Na 22 maja 2019 wyznaczyliśmy sobie spotkanie klubowe w filii nr 4. Poprzedziło je spotkanie z panią Teresą Gładysz, autorką dwóch książek. „Z tęsknoty za Nieświeżem” - traktującej o przedwojniu na kresach oraz ”Lata wojny i po…”  o losach jej męża w czasie wojny. Spotkanie było bardzo burzliwe (oklaski dla 87-letniej  autorki,  salwy śmiechu, wstrząs i z zaduma nad rannymi, poległymi, pomordowanymi…).

Pani Teresa opowiadała wiele o swoich przedwojennych latach dziecięctwa, spędzonych w Nieświeżu, niewielkim miasteczku na wschodnich rubieżach  II Rzeczpospolitej, o  książętach Radziwiłłach zamieszkujących pałac w Nieświeżu. O dramatycznym początku wojny, losach tułaczy. Potem o jej młodości powojennej, poznaniu męża i tak przeszliśmy do drugiej jej książki . Mąż wiele jej opowiadał o tym, gdy jako 16-latek został wysłany na roboty przymusowe do Niemiec. Wstrząsająca relacja. 

Podziwialiśmy talent pisarski pani Teresy Gładysz.  Po tak emocjonującym spotkaniu autorskim klubowicze skupili się na książkach traktujących o przedwojniu, pamiętnikach wojennych, losach Polaków zmuszonych do tułaczki.  Dla młodszej części uczestników naszej grupy kontakt z tego typu literaturą stanowi odkrycie. Wymienialiśmy się tytułami – od przedwojennego „Króla” Szczepana Twardocha  i „Skarbów pamięci” Tadeusza Marcinkowskiego o kresowym Łucku poczynając, poprzez  lekturę „Medaliony” Zofii Nałkowskiej, „Krótką historię o długiej miłości” Angeliki Kuźniak o młodej parze działającej w Polsce podziemnej walcząc z niemieckim okupantem czy „Miłość w powstaniu warszawskim” Sławomira Kopra do „Wspomnień wojennych” Karoliny Lanckorońskiej.

Podzieliliśmy się na dwie grupy, z których  każda broniła swoich racji: pierwsza literatury wspomnieniowej, gdzie sami bohaterowie przeszłych zdarzeń opowiadali na kartach książki swoją historię i druga – reporter, pisarz, badacz historii opowiada o losach swoich bohaterów. Oba typy opowieści literackich mają  swoją  wielką wartość, są naszą spuścizną historyczną. 

Spotkanie DKK 27.03.2019 – Kpiny i kpinki z tekstami satyrycznymi Mariana Załuckiego

Teatr Żywego Słowa działający przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku przedstawił twórczość Mariana Załuckiego w formie satyrycznej zatytuowanej „Kpiny i kpinki”. Filia nr 4 przygotowała z tej okazji wystawę wierszy i satyr autora. Klubowicze mieli okazję wysłuchać w żartobliwy sposób satyr M. Załuckiego w zmienionej formie literackiej i podjąć dyskusję na ten temat.

1 2 3

Spotkanie DKK 24.04.2019 – A ja żem jej powiedziała Katarzyna Nosowska - głośne czytanie fragmentów

W ramach promocji czytelnictwa i Dyskusyjnych Klubów Książki mogliśmy wspólnie wysłuchać fragmentów książki "A ja żem jej powiedziała" Katarzyny Nosowskiej. Po prezentacji książki rozmawiamy w ramach DKK o tym tytule.

5

4

Spotkanie DKK 22.05.2019 – Z tęsknoty za Nieświeżem Lata wojny i po... - wspomnienia Teresy Gładysz

Tego dnia odbyło się spotkanie z Panią Teresą Gładysz podczas którego dowiedzieliśmy się między innymi o polskim przedwojennym wschodnim miasteczku Nieśwież, w którym żyły zgodnie różne nacje i wyznania, o działalności charytatywnej księcia Radziwiłła i historii opuszczania Nieświeża przez parę książęcą. Były zdjęcia, wspomnienia. W końcu opowieść o mężu pani Teresy - podczas wojny nastolatku, który został wysłany na roboty przymusowe do obozu pracy w miejscowości Taucha w okolicach Lipska w Niemczech. Po pierwotnie wstrząsających i bolesnych przeżyciach pracował jako goniec w fabryce prototypów silników odrzutowych do samolotów. Historia powierzyła mu ważną rolę - po ucieczce Niemców w ostatnich dniach wojny przez kilka dni trzymał pieczę nad racjami żywności i ich sprawiedliwym podziałem wśród więźniów obozowych a na koniec - przekazał klucze do ważnych magazynów fabrycznych, plany i mapy - przybyłym wojskom amerykańskim.
Po spotkaniu autorskim spotkaliśmy się jeszcze w Dyskusyjnym Klubie Książki rozmawiając o literaturze dotyczącej czasów II wojny światowej.

7 8 96

Podkategorie

Gminna Biblioteka Publiczna w Brodach Filia w Bieczu
Biecz 82
68-343 Brody
tel. 68 371 25 64
e-mail: bibliotekabrody@wp.pl
bibliotekarz nadzorujący działanie klubu:  Gabriela Wysługoca
klub: dzieci

Gminna Biblioteka Publiczna w Zaborze
ul. Lipowa 1
66-003  Zabór
tel. 68 327 40 81
e-mail: biblioteka@gminazabor.pl
bibliotekarz nadzorujący działanie klubu: Kamilla Marchewska
klub: dzieci

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.