Książka Szostaka jest swojego rodzaju ewenementem w polskiej literaturze współczesnej, zarówno ze względu na treść, jak i na formę. Forma zdecydowanie zachęca do lektury, na co składa się podział książki na krótki minirozdziały, narracja potoczysta, piękna i melodyjna. Jej istotę oddaje swoiste nieformalne motto książki: I hołd by mu oddali, ale przegrzebki jedli. Zauważyliśmy jednak, że pierwsza część ksiażki pozostawia wrażenie "stylistycznego niezdecydowania". Opisy piekna finnegańskiech krajobrazów nie pasują do satyrycznego charakteru rozważań Srebronia. Natomiast co do tematu członkowie DKK mieli podzielone zdania – satyra na srodowisko naukowe zapomnianej wyspy w archipelagu Finnegany – jest już wątpliwą atrakcją. To, co stanowi atut książki – świetnie oddany wizerunek psychologiczny bohatera – współczesnego Don Kichota i megalomana, w swojej jednostajności może nużyć przy dłuższej lekturze. Jesli ktoś potrafi wejść z dystansem w ten świat głównego bohatera – książka moze dostarczyć nie lada rozrywki, gdyż zmagania Lecha Srebronia z rzeczywistościa, którą on ciągle próbuje ubarwić, wytłumaczyć po swojemu, wykreować w swojej głowie na idealny świat – mogą byc rzeczywiście zabawne.

22 stycznia 2016, Kamilla Marchewska

"Uległość" Houellebecqua jest książką wyjątkową – wśród uczestników spotkania panowała wyjątkowa zgodność co do tego wniosku. To nie tylko powieść traktująca o istotnym problemie społeczno-politycznym współczesnego świata, to książka wizjonerska. W dyskusji zwracano uwagę na mistrzostwo prozy tego francuskiego kontrowersyjnego pisarza, której źródła można upatrywać w wiarygodnym portrecie psychologicznym głównego bohatera oraz ciekawej narracji, świetnie łączącej akcję powieści z niebanalnymi refleksjami głównego bohatera. Bohater mówi głosem swojego pokolenia. Godna uwagi jest także trafna diagnoza sytuacji we współczesnej Francji oraz właściwe rozłożenie akcentów – głównym winowajcą utraty wolności była sama Francja, dokonująca swoistego społeczno-politycznego samobójstwa, którego nie można wytłumaczyć tylko pospolitym konformizmem. Krytykowane jednak było ujęcie relacji damsko-męskich bohatera – sposób opisu jego życia erotycznego stanowił dla pewnych uczestników spotkania dysonans w stosunku do klimatu całej powieści. Wskazywano również na to, że mimo wirtuozerii narracji i świetnej konstrukcji psychologicznej postaci czytelnika może przygnębiać mizantropia głównego bohatera, totalny brak nadziei, tym bardziej że świat przedstawiony powieści opisuje zjawiska dotyczące życia we współczesnej Europie.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.