30 sierpnia 2017 roku w Gminnym Ośrodku Kultury i Biblioteki w Wymiarkach odbyło się spotkanie w ramach DKK na temat książki Nie odchodź Julio. Rozmowę wśród uczestników rozpoczęto od interpretacji tytułu (dwie z pań i jeden z panów nie czytali książki i po raz pierwszy uczestniczyli w naszych spotkaniach), który według nich oznaczał przede wszystkim książkę o miłości i rozstaniu. W trakcie dyskusji zaczęto omawiać, jakim problemem są śmiertelne choroby u ludzi w młodym wieku, jak wpływają na życie samej chorej osoby oraz na jej otoczenie. W zasadzie całe spotkanie przebiegało w miłej atmosferze i opierało się na rozmowach dotyczących miłości, zazdrości i niesprawiedliwości jakie niosą ze sobą choroby. Uczestnicy rozmawiali również na temat tego, dlaczego obecnie pojawia się tyle różnych zachorowań, które kiedyś były tylko marginalnie występującymi chorobami.

W trakcie spotkania dzieciom najbardziej podobały się fragmenty dotyczące kota, który macha łapką chcąc pozdrowić innych oraz obładowanych bagażami szczurów, które przechadzały się po klatce schodowej. Wiele rozbawienia wzbudziły również karaluchy, które ucinały sobie pogawędkę. Każde z dzieci w trakcie spotkania również głośno odczytało po dwie linijki tekstu, ponieważ nie jest on trudny, a duże litery znacznie ułatwiają czytanie. Spotkanie tradycyjnie zakończyło się zajęciami plastycznymi w trakcie których dzieci wyklejały krepiną szablony kota i karalucha.

warda2W poniedziałek 25 września w Gminnym Ośrodku Kultury i Biblioteki w Wymiarkach spotkali się czytelnicy w celu omówienia książki Małgorzaty Wardy Najpiękniejsza na niebie.

Książka wzbudziła w czytelnikach wiele emocji. Praktycznie wszyscy na spotkaniu twierdzili, że historia Sylwii i Poli mocno nimi wstrząsnęła. W trakcie rozmowy zauważono również, że autorka bardzo dobrze wykreowała wszystkich bohaterów, przez co historia głównej bohaterki jest jeszcze bliższa czytelnikom.

Ponieważ książka porusza wiele bardzo ważnych ale i ciężkich tematów, w trakcie spotkania zastanawialiśmy się nad tym, czy porzucone przez matkę dziecko będzie potrafiło kiedykolwiek czuć się kochane. Czy osoby porzucane przez rodziców potrafią akceptować samych siebie i swoją przeszłość. Jednocześnie zastanawiano się, czy po takim przeżyciu można wybaczyć dawne krzywdy.

W dniu 30  listopada 2017 roku w Gminnym Ośrodku Kultury i Biblioteki w Wymiarkach odbyły się zajęcia dla dzieci w trakcie których przeczytano z dziećmi bajkę Dzień z życia Czu. Najwięcej radości sprawiło opowiadanie dzieciom o tym, co widzą na obrazkach kiedy Czu kichnęła. Dzieci przeskakiwały się w pomysłach tego co widzą i dyskusja ta zajęła im dużą część spotkania. Następnie przeprowadzono z dziećmi rozmowę na temat tego, czy mały człowiek może dokonywać wielkich rzeczy i czy może zmieniać świat – choćby ten w koło siebie. Każde z dzieci następnie mówiło o tym, w jaki sposób sami mogą zmieniać rzeczywistość u siebie w domu, wśród rówieśników czy w szkole.

Zajęcia zakończyły się warsztatami plastycznymi w trakcie których dzieci próbowały namalować to, co stało się po kichnięciu Czu.

  czu   czu1 czu2 

Podkategorie

Gminna Biblioteka Publiczna w Brodach Filia w Bieczu
Biecz 82
68-343 Brody
tel. 68 371 25 64
e-mail: bibliotekabrody@wp.pl
bibliotekarz nadzorujący działanie klubu:  Gabriela Wysługoca
klub: dzieci

Gminna Biblioteka Publiczna w Zaborze
ul. Lipowa 1
66-003  Zabór
tel. 68 327 40 81
e-mail: biblioteka@gminazabor.pl
bibliotekarz nadzorujący działanie klubu: Kamilla Marchewska
klub: dzieci

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.