich powyższa opowieść. Na spotkaniu nie zabrakło pytań nie tylko o twórczość, ale również upodobania literackie pisarki. Pani Kowalewska przedstawiła swoje ulubione książki, zaznaczając przy tym, że w okresie pisania własnych książek brakuje jej czasu na czytanie.

Spotkanie autorskie zostało ciepło przyjęte przez czytelników, którzy czekają na możliwość wypożyczenia nowo zakupionych książek Hanny Kowalewskiej. Na zakończenie Pani Hanna w podziękowaniu za spotkanie otrzymała kwiaty oraz aniołka, który symbolizuje główną bohaterkę „Julita i huśtawki".

 

kowalewska kowalewska 2

 

W czerwcowy poranek uczniowie Zespołu Szkół w Witoszynie uczestniczyli w spotkaniu autorskim zorganizowanym w Bibliotece w Wymiarkach w ramach projektu kulturalnego Dyskusyjne Kluby Książki. Dzięki uprzejmości Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze mali czytelnicy mogli spotkać się z autorką książek dla dzieci i młodzieży. Pani Barbara Kosmowska z niezwykłą dla siebie uprzejmością, otwartością i literackim wdziękiem odpowiadała na pytania czytelników. Podczas prezentacji swojej twórczości zachęcała dzieci do czytania książek, które poruszają wiele problemów, są lekarstwem na zmartwienia i sposobem na miłe spędzenie wolnego czasu. Dobry kontakt z odbiorcą sprawił, że uczestnicy spotkania nie tylko polubili pisarkę, ale również otworzyli się podczas wspólnej rozmowy. Pani Kosmowska opowiedziała o swoim życiu, pasjach oraz rodzinie. Kilkakrotnie podkreśliła, że pochodzi z małej miejscowości z czego jest dumna. Akcentowała, iż nie jest ważne to gdzie mieszkamy, ale to jakimi jesteśmy ludźmi i w jakim kierunku zmierzamy. Istotne są bowiem nasze marzenia i ich realizacja. Pani Kosmowska na swoim przykładzie wyjaśniła, że pasja pisania drzemała w niej od najmłodszych lat, ale literacko debiutowała dopiero po 40 – stce, dlatego zachęcała wszystkich do ujawniania swoich zainteresowań i twórczych talentów.
Spotkanie napełniło optymizmem i dobrą energią wszystkich zgromadzonych, którzy mogli liczyć na autograf i wspólne zdjęcie.

 

kosmowska kosmowska 2

Podkategorie

Gminna Biblioteka Publiczna w Brodach Filia w Bieczu
Biecz 82
68-343 Brody
tel. 68 371 25 64
e-mail: bibliotekabrody@wp.pl
bibliotekarz nadzorujący działanie klubu:  Gabriela Wysługoca
klub: dzieci

Gminna Biblioteka Publiczna w Zaborze
ul. Lipowa 1
66-003  Zabór
tel. 68 327 40 81
e-mail: biblioteka@gminazabor.pl
bibliotekarz nadzorujący działanie klubu: Kamilla Marchewska
klub: dzieci

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.