ZabojczaBielRobert Galbraith „Zabójcza biel”

Jest to czwarta już część serii kryminalnej z detektywami Cormoranem i Robin. Ich życie osobiste nie układa się najlepiej , jednak praca daje im wiele satysfakcji, szczególnie gdy otrzymują ciekawe zlecenia. Jedną ze spraw którą muszą rozwikłać jest zagadka uduszenia dziewczynki, które to morderstwo widział dawno temu mały wówczas chłopiec - Billy. Śledztwo jest bardzo zawiłe. Autorka książki, a jest nią dobrze wszystkim znana Joanne Rowling (twórczyni sagi o Harrym Potterze), wplata w tekst sporo detali dotyczących prowadzenia samej sprawy, jak również związanych z architekturą Londynu. Czytając książkę do końca nie wiemy kto jest sprawcą zbrodni.

Poleca: Aleksandra Dmowska

Książka jest dostępna w naszym e-katalogu

IMG 20211221 132929"Przyjaciel na zawsze", Ellen DeLange, ilustracje Jacqueline Molnar

Ta piękna, zimowa opowieść jest krótką, ale pełną niezwykłego uroku i dziecięcej prostoty historią o przyjaźni, radości, ale też odchodzeniu. Kolażowe, utrzymane w żywej kolorystyce ilustracje sprawiają, że las, w którym toczy się akcja, sprawia wrażenie dużego placu zabaw, w którym zwierzęta są dziećmi. Wiewiórka, mimo początkowych wątpliwości, zostaje najlepszą przyjaciółką bałwanka, któremu w wielkim lesie jest smutno i ...zimno. Zwierzęta odpowiadają na jego prośbę o pomoc, przynosząc kolorowe okrycia. Wtedy wiewiórka nabiera odwagi i od tej pory ona i bałwanek są nierozłączni. Bałwanek stał się częścią lasu, jego mieszkańcem, członkiem radosnej rodziny zwierząt... Ale pory roku zmieniają się i któregoś dnia wiewiórka odkrywa, że jej przyjaciela już nie ma. Nie zostaje jednak z tym sama i otrzymuje od sowy bliskość, której potrzebuje oraz niezwykle wzruszające i pełne pocieszenia i akceptacji słowa. Książeczka może (choć nie musi!) być wstępem do rozmowy z dzieckiem na temat trudnego faktu, że nasi najbliżsi również odchodzą.

Poleca: Anna Witkowska

Książka dostępna w naszym e-katalogu

szalona-milosc-chce-takiego-jak-putin-b-iext97267947Znana reportażystka, wieloletnia korespondencja polskich mediów w Rosji przemierzyła ogromny kraj, jakim jest Rosja, by sprawdzić, jak to jest z kultem Putina. Przejechała tysiące kilometrów rozmawiając z mieszkańcami tego wielkiego kraju – pisarzami, nauczycielami, emerytami, studentami, liderami kultowych zespołów. Jest Moskwa, jest Soczi z genezą zimowych igrzysk olimpijskich zorganizowanych tamże, Niżnyj Nowogród, wioska Zamytie, krymski Sewastopol...

Poprzez relacje swoich rozmówców i na podstawie zdjęć Putina sprzed ponad dwudziestu dokonuje ciekawych konkluzji na temat zachodzących zmian w jego wyglądzie. Przedstawia historię jego życia od lat młodzieńczych do teraźniejszości.

Według relacji nauczycielki Putina - potrafił w szkole zajrzeć do zeszytu sąsiada w niezauważalny sposób.

W Niemczech Wschodnich był w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku był oficerem werbującym agentów.

Oprócz sytuacji politycznej z różnych okresów sprawowania władzy, jest wiele anegdot, dowcipów np. O legendarnej niepunktualności Putina. To zgodnie ze znanym powiedzonkiem cara Aleksandra III “Kiedy car łowi ryby, Europa czeka” I tak na Putina czekał zarówno angielska królowa, prezydent USA, papież. A Kanclerz Niemiec Angela Merkel w 2015 roku musiała na niego czekać 4 godziny i 15 minut.

