maskaDnia 22 czerwca br. odbyło się spotkanie DKK dla dorosłych. Czytelniczki z Wymiarek po raz kolejny omawiały książkę Hanny Kowalewskiej. Tym razem była to trzecia część cyklu o Zawrociu.

„Maska Arlekina” nie wszystkim Paniom przypadła do gustu, toteż spotkanie było bardzo burzliwe. Długo  dyskutowano o losach Matyldy i Świra, którego historię poznajemy w pierwszej części. Mąż  Matyldy – artysta ze złamaną duszą stał się głównym tematem rozmów. Panie długo dyskutowały o  bohaterze, o  jego psychice, artystycznej duszy…, wkomponowując w wypowiedzi uczucia, niespełnione związki i  ukrywane namiętności - ludzi zajmujących się sztuką. Choć książka nie przypadło wszystkim do gustu każda z Pań potwierdziła kunszt literackich umiejętności Kowalewskiej. Czytelniczki pozytywnie wypowiedziały się o pisarstwie autorki Zawrocia, o dobrze budowanej intrydze i  fenomenalnej znajomości ludzkiej psychiki. Pióro Kowalewskiej jest z jednej strony subtelne, z drugiej wyrafinowane co sprawia, że jej książki nie można uznać za banalną. Polecam wszystkim, którzy lubią niekonwencjonalny, nieco zakręcony świat psychiki i nieodgadnione losy literackich bohaterów.   

i wciąz9 września odbyło się kolejne spotkanie DKK, na którym omówiono książkę Nichalasa Sparksa „I wciąż ją kocham”. Historia głównych bohaterów bardzo przypadła do gustu uczestniczkom DKK. Uczucie Savanny i Johna w książce Sparksa zostało opisane w sposób do tego stopnia przekonujący, iż ich historię czyta się jak prawdziwe wydarzenie. Czytelniczkom spodobała się wartka akcja, opis młodzieńczej miłości i całej otoczki z nią związaną, a także wątek walki z terroryzmem. Główny bohater ujął Panie wdziękiem, prawdziwością oraz uczuciem jakim darzył wybrankę swojego serca. Na spotkaniu został poruszony również wątek relacji z ojcem, który cierpi na zaburzenia autystyczne i bezgranicznej miłości syna. Panie długo dyskutowały o pierwszym zakochaniu i wyborach jakie stawiane są przed młodym człowiekiem. Swoje miejsce znalazła również tematyka wojenna, która gdy pojawia się w literaturze zawsze wzbudza ogromne emocje i omawiana jest podczas spotkania.  

ksiezniczkaW dniu  22 września 2016 r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. Tym razem omawialiśmy i wspólnie przeczytaliśmy książkę pt. „A ja nie chcę być księżniczką” Grzegorza Kasdepke.

Książką zaczyna się od słów: „Dzień dobry, mam na imię Marysia i jestem smokiem". Bajeczka to krótka historia, która przedstawia małą bohaterkę o imieniu Marysia, jej rodziców i dziadków. Książka w bardzo zabawny sposób przedstawia całą rodzinę głównej bohaterki. Mała Marysia nie chce być księżniczką, gdyż uważa, że nie jest na nią zbyt wystarczająco ładna. Natomiast smok… Smokiem chce być i to bardzo.  Marysia jest smokiem, dziadkowie kościotrupami, mama księżniczką, a tata rycerzem, którego ciągle i wciąż pożera smok. Księżniczka zaczyna się nudzić w fotelu, który jest basztą, rycerz bywa znudzony nieustannym przegrywaniem, a dziadkowie leżący bez ruchu różnie reagują na swoje role.

Książka jest krótka, szybko się ją czyta jednak jest zabawnie i wesoło. Opowieść jest pięknie zilustrowana, uczy dzieci tego, iż warto w życiu poszukiwać własnego „ja”. Nie trzeba godzić się na z góry przyjęte role – bo to przecież od nas zależy, kim w życiu będziemy. Zwraca również uwagę na to, iż ważniejsza od urody jest mądrość co w dzisiejszych czasach jest ważnym przesłaniem. Piękno z czasem przemija, a wiedza, którą zdobędziemy, pozostanie
z nami na zawsze…Przesłanie jest ważne, ponieważ płynie z serca małego dziecka. Nasi mali czytelnicy po spotkaniu wyszli pełni uśmiechów i dobrego humoru.

dlaczegoW dniu 20 października w Gminnej Bibliotece w Wymiarkach odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. Tym razem omawialiśmy i wspólnie przeczytaliśmy książkę pt. „Dlaczego zawsze ja?" Jana Frey i Betiny Gotzen Beeki.
Książeczka to bajka opowiadająca historię prawdziwych elfów. Mała elfijka o imieniu Basia bardzo nie chciała wszystkiego robić sama, mówiła – „Zawsze ja muszę wszystko robić, zawsze ja, ja! Ze złości aż tupała nóżkami. Główna bohaterka twierdziła, że ma bardzo dużo obowiązków: najpierw musi wyczyścić nenufary, potem zająć się małą siostrzyczką,
a na koniec jeszcze nakarmić motyle i posprzątać w pokoju. Denerwowała się strasznie bo jej przyjaciel Olek nie musi robić NIC! Może cały dzień fruwać po lesie i bawić się z kolegami. Basia marzyła, żeby być na miejscu Olka. Nie spodziewała się, że pewnego dnia jej życzenie się spełni...
Książeczka „Dlaczego zawsze ja?" jest przepięknie ilustrowaną bajeczką dla naszych milusińskich. Po jej przeczytaniu każdy mały czytelnik ma wrażenie, że znalazł się w świecie magii i marzeń. Nasze spotkanie zakończyło się krótką i dosyć burzliwą rozmową na temat obowiązków dzieci w domu. Większość z nich stwierdziła, że jest ich stanowczo za dużo

Podkategorie

Gminna Biblioteka Publiczna w Brodach Filia w Bieczu
Biecz 82
68-343 Brody
tel. 68 371 25 64
e-mail: bibliotekabrody@wp.pl
bibliotekarz nadzorujący działanie klubu:  Gabriela Wysługoca
klub: dzieci

Gminna Biblioteka Publiczna w Zaborze
ul. Lipowa 1
66-003  Zabór
tel. 68 327 40 81
e-mail: biblioteka@gminazabor.pl
bibliotekarz nadzorujący działanie klubu: Kamilla Marchewska
klub: dzieci

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.