"rozCZYTAJmy się!" – To projekt skierowany do wszystkich klas szkół podstawowych, oparty na 3 filarach: czytamy, piszemy, myślimy. Składają się na niego: wymagający "23. Przegląd Mistrz Pięknego Czytania", nieszablonowy czytelniczy konkurs literacki na recenzję oraz niesztampowy Konkurs wiedzy z książek Jana Brzechwy. Nierozerwalnym elementem projektu będą warsztaty z emisji głosu, literackie i plastyczno-komiksowe przygotowujące uczestników do udziału w wymagających konkursach. Laureaci otrzymają nagrody rzeczowe, wezmą udział w uroczystych galach wręczenia nagród połączonych z ciekawym spotkaniem autorskim z polskim pisarzem dla dzieci i młodzieży (Rafał Witek 14 czerwca o g. 17.00, Biblioteka Norwida).

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sporu, PO „Partnerstwo dla książki".

Wysokość dotacji: 16 320,00 zł

Całkowita wartość projektu: 20 570,00 zł

W tym wkład własny z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego: 2 125,00 zł

Logo MKDNiS kolorowe

 

To projekt teatralny skierowany do dzieci młodszych klas szkoły podstawowej. Głównym celem zadania jest poszerzenie oferty biblioteki o zajęcia teatralne dla najmłodszych. Poprzez prowadzenie cyklicznych działań animujących czytelnictwo, warsztatów, zabaw parateatralnych, przygotowywanie spektaklu na podstawie tekstów zawartych w publikacjach dla dzieci i młodzieży, ma zachęcić najmłodszych do czytania. Dodatkowym celem projektu jest zainteresowanie dzieci sztuką teatralną oraz zachęcenie najmłodszych do aktywnego udziału w kulturze. Ma on przybliżać najmłodszym specyfikę zawodu aktora i innych twórców teatru, pobudzać kreatywności dzieci, rozwijać twórcze myślenie i wrażliwość estetyczną, umiejętność wystąpień publicznych oraz współpracy. Dzieci będą tworzyły lalki, budowały scenografię i inne elementy teatru, a także stworzą spektakl teatralny.

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sporu, PO „Partnerstwo dla książki"

Wysokość dotacji: 16 480,00 zł

Całkowita wartość projektu: 20 640,00 zł

W tym wkład własny z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego: 2 080,00 zł

Logo MKDNiS kolorowe

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze od wielu lat wdraża pełną informatyzację procesów bibliotecznych. Aktualnie wszystkie działania biblioteki są w pełni zinformatyzowane. Katalog biblioteczny funkcjonuje tylko w formie elektronicznej, a obsługę wyszukiwania, wypożyczeń, zwrotów oraz wszelkich innych procedur związanych z obsługą dokumentów zapewnia zintegrowane oprogramowanie biblioteczne PROLIB.

W ramach usług świadczonych przez WiMBP w Zielonej Górze funkcjonuje również znaczna liczba elektronicznych baz danych, zarówno własnych (tworzonych i zarządzanych przez bibliotekę), jak również pochodzących od zewnętrznych dostawców. Usługi świadczone przez bibliotekę wojewódzką, polegające na udostępnianiu zasobów bibliotecznych, obejmują zasięgiem nie tylko czytelników z miasta Zielona Góra, ale z całego regionu, czyli ponad milion mieszkańców województwa lubuskiego.

Kolejnym niezwykle ważnym elementem w strukturze biblioteki jest Centrum Przetwarzania Danych Bibliotecznych, które świadczy usługi udostępniania bibliotekom regionalnym oprogramowania bibliotecznego PROLIB wraz ze wszystkimi bazami danych. Aktualnie z usługi tej korzysta 18 największych bibliotek regionalnych zlokalizowanych głównie w południowej części województwa lubuskiego. Jest to usługa kluczowa dla tych bibliotek, ponieważ informatyzacja procesów bibliotecznych w tych instytucjach jest prowadzona tylko i wyłącznie przy wykorzystaniu oprogramowania PROLIB udostępnianego im przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze.

Należy także podkreślić, iż Zielona Góra jest ważnym ośrodkiem akademickim, w którym studenci wymagają niezawodnego i ciągłego dostępu do materiałów dydaktycznych pozostających w zasobach WiMBP.

Liczba unikalnych odwiedzin czytelników w ramach usług powoduje bardzo duże wykorzystanie mocy serwerów bibliotecznych, które muszą obsługiwać w bardzo krótkim czasie ogromne ilości zapytań wyszukiwawczych do baz danych.

W trosce o zapewnienie bezawaryjnej pracy instytucji Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze wnioskowała do Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu o dotację na realizację zadania w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura Kultury" pn. „Podniesienie jakości usług bibliotecznych poprzez rozbudowę i modernizację infrastruktury technicznej Biblioteki Norwida".

Przyznane dofinansowanie w wysokości 250 tys. zł pozwoli na zakup, rozbudowę i modernizację sprzętu serwerowego oraz urządzeń sieciowych głównej serwerowni WiMBR co nie tylko podniesie jakość usług sieciowych świadczonych czytelnikom, ale zapewni także ciągłość udostępniania usług za pośrednictwem systemów informatycznych na wysokim poziomie.

Wysokość dotacji: 250 000 zł

Logo MKDNiS kolorowe

W roku 2021 w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki zrealizujemy m.in. 30 potkań autorskich, 27 eventów kulturalno-edukacyjnych, w tym min., Międzynarodowy Dzień Czytania Tolkiena, konkursy w wiedzy dla dzieci z zakresu literatury: „Brzechwomaniak”, „Harry Potter i Biblioteka tajemnic” oraz „Wyzwania czytelnicze”, a także szkolenia i warsztaty podnoszące kwalifikacje z zakresu literatur narodowych (np. ukraińskiej, bałkańskiej, niemickojęzycznej). A ponieważ w tym roku Dyskusyjne Kluby Książki obchodzą swoje 15-lecie, z tej okazji w Bibliotece Norwida zaplanowane zostały rozmaite wydarzenia dla moderatorów.

Projekt dofinansowany ze środków Instytutu Książki

Całkowita wartość projektu: 124 900,00 zł

Wysokość dotacji: 97 900,00 zł

W tym wkład własny z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego: 17 500,00 złF5D61E60-21D4-44E8-B98F-C0E83B5BCE00

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.