Ciekawostek o kraju, jego mieszkańcach i samym Putinie jest w książce bardzo dużo. Lektura jest wciągająca. Warto wiedzieć, jak wygląda świat tuż za wschodnią granicą.

Poleca: Małgorzata Grelak

Książka dostępna w e-katalogu! 

5f48fb8375fd7Seria książeczek "Mały chłopiec" to zbiór opowiadań o różnych przygodach, jakie się przytrafiają w najróżniejszych zawodach. Mamy np. "Karetkę Mietka", "Radiowóz policjanta Pawła", "Śmieciarka Jarka", " Autobus Mariusza" i wiele innych. Czyta się je lekko i przyjemnie. Mają duże litery i dużo kolorowych obrazków. Na końcu każdego opowiadania znajduje się kilka pytań dotyczących historii zawartych w książeczce. Historie wcale nie są banalne. Przybliżają każdy z zawodów i zachowań bohaterów.

Są poręczne i kolorowe. Nadają się już dla najmłodszych dzieci. Trzylatki chętnie pokazują co dzieje się na kolejnych stronach, dzięki ciekawym obrazkom.

Dodatkowym atutem jest fakt, że jest tak wiele zawodów ukazanych w poszczególnych tytułach, że z pewnością każde dziecko odnajdzie tam swoją ulubioną profesję, jak na ich wiek przystało.

Poleca: Monika Piętka

Książka dostępna w e-katalogu! 

35be9bf979a8f6add07d9cd4186c7f75Grudzień to miesiąc, w którym zbliżający się nowy rok, a wcześniej czas Świat Bożego Narodzenia sprawia, że chętnie sięgamy po lektury związane z klimatem tych „magicznych świąt”. Żeby jednak cieszyć się w pełni spokojem, ciepłą, rodzinną atmosferą pełną radości trzeba posprzątać i przygotować dom. Uporządkowanie przestrzeni wokół siebie to często jedno z postanowień noworocznych. I tu z pomocą przyjdzie japońska ekspertka od sprzątania Marie Kondo i jej bestsellerowa książka „Magia sprzątania”. Japońska sztuka porządkowania i organizacji to nie tylko praktyczny poradnik jak skutecznie pozbyć się nadmiaru przytłaczających nas rzeczy, ale także pewne filozoficzne przesłanie, które radykalnie zmieni nasze życie. Autorka udowadnia, że porządkując dom i pozbywając się rzeczy odkryjemy co tak naprawdę chcemy robić w życiu, zyskamy wiarę w siebie, poprawę zdrowia i szczęście. Metoda Marie Kondo mówi, że „szczęśliwi ludzie są otoczeni rzeczami, które dają im radość”. Zatem do dzieła!

Poleca: Zofia Tomala

R 1Powracający z Afryki słowik trafił do wschodnioeuropejskiego sadu. Z ciekawością przepytuje zamieszkujące je drzewa, krzewy i innych mieszkańców, czy mógłby sobie na nich uwić gniazdo. Ale zamiast zaproszenia słyszy od każdego opowieść – drzewa chętnie chwalą się słowikowi, jakie piękne są ich liście i gałęzie, jak wyglądają w innych porach roku i jakie rodzą owoce. Dzielą się swoimi historiami, a wśród nich wyłania się wspólna dla wszystkich postać dziadka, założyciela i opiekuna sadu, który już odszedł, a jego obowiązki przejęły babcia i wnuczka.

Oryginalna opowieść dla najmłodszych, która będzie najbardziej wartościowa, gdy przeczyta ją z rodzicem. Mówi o pamięci, domu, pięknie otaczającej wiosny i miłości, która potrafi przetrwać w tym, o co dbamy za życia.

