WiMBP im. C. Norwida w Zielonej Górze Biblioteka Obcojęzyczna

Obcojezyczna11.05.2021 o godz. 10.00 odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w języku angielskim, prowadzonego przez Bibliotekę Obcojęzyczną WiMBP. Było to spotkanie on-line poprowadzone w programie Skype. Wzięło w nim udział 5 osób oraz moderator. Jedna z nich miała problemy techniczne, ale po jakimś czasie udało się dołączyć do grupy. Omawialiśmy książkę Women who changed the world Mary Craft wydaną przez wydawnictwo Penguin Readers. To historie kobiet, które zmieniły nasz świat w różnych sferach i dziedzinach. Możemy poczytać o kobietach, które walczyły, aby dorównać mężczyznom, i dowiedzieć się, co zrobiły kobiety w edukacji, nauce, sporcie i polityce.

Książka została opracowana na 4 poziom nauki angielskiego w popularnej serii Penguin Readers i jest dobrze dopasowana do średniego poziomu nauki języka angielskiego. Wywiązała się dyskusja na temat kobiet, które zmieniły bieg historii oraz kobiet, które osiągnęły sukces w XX wieku. Jeden z uczestników przedstawił dokonania Coco Channel, francuskiej projektantki, która zrewolucjonizowała damską modę, lansując ubrania o prostych fasonach oraz krótkie suknie, stając się na paryską ikoną. Stworzyła również popularne do dziś perfumy – Chanel No. 5. Była jednak kontrowersyjną postacią ze względu na kontakty osobiste, które utrzymywała z niemieckimi oficerami podczas wojny. Nie była również zbyt dobrym pracodawcą i zatrudnione przez nią kobiety kilka razy strajkowały. Coco Channel pracowała do końca życia, nawet w wieku osiemdziesięciu kilku lat tworzyła nowe fasony.

IMG 20190617 18064617.06.2019 o godz. 17.00 odbyło się czwarte spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w języku angielskim, w którym wzięło udział 8 osób oraz moderator. Rozmawialiśmy o opowiadaniach "THE FRUITCAKE SPECIAL" Franka Brennana. Uczestnikom podobały się wszystkie opowiadania, ale największe wrażenie zrobiło tytułowe opowiadanie - krótka historia o Annie, 27-letniej samotnej dziewczynie, która przez przypadek odkryła niesamowitą miksturę perfum działających jak afrodyzjak. Temat perfum i miłość zdominował dyskusję. Zastanawialiśmy się, w jaki sposób zapach wpływa na zainteresowanie się daną osobą i czy każdy ma swój własny, unikalny zapach, który często zacieramy, używając antyperspirantów. Uczestnicy nawiązywali do znanej powieści Patricka Süskinda. Jest to historia Jana Baptysty Grenouille'a, człowieka obdarzonego genialnym węchem, który zostaje seryjnym mordercą, zabijającym piękne kobiety, ponieważ chce stworzyć swój idealny zapach. W przeciwieństwie do powieści Patricka Süskinda opowiadanie  Franka Brennana jest pogodne, zabawne i dobrze się kończy. Można je polecić każdemu, kto posługuje się dobrą znajomością języka angielskiego na poziomie upper intermediate. Na zakończenie spotkanie dyskutowaliśmy również o tym, czym różni się zakochanie, zauroczenie, miłość, pożądanie, namiętność i fascynacja. Grupa chciałaby omawiać więcej pogodnych historii o miłości z pomysłową fabułą i zakończeniem, tak jak w opowiadaniach THE FRUITCAKE SPECIAL.

17.06.2019 o godz. 16.00 odbyło się trzecie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w języku angielskim, prowadzonego przez Bibliotekę Obcojęzyczną WiMBP. Pomimo upałów w spotkaniu uczestniczyło 8 osób oraz moderator. Omawialiśmy książkę "Grey Owl" Vicky Shipton. Szara Sowa to tak naprawdę Archibald Stansfeld Belaney, kanadyjski traper i pisarz pochodzenia angielskiego, który pisał głównie o przyrodzie. Przybrał on fałszywą tożsamość Indianina imieniem Szara Sowa (Wa-Sha-Quon-Asin) i zamieszkał w szałasie.  Uczestnicy spotkania uznali trapera-Indianina za oszusta i kobieciarza, który bardziej interesował się losem borów niż kobiet, z którymi się wiązał i miał dzieci. Zwracali jednak uwagę na jego pionierskie, ekologiczne podejście do przyrody i jej ochrony. Do dziś nad jeziorem w Parku Prowincjonalnym Wetaskawin w Manitobie można oglądać resztki szałasu indiańskiego, który sam zbudował i gdzie wielokrotnie przebywał. Rozmawialiśmy również o innych postaciach, które interesowały się naturą i próbowały ją chronić. Uczestnikom podobała się książka „Grey Owl” napisana prostym i przystępnym językiem, skierowana do osób o średniej znajomości języka angielskiego, wydana w znanej serii lektur uproszczonych „Pearson Readers”.

world18.03.2019 o godz. 17.00 odbyło się drugie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w języku angielskim, prowadzonego przez Bibliotekę Obcojęzyczną WiMBP. Wzięło w nim udział 7 osób oraz moderator.  Tym razem dyskutowaliśmy o ludowych przypowieściach z książki „World folktales”. Te dziewięć opowieści przenosi czytelnika w ekscytującą podróż do odległych kultur i czasów. Kolekcja obejmuje bajki z Ameryki Południowej, Afryki, Indii, Chin i Europy. Są to typowe opowieści ludowe z morałem, jednak często okazują się zaskakujące, a czasami nawet niezrozumiałe dla Europejczyków.  Chińska opowieść „Happy New Year” o dobrych uczynkach pewnego biednego rolnika tak rozpaliła dyskusję, że uczestnicy omawiali ją jeszcze w szatni i w drodze do domu. Czy dobro zawsze do nas wraca? Czy warto się poświęcać? Było wiele odpowiedzi i wiele pytań.  Książka została wydana w znanej serii Pearson – to jedna z największych kolekcji uproszczonych tytułów na świecie. Jest dostosowana do piątego poziomu znajomości języka angielskiego – Upper Intermediate. Książki z serii „Pearson Readers” obejmują klasykę, biografie, baśnie, powieści współczesne i literaturę faktu. Dzięki szerokiej gamie tytułów, tematów i poziomów, można łatwo wybrać kolejną lekturę.

ghandi18.03.2019 o godz. 16.00 odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w języku angielskim, prowadzonego przez Bibliotekę Obcojęzyczną WiMBP. Wzięło w nim udział 6 osób oraz moderator. Spotkanie poświęcone było książce „Gandhi” Jane Rollason, która opowiada o życiu Mohandasa Karamchandiego Gandhiego zwanego: Mahatma, co w sanskrycie znaczy wielka dusza. Ukazuje go jako jednego z twórców współczesnej państwowości indyjskiej i propagatora pacyfizmu oraz tolerancji religijnej. Dyskutowaliśmy o jego niezwykłym życiu, patriotyzmie oraz wielkiej determinacji i odwadze. Omawialiśmy również momenty i wydarzenia, które wpłynęły na podejmowane przez niego decyzje i okazały się inspirujące i motywujące.  Rozmawialiśmy również o innych charyzmatycznych postaciach, które zmieniły bieg historii oraz o wielkich Polakach takich jak Paderewski czy Piłsudski. Uczestnikom podobała się ta publikacja napisana prostym i przystępnym językiem, skierowana do osób o średniej znajomości języka angielskiego, wydana w znanej serii lektur uproszczonych „Pearson Readers”.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.