Biblioteka Publiczna w Sławie, filia w Krzepielowie

fot. tradycje Świąt Bożego Narodzenia28 listopada 2018 na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki omawialiśmy tradycje związane ze Świętami Bożego Narodzenia w naszych domach. Na początek przeczytaliśmy „Bajkowe Święta” oraz rozdział z książki „Święta w polskim domu” - Boże Narodzenie: tradycja i obrzędy. Wszyscy bardzo chętnie opowiadali o Świętach w swoich domach. Wiele tradycji związanych ze Świętami odeszło w zapomnienie (choćby stawianie snopów zbóż we wszystkich kątach głównego pomieszczenia, czy rozściełanie słomy pod wigilijnym stołem). Ale nam najbardziej podobają się „białe” Święta, ubieranie choinki no i oczywiście prezenty (a tak na marginesie: zwyczaj ubierania choinki przywędrował do Polski z Niemiec dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku). Natomiast mniej przedświąteczne porządki, no bo kto je lubi. Pozdrawiamy i życzymy: Wesołych Świąt oraz Szczęśliwego Nowego Roku.
Dzieci z DKK w Krzepielowie

 

W Zielonej DolinieNasze kolejne spotkanie odbyło się 5 października 2018r.

Tym razem omawialiśmy książkę Barbary Gawryluk „W Zielonej Dolinie”. Książka jak najbardziej na czasie – opowiada o wakacjach dzieci ze wsi Górki położonej w zielonej dolinie u podnóża zielonych gór. Główna bohaterka Malwinka właśnie skończyła pierwszą klasę, nie wyjeżdża na wakacje, ale wcale tego nie żałuje – wakacje we wsi też mogą być wspaniałe - pachnące babcinym plackiem drożdżowym i lasem oraz dostarczyć mnóstwo wrażeń. Rodzice Malwinki prowadzą gospodarstwo agroturystyczne. Latem gromadka dzieci ze wsi powiększa się jeszcze o tych przyjezdnych „miastowych”. Wszyscy razem świetnie się bawią: chodzą na wycieczki, zbierają jagody, podglądają sarny i bociany. Chłopcy pomagają harcerzom z pobliskiego obozu uporządkować zapomniany cmentarzyk wojenny. Nie będziemy opowiadać całej książki, radzimy przeczytać i tak jak my powspominać minione wakacyjne „wojaże”.

 Pozdrawiamy i polecamy Dzieci z DKK w Krzepielowie

 

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci w Krzepielowie odbyło się 30 sierpnia 2018, na którym omawialiśmy książkę Pawła Beręsewicza pt. „Noskawery".  Jest to zabawna historia o modzie i jej naśladownictwie. Główna bohaterka książki Zuzia marzy o najmodniejszym tej zimy noskawerze. Oryginalnym, pachnącym, takim, jaki ma Jackson Beever – popularny piosenkarz oraz połowa dziewczyn (ta fajniejsza) z jej klasy. Kiedy dostaje go pod choinkę od babci jest zachwycona, ale po feriach zimowych nastaje moda na lightmany. W międzyczasie Zuzia dostrzega, że nie należy bezkrytycznie ulegać modzie. A jeśli chcecie dowiedzieć się co to są noskawery i lightmany zapraszamy do lektury.

Dzieci z DKK w Krzepielowie

 

tajemnica szkołyKolejne spotkanie DKK dla Dzieci z ulubionymi bohaterami Biura Detektywistycznego Lassego i Mai odbyło się 19 maja 2018 r. Rodzinne miasteczko Mai i Lassego jest zasypywane fałszywymi banknotami. Wszystko wskazuje na to, że pieniądze produkowane są w szkole naszych detektywów. Lasse i Maja doskonale znają wszystkie zakamarki oraz pracowników szkoły. Ci ostatni staną się głównymi podejrzanymi w śledztwie prowadzonym przez dzielnych detektywów. Co gorsza nikogo nie można od razu wykluczyć z listy podejrzanych, gdyż każdej z tych osób przydałby się zastrzyk gotówki. Jeśli chcecie przekonać się czy mali detektywi sobie poradzą koniecznie przeczytajcie.

 Polecamy, dzieci z DKK z Krzepielowa.

 

M 5-1W dniu 17 maja 2018 r. Biblioteka Publiczna w Sławie Filia w Krzepielowie, gościła w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki, ilustratorkę i autorkę książek dla dzieci Jolantę Marcolla. Uczestnikami spotkania były dzieci (4 -7 lat) z Oddziału Przedszkolnego przy Publicznej Szkole Podstawowej w Krzepielowie.

W pierwszej części spotkania autorka opowiedziała i pokazała na slajdach w jaki sposób powstawały ilustracje do książki „Kim i Ktoś z Nikim”. Jak z niepozornego kleksa można wyczarować barwne i ciekawe postacie ilustrujące całą książkę. Pani Jolanta czytała fragmenty książki a zadaniem dzieci było wyszukanie i pokazanie na ilustracji opisanej postaci. Natomiast drugą część spotkania zdominowały warsztaty plastyczne. Wszystkie dzieci dostały kartki z „żywym” kleksem, poruszając kartką na różne strony kleksy przybrały fantazyjne kształty. Zadaniem przedszkolaka było przekształcenie owego kleksa przy użyciu kredek i własnej wyobraźni w ilustrację. Najciekawsze prace autorka nagrodziła własnoręcznie wykonanymi zawieszkami. Dla wszystkich uczestników było to spotkanie pełne wrażeń i dobrej zabawy, które na długo pozostanie w naszej pamięci.

Moderator DKK dla Dzieci
Elżbieta Grzegorczyk

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.