zawrocieDnia 26 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie DKK dla dorosłych. Tym razem powrócono do twórczości Hanny Kowalewskiej, która była gościem biblioteki w ubiegłym roku. Książka „Tego lata w  Zawrociu” otwiera cykl książek o malowniczym miejscu, jaki dostaje w spadku główna bohaterka serii, Matylda. Książka ta, podobnie jak pozostała twórczość pisarki bardzo spodobała się czytelnikom. Dorobek Kowalewskiej jest lekki i przyjemny. Ponadto urzeka pięknymi opisami i bogactwem słownictwa. Uczestniczki DKK zgodnie stwierdziły, że jest to jedna z najpiękniejszych polskich współczesnych powieści. Książkę warto przeczytać i warto o niej dyskutować. Czytelniczki biblioteki w  Wymiarkach wymieniły się poglądami o całym cyklu 5 części o Zawrociu, przechodząc kolejno do najnowszego dzieła Hanny Kowalewskiej. Być może uda nam się omówić również „Tam, gdzie nie sięga już cień”. Przed nami jeszcze 7 spotkań i mnóstwo minut do przedyskutowania J, więc … być może będzie nam jeszcze dane zatracić się w magicznym poetyckim nastroju twórczości znakomitej pisarki, jaką jest bez wątpienia Pani Hanna.

tajemnicaDnia 13 maja br. DKK w Wymiarkach przeniosło się w świat chińskiej prowincji. Tym razem Eric Emanuel – Schmitt swoim opowiadaniem wprowadził nas w klimat Konfucjusza i filozoficznej teorii życia. Mimo, iż książkę czyta się lekko i przyjemnie nie wszystkim przypadła ona do gustu. Część zgromadzonych zasugerowała, że prócz ciekawych cytatów nie znalazła w niej przesłania. Moderator spotkania przekonywał, że z książki można wyciągnąć wiele wniosków nie tylko filozoficznej natury. Dla przykładu odczytał kilka cytatów i fragment o prawdzie (str. 61), który najbardziej utkwił w głowie podczas czytania opowiadania. Panie wspólnie przedyskutowały kwestie związane z zakazem wielodzietności chińskim rodzinom, bezgranicznej miłości rodziców do dzieci oraz siły jaką jest rodzina. Nieco więcej czasu przeznaczono dialogowi matki z synem, który  poświęcony jest „mówieniu prawdy”. Uczestniczki DKK wypowiedziały się na temat swojego postrzegania prawdy i swobodnego wyrażania myśli przez ludzi. Kolejno przedstawiono swoją opinię na temat kilku cytatów i przesłania, które niosą.

Półtoragodzinne spotkanie było owocne w rozmowy co dobrze świadczy o twórczości Erica Emanuela - Schmitta, a książka „Tajemnica Pani Ming”, ze względu na skrajne wypowiedzi, niesie jednak przesłanie …, ponieważ zmusiła nasze czytelniczki do długiej dyskusji i sprawiła, że wielokrotnie sięgano po życiowe przykłady i dygresje.

tutkiW dniu 12 maja nasi mali czytelnicy mieli okazję omówić  kolejną książkę w ramach spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki. Z racji tego, że zbliża się spotkanie autorskie z pisarką Panią Agnieszką Ginko, sięgneliśmy po jedną z jej książeczek dla dzieci. Opowiada ona o rodzinie Tutków, ich problemach oraz przygodach. Skupiliśmy się najbardziej na rozdziale pierwszym, który jest poświęcony relacjom między rodzeństwem oraz wizytą rodziny w teatrze. Nasi  czytelnicy opowiedzieli w grupie jak rozwiązywać konflikty z rodzeństwem i jakie powinny być między nimi relacje. Wraz z dziećmi omówiliśmy jak trzeba się zachować w teatrze lub  kinie.  Dzieci chętnie opowiadały o spektaklach, w których uczestniczyły i filmach, które obejrzały. Ponadto swoim rówieśnikom przedstawiły tytuły swoich ulubionych bajek. Po omówieniu książeczki dzieci zabrały się do prac plastycznych nawiązujących do „Tutlandii”. Milusińscy wykonali kukiełkę z których następnie rozegrali krótki teatrzyk.

12W dniu  2 czerwca odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. Tym razem omawialiśmy książkę pt. „12 kolorów” Marcina Brykczyńskiego. Jest to książeczka składająca się 12 części, każda z nich w sposób zabawny opisuje jeden kolor. Dzieci w trakcie wspólnego czytania miały dużo zabawy, a uśmiech nie schodził z ich twarzy. Po zapoznaniu się z każdym kolorem nasi mali czytelnicy zabrali się do pracy plastycznej związanej z tematyką omawianej książeczki. Dzieci wykonały obrazek za pomocą kolorowych nici. Spotkanie było ciekawe i pełne wrażeń. Nasi milusińscy wykazali się literacko – plastyczną pasją, która pozwoliła na stworzenie pięknych, barwnych obrazów.

Książeczka dla dzieci pt.: „12 kolorów” Marcina Brykczyńskiego opisuje 12 kolorów. Składa się z 12 krótkich wierszyków, każdy z nich opisuje jeden kolor. Napisana jest w sposób przejrzysty i ciekawy. Wierszyki są krótkie i rymowane co daje dzieciom większą frajdę z samodzielnego czytania. Ilustracje zawarte w książce są kolorowe i pięknie namalowane co przyciąga wzrok dzieci.

Podkategorie

Gminna Biblioteka Publiczna w Brodach Filia w Bieczu
Biecz 82
68-343 Brody
tel. 68 371 25 64
e-mail: bibliotekabrody@wp.pl
bibliotekarz nadzorujący działanie klubu:  Gabriela Wysługoca
klub: dzieci

Gminna Biblioteka Publiczna w Zaborze
ul. Lipowa 1
66-003  Zabór
tel. 68 327 40 81
e-mail: biblioteka@gminazabor.pl
bibliotekarz nadzorujący działanie klubu: Kamilla Marchewska
klub: dzieci

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.