Poleca: Anna Witkowska

zazdro"Zazdrośnice" Erica-Emmanuela Schmitta to pierwsza powieść tego autora, po którą sięgnęłam i na pewno nie ostatnia. Napisana wręcz poetycko zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Jest to historia czterech nastolatek, wkraczających w okres buntu i poznawania samych siebie. Cytaty z Szekspira sprawiają, że powieść jest zmysłowa, skłania do przemyśleń. Droga do poznania samej siebie jest trudna, bohaterkami miotają sprzeczne uczucia, a gdy na horyzoncie pojawia się młody mężczyzna, ich przyjaźń zostaje wystawiona na ciężką próbę. Nie tylko z powodu zauroczenia chłopakiem, ale też braku lojalności wobec siebie. Odbiorca staje się częścią ich świata, ponieważ cała opowieść jest opisywana w pamiętniku każdej z nastolatek. Dzięki temu poznajemy ich myśli i zostajemy zaproszeni do ich intymnego świata, w którym odczytujemy ich intencje, nie zawsze czyste. Nie zawsze przyjemne. Czy ta historia zakończy się dobrze? Warto się przekonać. Takiego finału czytelnik nie mógł się spodziewać.

Poleca: Monika Piętka

Książka dostępna w naszym e-katalogu

willaWilla jest jedną z ostatnich ze swojego klanu, która faktycznie żyje w zgodzie z naturą. Szanuje zwierzęta, potrafi z nimi rozmawiać, ma dużą wiedzę o roślinach i jeszcze większe umiejętności przetrwania w lesie.

W jej klanie życie toczy się we wspólnocie i zgodnie z oczekiwaniami przywódcy – padarana- który każe im ograbiać światłolubych i przynosić cenne zdobycze.

Wszystko ma swój ustalony porządek do pewnej nocy, w której Willa zostaje przyłapana na grabieży. Wszyscy, łącznie z Willą, wiedzą że światłoluby są bogate, gardzą przyrodą. Ale czy na pewno tak jest? Ten nocy przychodzi zwątpienie w to, co do tej pory wpajał im przywódca.

To piękna historia o więziach, rodzinie, o szacunku do przyrody dla czytelników od 11 roku życia.

Poleca: Natalia Kononowicz-Rogalska 

Książka dostępna w naszym e-katalogu

male"Małe sekrety" Jennifer Hillier to niesamowicie wciągająca powieść. Nie potrafiłam jej odłożyć. Od pierwszych stron czytelnik czuje, że chce poznać jak najszybciej zakończenie.

Główna bohaterka prowadzi szczęśliwe życie u boku ukochanego męża. Jednak pewnego dnia, podczas zakupów, przez nieuwagę znika jej synek. Przerażona matka wpada w panikę, nie widząc nigdzie swojego dziecka. Dzięki nagraniom z pobliskiego monitoringu, dowiaduje się, że synek spacerował uśmiechnięty z człowiekiem przebranym za Świętego Mikołaja. Nie widać jednak czy to kobieta, czy może mężczyzna. Mąż nie potrafi wybaczyć tego żonie, ona natomiast nie potrafi wybaczyć sobie i małżonkowie oddalają się coraz bardziej od siebie. Wkrótce prywatny detektyw odkrywa, że jej partner wyjeżdża nie tylko w celach służbowych, ale poznał młodą studentkę, z którą wikła się w romans. A żona zdaje sobie sprawę, że może go stracić i postanawia, że nie zniesie utraty kolejnej bliskiej osoby. Postanawia więc "pozbyć się" kłopotu. Podczas pewnej z pozoru niewinnej rozmowy z byłym kochankiem, a aktualnym przyjacielem pojawia się propozycja z jego strony. Zna on bowiem pewnego... płatnego mordercę.

Poleca: Monika Piętka

Ksiązka dostępna w e-katalogu

ijjjFizyka kwantowa, genetyka, chemia organiczna, robotyka, fizyka teoretyczna, astronomia...

Autor komiksu podaje nam jak na tacy krótkie, zamknięte dosłownie w kilku kadrach przemyślenia i historie ze świata nauk. Miesza je z ciętym humorem, sarkazmem i w niezwykły sposób daje popis swojej wyobraźni, która bardzo wiele czasu spędza w meandrach teorii naukowych i zagadnień współczesnego społeczeństwa.

Jeśli lubicie „Teorię Wielkiego Podrywu”, „Fistaszki”, a humor rodem ze świata geeków komputerowych Wam niestraszny... to szczerze zachęcam do lektury. Komiks ten możecie potraktować jako książkę do przyjemnego ćwiczenia dla szarych komórek lub... zaskakującą pozycję, po którą z pewnością warto sięgnąć.

