SBP

13 stycznia 2018 r. odbyło się w gościnnych progach nowoczesnej Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego jubileuszowe spotkanie upamiętniające 100-lecie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Zaproszenie Zarządu Okręgu i Oddziału SBP w Zielonej Górze oraz Koła przy Bibliotece Uniwersyteckiej przyjęło wielu członków z zielonogórskich kół oraz z terenowych struktur SBP. Mieliśmy przyjemność gościć koleżanki i kolegów z Bieniowa, Żar oraz z Nowej Soli. Swoją obecnością zaszczycili nas emeryci Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz bibliotek publicznych południowej części województwa (Bieniów, Żary, Krosno Odrzańskie, Brody).

Spotkanie otworzyła Dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej p. Ewa Adaszyńska, która pogratulowała jubileuszu oraz życzyła wszystkim uczestnikom aktywności i kreatywności w upowszechnianiu czytelnictwa, budowania nowoczesnego bibliotekarstwa i dbania o jego należyte miejsce w rozwoju kultury i edukacji.

Dorota Kaczmarek – przewodnicząca Zarządu Okręgu w Zielonej Górze, podziękowała wszystkim za obecność w spotkaniu, które upamiętnienia, tak ważną dla bibliotekarstwa i kultury rocznicę, jest także okazją sprzyjającą integracji bibliotekarskiego środowiska.

Następnie Mariola Szydło – przewodnicząca Koła SBP Biblioteki Uniwersyteckiej przedstawiła prezentację nt. 100 lat SBP – rola i znaczenie dla bibliotekarstwa i zawodu bibliotekarza. Mogliśmy prześledzić bogatą historię Stowarzyszenia na tle wydarzeń społecznych, politycznych i kulturowych naszego kraju. Była to doskonale udokumentowana lekcja historii, za którą należą się prelegentce szczególne podziękowania.

Kolejnym bardzo interesującym punktem jubileuszowego spotkania była druga prezentacja, przygotowana przez Marię Wasik, wieloletnią dyrektorkę WiMBP im. C. Norwida w Zielonej Górze, Honorowego Członka SBP, a wcześniej wieloletnią przewodniczącą Lubuskiego Okręgu oraz Marię Adamek, sekretarza Zarządu Okręgu pt. Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Okręg Lubuski 1954-2017. SBP w województwie lubuskim. Prezentacja zobrazowała długą działalność SBP w naszym lubuskim okręgu. Przypomniała ważne wydarzenia bibliotekarskie współorganizowane przez SBP  – konferencje, szkolenia bibliotekarskie, Forum Młodych, seminaria wyjazdowe, spotkania integracyjne
w ramach corocznie organizowanego Tygodnia Bibliotek, przypomniała także ludzi, którzy swoją działalnością stowarzyszeniową przyczyniali się do rozwoju lubuskiego bibliotekarstwa, podnosili rangę zawodu oraz działali na rzecz integracji środowiska.

Po przerwie kawowej swoje osiągnięcia prezentowali przedstawiciele Kół: Jan Tyra – emerytowany dyrektor MBP w Żarach, pomysłodawca Przeglądu Pasji Twórczych Bibliotekarzy, które od wielu lat organizowane są przy udziale Koła w Bieniowie, Jolanta Stadnik – przewodnicząca Koła  Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. M. Grzegorzewskiej oraz Grażyna Lipińska-Nowak – wieloletnia przewodnicząca Koła SBP Biblioteki Uniwersyteckiej.

Po dyskusji wszyscy uczestnicy spotkania mieli okazję zwiedzić i zapoznać się z działalnością biblioteki naukowej, funkcjonującej w tak nowoczesnej przestrzeni.

Organizatorzy spotkania składają serdeczne podziękowania wszystkim członkom Stowarzyszenia zaangażowanym w organizację tego jubileuszowego spotkania.

