W 2016 roku Roald Dahl obchodziłby setną rocznicę urodzin. Jest to pisarz, którego popularność wzrasta, ale nie maleje z upływem czasu. W Polsce dopiero niedawno ukazały się tłumaczenia niektórych jego książek dla dzieci oraz opowiadań. 11.04.2017 o godz. 17.30 odbyło się drugie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w języku angielskim, prowadzonego przez Bibliotekę Obcojęzyczną WiMBP. Wzięło w nim udział 8 osób oraz moderator. Już w zeszłym roku omawialiśmy opowiadania Roalda Dahla zgromadzone w zbiorze „Short stories", a tym razem postanowiono przyjrzeć się opowiadaniom ze zbioru „Taste and other tales". Są to opowiadania bardzo nietypowe - jest w nich i groza i ironia, i dziwne zwroty akcji – jak u Dahla. Uczestnikom najbardziej do gustu przypadły opowiadania „Leg of Lamb" (Udziec Jagnięcy) o zbrodni doskonałej oraz o przewrotności losu i historii - „Birth and fate" (narodziny małego Adolfa Hitlera). To ostatnie opowiadanie posłużyło do dyskusji o historii i o tym, czy można ją odwrócić lub zmienić.

23.05.2017 o godz. 16.15 odbyło się trzecie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w języku angielskim, prowadzonego przez Bibliotekę Obcojęzyczną WiMBP. Wzięło w nim udział 7 osób oraz moderator.  Dyskutowaliśmy o książce „Portret Doriana Graya” (ang. „The Picture of Dorian Gray”) – powieści powstałej w 1891 roku autorstwa Oscara Wilde’a. Zaskoczeniem okazała się informacja, że jest to jedyna opublikowana powieść tego autora – światowej sławy dramaturga. Książkę uczestnicy czytali w uproszczonej wersji językowej, w serii Pearson Readers. Kilka osób czytało pełną wersję powieści w języku polskim. Po streszczeniu fabuły i dopowiedzeniu kilku szczegółów, których zabrakło w skróconej wersji książki, klubowicze dyskutowali o ludzkiej próżności i egoizmie. Przytoczono również dzieła, w których bohater oddaje się diabłu, tak jak Dorian oddał się próżności, wypowiadając życzenie, aby nigdy się nie zestarzeć. Rozmawialiśmy również o definicji piękna i o postrzeganiu piękna przez kobiety i mężczyzn. Następnie rozmowa zeszła na bardziej przyziemne tematy – jak oceniamy własny wygląd i wizerunek. Nikt jednak nie chciał zamienić się w Doriana Greya…

20.06.2017 odbyło się czwarte w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w języku angielskim, prowadzonego przez Bibliotekę Obcojęzyczną WiMBP. Wzięło w nim udział  8 osób oraz moderator. Rozmawialiśmy o książce Henry’ego Jamesa „Plac Washingtona” („Washington Square”). Niektórzy uczestnicy przeczytali ją w trudniejszej wersji językowej (poziom 4), a inni w dostępnej łatwiejszej (poziom 2). Fabuła jednak była taka sama w obu wersjach. Katarzyna, córka bogatego, lekarza jest nieśmiałą, zakompleksioną kobietą, w której zakochuje się przystojny, lecz ubogi chłopak. Czy to romantyczna miłość czy cyniczne zaloty łowcy posagów? Temat odwieczny, a rozterki Katarzyny okazały się nadal aktualne. Książka podobała się większości uczestników, którzy docenili jej elegancki język i wyraźnie zarysowane postaci, a także urok 19-wiecznych salonów. Kilka osób oglądało film Agnieszki Holland zrealizowany na podstawie książki, który, według klubowiczów, wart jest obejrzenia. Jedna osoba stwierdziła, że film jest nawet lepszy od książki, ale została przegłosowana przez pozostałych czytelników, którzy wybrali opowieść Henry’go Jamesa. Zastanawiano się również nad lekturą na następne spotkania i ostatecznie wybrano książkę popularnonaukową o charyzmatycznych o odważnych bohaterach naszych czasów („Stories of courage”) oraz legendy amerykańskie min. „Rip Van Vincle” Johna Irvinga.

ginlko marzec19.03.2018 odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w języku angielskim, prowadzonego przez Bibliotekę Obcojęzyczną WiMBP. Wzięło w nim udział 8 osób oraz moderator. Spotkanie poświęcone było książce „Wynalazki, które zmieniły świat” Davida Maula. Książka opowiada o wielu najciekawszych i najważniejszych wynalazkach od starożytności do dnia dzisiejszego. Uczestnikom podobała się ta publikacja napisana prostym i przystępnym językiem, wydana w znanej serii Pearson. Rozgorzała dyskusja na temat nie tylko samych wynalazków, ale przede wszystkim ludzi, którzy nad nimi pracowali i ich odpowiedzialności za rozwój wydarzeń. Jednak wiele przełomowych wynalazków powstało tysiące lat temu i nie wiadomo, kto był ich ojcem lub matką. Wynalazcy to wyjątkowi ludzie. Widzą przedmioty codziennego użytku i wyobrażają sobie coś lepszego. Rozwiązują stare problemy poprzez nowe pomysły. Uczestnicy byli zgodni, że wynalazki mogą pomagać ludziom albo być destrukcyjne i niepotrzebne, ale tylko największe idee zmieniają świat. Pod koniec spotkania wybrano nową lekturę do omówienia – książkę „Tajemniczy ogród” (The Secret Garden) wydaną w serii lektur uproszczonych. Kilka osób widziało i polecało film Agnieszki Holland nakręcony na podstawie tej znanej angielskiej powieści.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.