inna wersj24 czerwca 2015 Biblioteka w Wymiarkach po raz kolejny gościła uczestniczki DKK. Tym razem omawiano książkę Pani Hanny Kowalewskiej „Inna wersja życia". Czytelniczkom bardzo podobała się książka, która przedstawia losy Matyldy, głównej bohaterki Cyklu o Zawrociu. Bogaty powieściowy świat zachwycił nasze czytelniczki, które zapragnęły poznać wcześniejsze losy Matyldy. Wciągająca akcja nie pozwala nam oderwać się od literatury i każe czytać do końca.
Czwarta część Cyklu o Zawrociu to opowieść o nierozwikłanych zagadkach z przeszłości, o mnóstwu pytań bez odpowiedzi oraz rodzinnych tajemnicach. Główna bohaterka stara się wyjaśnić nurtujące sprawy z czasów dzieciństwa. W tym samym czasie próbuje poukładać kwestie uczuć i relacji z mężczyznami. Wyjazd do Zawrocia ma poukładać sprawy rodzinne i sercowe, ale w momencie kiedy wydawałoby się, że sytuacja zaczyna się wyjaśniać, na drodze do szczęścia staje przyrodnia siostra, która po raz kolejny zagarnia osobę, na której zależy Matyldzie.

tupcio W dniu 26 sierpnia 2015 r. odbyło się spotkanie DKK, które zorganizowane było przy współpracy Świetlicy Środowiskowej „Uśmiech”. Głównym celem było wspólne czytanie utworu Elizy Piotrowskiej pt. „Tupcio Chrupcio - Mam rodzeństwo”.

Głównym bohaterem książeczki jest tytułowy Tupcio Chrupcio. Rodzice jego byli bardzo zajęci domowymi obowiązkami, więc ich synek marzył o kompanie, z którym mógłby spędzać czas na zabawach. Przy kolacji Tupcio stwierdził, że i on chciałby mieć brata, jednak mama uświadomiła mu, że rodzeństwo to nie przedmiot. Po kilku miesiącach „mała myszka” dowiedziała się, że wkrótce jego rodzina się powiększy, a jego marzenie się spełni. Był bardzo szczęśliwy i wierzył mocno, że nauczy maluszka wszystkiego, co uwielbia robić. Wreszcie doczekał się, został starszym bratem, ależ jakie było jego zdziwienie, kiedy zamiast chłopca urodziła się dziewczynka! Tupcio myślał, że odtąd wszyscy całą uwagę skupią na siostrze, a on będzie jeszcze bardziej samotny. Pewnego dnia, pod ciężarem śniegu, dach mysiej rodziny runął wprost na kołyskę małej Mysi. Dzielny Chrupcio uratował siostrzyczkę i zrozumiał, że czuje się za nią odpowiedzialny. Postanowił też nauczyć ją gry w piłkę, by później wspólnie cieszyć się zabawą.

Książka w prosty sposób ukazuje dzieciom dobro, jakim jest posiadanie rodzeństwa. Uczestnicy spotkania z ochotą dzielili się własnymi przemyśleniami związanymi z powyższym tematem. Dyskusja, która rozwinęła się w ekspresowym tempie, była bardzo owocna. Uczniowie, znając już jedną z historii, chętnie sięgnęli po kolejne części serii o Tupciu Chrupciu.

W dniu 8 czerwca 2015 odbyło się kolejne spotkanie DKK przeznaczone dla dzieci. Trzynastu uczestników omawiało książkę „Wielki Wybuch, czyli K kontra K", której autorami są wspaniali autorzy- Grzegorz Kasdepke oraz Barbara Kosmowska. W „Wielkim Wybuchu" głównymi bohaterami są Kryspin i Ksenia. Ich imiona są wyszydzane wśród rówieśników, dlatego czują się wykluczeni ze szkolnej społeczności. Kryspin- chudziutki okularnik staje się pośmiewiskiem kolegów z klasy. Ksenia zostaje odrzucona, kiedy chce pomóc nowej koleżance, której problemem jest jąkanie. W swoim otoczeniu nie są nikim szczególnym, jednak w sieci mogą pokazać, na co ich stać. Dwójka nie zna się w „realu", dlatego tworzy sobie nową tożsamość. Grzegorz Kasdepke i Barbara Kosmowska poruszyli problem współczesnej młodzieży. Będąc w sieci każdy może być kimś innym, lepszym, bardziej wartościowym. Można udawać kogoś, kim się nie jest.

Język narracji jest bardzo przystępny dla każdego czytelnika. Akcja rozkręca się dość szybko, a przy tym cały czas towarzyszy jej celna narracja, co udowadnia, że Grzegorz Kasdepke i Barbara Kosmowska dobrze się bawili przy pisaniu, nie tracąc z oczu założeń książki.

dobreW czerwcowe popołudnie dzieci ze Świetlicy Środowiskowej „UŚMIECH” uczestniczyły w spotkaniu DKK, podczas którego wspólnie czytały oraz omawiały książeczkę  Bożeny Pierga „Dobre wychowanie wierszem”. Książka w prosty oraz zrozumiały sposób ukazuje dzieciom dobre maniery, jakie każdy z nas powinien wynieść z domu. Omawia, w jaki sposób powinniśmy się zachować w różnych sytuacjach. Uczy i jednocześnie przypomina o słowach „Proszę”, „Dziękuję”, „Przepraszam”. Uczestnicy chętnie czytali rymowanki dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach i z chęcią dzielili się swoimi spostrzeżeniami. Książka wywarła na dzieciach duże wrażenie. Spotkanie zakończyło się w miłej oraz przyjaznej atmosferze, napełniając dobrą energią wszystkich zgromadzonych.

Podkategorie

Gminna Biblioteka Publiczna w Brodach Filia w Bieczu
Biecz 82
68-343 Brody
tel. 68 371 25 64
e-mail: bibliotekabrody@wp.pl
bibliotekarz nadzorujący działanie klubu:  Gabriela Wysługoca
klub: dzieci

Gminna Biblioteka Publiczna w Zaborze
ul. Lipowa 1
66-003  Zabór
tel. 68 327 40 81
e-mail: biblioteka@gminazabor.pl
bibliotekarz nadzorujący działanie klubu: Kamilla Marchewska
klub: dzieci

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.