Organizatorzy: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze oraz Stowarzyszenie Kozzi Film Festiwal

Projekt dofinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa

Całość projektu: 12 900,00 zł

Wysokość dotacji: 10 000,00 zł

Aktualne informacje na : http://www.festiwal.norwid.net.pl/ https://www.facebook.com/festiwalzgora/

lubuskie

Kino znad granicy to przegląd filmów niemieckich będących częścią większego projektu:7.Festiwalu Filmu Teatru i Książki Kozzi Pszoniak Machalica. Jednym z nurtów Festiwalu jest prezentacja lubuskiej publiczności niemieckich filmów z ostatnich lat wraz z ich omówieniem przez Bernda Budera dyr. programowego FilmFestival Cottbus i polskiego krytyka filmowego. W tym roku zaprezentujemy 8 filmów niemieckich oraz laureata Grand Prix 30. FFC film „Conference” w reż. Ivana

Tvardovski`ego oraz film nagrodzony za najlepszą reżyserię „Jak najdalej stąd” w reż. Piotra Domalewskiego. B.Buder ponadto weźmie u dział w obradach jury, które przyzna nagrody KLAPS 2021 filmom prezentowanym podczas Festiwalu dla najlepszego aktora lub reżysera, filmu sensacyjnego i za całokształt.

Projekt dofinansowany ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Wysokość dotacji: 27 000,00 zł

Całkowita wartość projektu: 54 000,00 zł

FWPN rgb

W roku 2021 w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki zrealizujemy m.in. 30 potkań autorskich, 27 eventów kulturalno-edukacyjnych, w tym min., Międzynarodowy Dzień Czytania Tolkiena, konkursy w wiedzy dla dzieci z zakresu literatury: „Brzechwomaniak”, „Harry Potter i Biblioteka tajemnic” oraz „Wyzwania czytelnicze”, a także szkolenia i warsztaty podnoszące kwalifikacje z zakresu literatur narodowych (np. ukraińskiej, bałkańskiej, niemickojęzycznej). A ponieważ w tym roku Dyskusyjne Kluby Książki obchodzą swoje 15-lecie, z tej okazji w Bibliotece Norwida zaplanowane zostały rozmaite wydarzenia dla moderatorów.

Projekt dofinansowany ze środków Instytutu Książki

Całkowita wartość projektu: 124 900,00 zł

Wysokość dotacji: 97 900,00 zł

W tym wkład własny z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego: 17 500,00 złF5D61E60-21D4-44E8-B98F-C0E83B5BCE00

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze otrzymała dotację Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z programu „Kultura Cyfrowa” na realizację projektu digitalizacji kolejnych starodruków! Wartość dotacji to 90 500 zł. Przedmiotowy projekt dotyczy m.in. digitalizacji poloniców i silesiaców ze zbiorów Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze oraz Biblioteki Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu (pond 30 tytułów). Wszystkie materiały będą udostępniane bezpłatnie poprzez stronę internetową Zielonogórskiej Biblioteki Cyfrowej. Celem zadania jest cyfrowe zabezpieczenie dokumentów przed zniszczeniem. Proces pozwoli na udostępnienie ich większej liczbie czytelników, nie tylko w celach edukacyjnych, informacyjnych i społecznych, ale także badawczych – bez udziału oryginalnego egzemplarza. Skanowanie pozwoli na wyłączenie oryginałów z obiegu czytelniczego, bowiem powstałe kopie są ich wiernym odbiciem.

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sporu, PO "Kultura Cyfrowa".

Całkowita wartość projektu: 113 500,00,00 zł

Wysokość dotacji: 90 500,00 zł

W tym wkład własny z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego: 23 000,00 zł

Logo MKDNiS kolorowe  1

znaki strona www

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze od wielu lat wdraża pełną informatyzację procesów bibliotecznych. Aktualnie wszystkie działania biblioteki są w pełni zinformatyzowane. Katalog biblioteczny funkcjonuje tylko w formie elektronicznej, a obsługę wyszukiwania, wypożyczeń, zwrotów oraz wszelkich innych procedur związanych z obsługą dokumentów zapewnia zintegrowane oprogramowanie biblioteczne PROLIB.

W ramach usług świadczonych przez WiMBP w Zielonej Górze funkcjonuje również znaczna liczba elektronicznych baz danych, zarówno własnych (tworzonych i zarządzanych przez bibliotekę), jak również pochodzących od zewnętrznych dostawców. Usługi świadczone przez bibliotekę wojewódzką, polegające na udostępnianiu zasobów bibliotecznych, obejmują zasięgiem nie tylko czytelników z miasta Zielona Góra, ale z całego regionu, czyli ponad milion mieszkańców województwa lubuskiego.

Kolejnym niezwykle ważnym elementem w strukturze biblioteki jest Centrum Przetwarzania Danych Bibliotecznych, które świadczy usługi udostępniania bibliotekom regionalnym oprogramowania bibliotecznego PROLIB wraz ze wszystkimi bazami danych. Aktualnie z usługi tej korzysta 18 największych bibliotek regionalnych zlokalizowanych głównie w południowej części województwa lubuskiego. Jest to usługa kluczowa dla tych bibliotek, ponieważ informatyzacja procesów bibliotecznych w tych instytucjach jest prowadzona tylko i wyłącznie przy wykorzystaniu oprogramowania PROLIB udostępnianego im przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze.

Należy także podkreślić, iż Zielona Góra jest ważnym ośrodkiem akademickim, w którym studenci wymagają niezawodnego i ciągłego dostępu do materiałów dydaktycznych pozostających w zasobach WiMBP.

Liczba unikalnych odwiedzin czytelników w ramach usług powoduje bardzo duże wykorzystanie mocy serwerów bibliotecznych, które muszą obsługiwać w bardzo krótkim czasie ogromne ilości zapytań wyszukiwawczych do baz danych.

W trosce o zapewnienie bezawaryjnej pracy instytucji Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze wnioskowała do Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu o dotację na realizację zadania w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura Kultury" pn. „Podniesienie jakości usług bibliotecznych poprzez rozbudowę i modernizację infrastruktury technicznej Biblioteki Norwida".

Przyznane dofinansowanie w wysokości 250 tys. zł pozwoli na zakup, rozbudowę i modernizację sprzętu serwerowego oraz urządzeń sieciowych głównej serwerowni WiMBR co nie tylko podniesie jakość usług sieciowych świadczonych czytelnikom, ale zapewni także ciągłość udostępniania usług za pośrednictwem systemów informatycznych na wysokim poziomie.

Wysokość dotacji: 250 000 zł

Logo MKDNiS kolorowe

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.