iceDyskusyjny Klub Książki w języku angielskim

15.03.2016 odbyło się pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w języku angielskim, prowadzonego przez Bibliotekę Obcojęzyczną WiMBP - pierwszego takiego w województwie lubuskim! Dyskutowaliśmy o opowiadaniach F.Scotta Fitzgeralda, zwłaszcza o "The Ice Palace" („Pałac z lodu”) i związku Sally z południa z Harrym z północy. F. Scott Fitgerald, autor amerykański, któremu sławę przyniosła powieść „Wielki Gatsby” napisał wiele ciekawych i nietypowych opowiadań. Jedno z nich "Ciekawy przypadek Beniamina Buttona” zaintrygowało nas pomysłową fabułą. Jest to historia pewnego człowieka, który zamiast starzeć się – młodniał. Nie wszystkim czytelnikom to niezwykłe opowiadanie przypadło do gustu – niektórzy uważali, że jest przezabawne, a inni, że trochę dziwne i mniej wciągające niż jego ekranizacja. Opowiadanie „Pałac z lodu” zostało przyjęte bardzo pozytywnie, pomimo zimowej scenerii północy Stanów Zjednoczonych przeciwstawionej leniwemu, ciepłemu południu. Jeden z naszych klubowiczów zwiedzał niedawno prawdziwy pałac z lodu i przybliżył nam odczucia związane z przebywaniem w takim lodowatym i ciemnym miejscu. Opowiadanie Fitzgeralda natchnęło nas do dyskusji na temat związków osób zupełnie od siebie różnych, takich jak serdeczna, pełna emocji Sally i opanowany, poważny Harry („Do opposites attract? Is it good if they do?”). Byliśmy zgodni w naszym werdykcie: podjęła dziewczyna dobrą decyzję, wracając na południe.

ice 2

opowiadania5.04.2016 odbyło się drugie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w języku angielskim, prowadzonego przez Bibliotekę Obcojęzyczną WiMBP. Wzięło w nim udział 6 osób oraz moderator. Dyskutowaliśmy o książce "The Creative Mind and Other Stories" - niezwykłych opowiadaniach Williama Somerseta Maughama. Ten brytyjski pisarz i dramaturg, z wykształcenia lekarz, a z doświadczenia szpieg, był uważnym obserwatorem ludzi, i tych prostych i bardziej wykształconych. Omawiane opowiadania czytaliśmy w języku angielskim w wersji oryginalnej, nie uproszczonej, na poziomie zaawansowanym – zostały one wydana w serii Macmillian Readers, którą warto polecić ze względu na dostosowywanie książek do określonego poziomu znajomości języka. Opowiadanie, które najbardziej przypadło nam do gustu to tytułowy „Twórczy umysł”, w którym znajdziemy ironiczny portret pisarki pani Forrester i przedziwny traf losu, który spowodował, że zaczęła pisać literaturę popularną, którą pogardzała – i to kryminały… Opowiadania Williama Somerseta Maughama posłużyły nam do dyskusji o kreatywności, ale i również o zobowiązaniach wobec innych, na przykład własnej rodziny i przyjaciół. Dyskutowaliśmy oczywiście w języku pisarza, przywołując często jego zwroty i sformułowania, które łatwo zapamiętać.

21.06.2016 od godz. 16.00 do 17.00 odbyło się trzecie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w języku angielskim, prowadzonego przez Bibliotekę Obcojęzyczną WiMBP. Spotkaliśmy się w Mediatece „Góra Mediów”. Wzięło w nim udział 8 osób oraz moderator. Uczestnicy zadbali o prawdziwie wakacyjny klimat i przynieśli domowe wypieki (min. sernik i kruche ciasteczka), owoce, oliwki, hałwę i wakacyjny humor. Rozmawialiśmy o książce „Under the Ground” wydanej przez Oxford University Press w serii prostych lektur. Jest ona dostosowana do poziomu 2 znajomości języka angielskiego, ponadpodstawowego. W tej niewielkiej publikacji znajduje się kopalnia wiedzy o podziemnych królestwach – o jaskiniach, jakie warto zwiedzić na całym świecie. Czytelnicy przypominali sobie różne ciekawostki opisywane w „Under the Ground”.  Dyskutowano również o pierwszych, prehistorycznych malowidłach odkrytych w jaskiniach we Francji, których obecnie nie można zobaczyć ze względu na ryzyko ich uszkodzenia przez dostęp powietrza, bakterii, itp. Następnie każdy dzielił się swoimi doświadczeniami związanymi ze zwiedzaniem jaskiń lub kopalni min. na Malcie, pod Mont Blanc, w Chorwacji, ale i w Górach Świętokrzyskich i w Wieliczce. Padło sporo ciekawych propozycji na wycieczki po Polsce i nie tylko. Nadciągają wakacje, więc można się wybrać do podziemnych królestw.

Agnieszka Ginko-Humphries

21.06.2016 o godz. 17.30 rozpoczęło się czwarte spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w języku angielskim, prowadzonego przez Bibliotekę Obcojęzyczną WiMBP w Mediatece „Góra Mediów” w WiMBP. Wzięło w nim udział 10 osób oraz moderator. Tym razem rozmawialiśmy o opowiadaniach P.G.Wodehouse’a „Jeeves and Friends” wydanych przez Oxford University Press w serii prostych lektur. Jest ona dostosowana do poziomu 5 znajomości języka angielskiego, przedostatniego, średniozaawansowanego. P. G. Wodehouse to autor znanego cyklu humoresek o młodym lordzie i jego kamerdynerze Jeevesie, które uważane są za arcydzieło angielskiego humoru. Dyskutowaliśmy o charakterystyce Lorda Emsworth - o tym, w jaki sposób Wodehouse przedstawił bezmyślnego ekscentryka z wyższych klas angielskich. Dużą popularnością cieszyło się opowiadanie „Looking after the pumpkins” (Opieka nad dyniami), które opisuje największą ambicję Lorda Emsworth – wygrania Konkursu na Dynię, którego, do tej pory, nikt w jego rodzie nie wygrał…Książka zainspirowała nas do dyskusji o różnych dziwacznych zainteresowaniach. Uczestnicy opowiadali o swoich nietypowych hobby w czasach dzieciństwa i młodości. Okazuje się, że wiele osób zbierało opakowania po zachodnich produktach, które były wtedy w PRL niedostępne…Nikt nie przyznał się do hodowania dyni, przynajmniej, nie tym razem…Przeglądano również inne książki w języku angielskim, aby wybrać kolejne lektury do omawiania podczas jesiennych spotkań DKK.

Agnieszka Ginko-Humphries

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.