 DSCN3730   DSCN3748  DSCN3770
 DSCN3798  DSCN3804  DSCN3827
W sobotę 2 lutego 2013 roku o godzinie 19:00 członkowie SBP z rodzinami oraz sympatycy biblioteki Norwida obejrzeli w Teatrze Lubuskim spektakl Ronalda Harwooda „Kwartet”. Przedstawienie reżyserował Robert Czechowski. Treść sztuki dotyczyła naszej przyszłości, a konkretnie starości. Wszyscy oglądający bez względu na płeć i wiek, byli zgodni co do tego, że chcą takiej „Jesieni Życia” jak pokazano w spektaklu. Młodzi ludzie, a było ich wielu przekonali się, że człowiek w wieku seniora wcale nie musi być smutny i zgorzkniały. Oklaskom nie było końca, a ostatnie odbyły się na stojąco.Widownia podziękowała za wspaniałą grę aktorom. Mamy nadzieję iż nie była to ostatnia nasza impreza, chcielibyśmy w niedalekiej przyszłości wybrać na kolejny spektakl lub posłuchać muzyki w naszej filharmonii.
Agata Broniarz
W sobotę 12 maja o godz. 11-tej rozpoczęliśmy w naszym mieście drugą edycję „Odjazdowego Bibliotekarza”. Na początek zaprosiliśmy wszystkich do gmachu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida , gdzie instruktorki fitness przygotowały odpowiednie ćwiczenia - nie tylko dla startujących. Po rozgrzewce i znakowaniu rowerów w pierwszych promieniach nieśmiało wychodzącego słońca, ruszyliśmy szlakiem bibliotecznym. Trasa prowadziła przez miejsce budowy nowej Biblioteki Uniwersyteckiej – Campus B, dwie filie miejskie dla dorosłych i dwie filie dziecięce oraz Bibliotekę Uniwersytecką – Campus A. Na deptaku miejskim uwieczniliśmy nasz rajd pamiątkowym zdjęciem z zielonogórskim Bachusem. Pomimo nieoczekiwanych przeszkód na drodze - efektów nocnej burzy - humory dopisywały. Metą rajdu była oczywiście Biblioteka Norwida, gdzie rozlosowaliśmy upominki dla uczestników naszej rowerowej zabawy.
Odjazdowy Bibliotekarz Zielona Góra
Korzystając z ostatnich dni ciepłej pogody Koło SBP przy WiMBP w Zielonej Górze zorganizowało pieszą wycieczkę do zielonogórskiego Ogrodu Botanicznego i okolicznych lasów. Eskapada odbyła się w niedzielę 27.09.2009 roku. Głównym pomysłodawcą i organizatorem naszej wyprawy był Adam Rosa. Wycieczkę rozpoczęliśmy od wizyty w Ogrodzie Botanicznym. Na jego terenie znajdują się rośliny z różnych kontynentów i stref klimatycznych. Zarówno takie, które rosną w zbiornikach wodnych, jaki i takie, których siedliskiem są góry. Żyją tam nie tylko potężne drzewa, ale i maleńkie roślinki.
Po zapoznaniu się z florą Ogrodu Botanicznego ruszyliśmy w nasze rodzime lasy. Rozpoczęliśmy marsz szlakiem czerwonym do stawu na potoku Pustelnik, a stamtąd na szczyt Góry Wilkanowskiej. Trasa wiodła wśród rzadkiego, sosnowego lasu. W nim to kryło się kilka stawów. Wyglądały niezwykle urokliwie, otoczone roślinnością wodną. Wprowadzały jednocześnie pewien element różnorodności wśród dość monotonnego krajobrazu. Przy jednym z nich zatrzymaliśmy się dla odpoczynku i skonsumowania wiktuałów wziętych ze sobą. Okazało się ,że nie byliśmy jedynymi turystami korzystającymi z uroków spaceru po kniei. Ludzi było tylu, że przypominało to momentami spacer po parku. Naszym celem była dostrzegalnia przeciwpożarowa, zwana potocznie Wieżą Bismarcka. Mieliśmy możliwość wejścia na nią i podziwiania widoków z niej się roztaczających. Jak nas zapewnił pełniący tam dyżur strażnik, w pogodny dzień można dostrzec obszar w promieniu kilkudziesięciu kilometrów. Niestety, gdy my tam byliśmy, panowały lekkie zamglenia i nie mogliśmy dostrzec tak odległych terenów. Jednak i tak widok był imponujący. Jak okiem sięgnąć wokół roztaczał się zielony kobierzec lasu. Sądzę, że niewiele jest miejsc w Polsce, z których z tej wysokości widać tylko las.
Syci wrażeń wracaliśmy szlakiem żółtym, a potem czerwonym.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.