Poleca: Anna Witkowska

Książka dostępna w naszym e-katalogu

pokazPowieść Marcela Mossa pt. "Pokaż mi" jest wstrząsającym dowodem na to, że internet to nie tylko korzyści wypływające z korzystania z niego, ale również ogromne zagrożenie.

Główny bohater instaluje aplikację randkową, w której użytkownicy zabiegają o względy tajemniczej Królowej, uczestnicząc w konkursie polegającym na wykonywaniu wymyślnych, często erotycznych zadań. Jak wiadomo, w sieci nikt nie jest anonimowy...

Kiedy bohater tej powieści coraz bardziej zbliża się do "Królowej", wplątuje się nagle w sam środek kryminalnej afery. Choć nie jest to książka oparta na prawdziwej historii, autor zainspirował się pewną historią, która miała miejsce i zapewne zdarza się coraz częściej, gdyż dostęp do różnego rodzaju informacji i portali jest niesamowicie łatwa. Polecam jednak czytelnikom o mocnych nerwach.

Poleca: Monika Piętka

Książka dostępna w naszym e-katalogu

jestem"Jestem przy Tobie" autorstwa Smriti Halls to piękna, kolorowa książeczka dla dzieci, z sympatycznymi zwierzętami w roli głównej. Opowiada o tym, jak ważna jest przyjaźń, ale też o tym, jak istotne jest, aby w tym wszystkim znaleźć miejsce i czas dla siebie. Opowiadanie jest wspaniałe, bo mówi o bliskości, o relacjach z innymi. Co bardzo istotne, nie rozprasza uwagi, gdyż ilustracje nie są przesycone szczegółami. Pokazują te elementy, które w danej chwili są istotne. Tekst jest wierszowany, co jeszcze bardziej ułatwia dziecku wejście w świat bohaterów. Nadaje się dla dzieci niezależnie od wieku.

Poleca: Monika Piętka

Książka dostępna w e-katalogu

Książka opisuje życie wilków ale tez i to jak ludzie je postrzegają. Można się z niej dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy na temat zachowania, upodobań kulinarnych oraz relacji z innymi zwierzętami tych wspaniałych myśliwych Jest to książka warta przeczytania zarówno przez miłośników natury jak i przez tych, którzy boją się dużych drapieżników. Dzięki niej można zmienić swoje nastawienie do dzikiej przyrody, która niestety jest coraz bardziej wypierana przez cywilizację.

Poleca: Aleksandra Dmowska

Książka dostępna w naszym e-katalogu

chaniPo Fridzie Kahlo czas na kolejną bohaterkę serii ,,Mali WIELCY'' - Coco Chanel! Czy wiedzieliście, że jedna z najsłynniejszych projektantek mody w historii - Gabrielle Chanel - pochodziła z ubogiej rodziny, dorastając w małym francuskim miasteczku? Na domiar złego, dziewczynka została osierocona w bardzo młodym wieku. Z tego powodu umieszczono ją w sierocińcu prowadzonym przez siostry zakonne, które nauczyły Gabrielle szyć. Wtedy nikt jeszcze nie wiedział, że dzięki tej umiejętności nazwisko ,,Chanel'' stanie się jedną z najbardziej dochodowych marek na świecie. Gabirelle była inna i według niektórych - trochę dziwna. Dlaczego? Wymyślała nowe, niestandardowe kroje ubrań. Stawiała na elegancję, ale nie taką, przez którą kobiety dusiły się w gorsetach, ale taką, która całej stylizacji dodawała odrobiny luzu i minimalizmu. Nie przejmowała się, gdy społeczeństwo patrzyło pobłażliwie na jej projekty. Coco Chanel bezkompromisowo wierzyła w to, co robi. I może właśnie dlatego do dziś o niej słyszymy?

A skąd wziął się pseudonim ,,Coco''? O tym w książce Marii Isabel Sanchez Vegary, przepięknie zilustrowanej przez Anę Albero. Seria ,,Mali WIELCY'' broni wszelkich inności i oswaja nas z myślą, że najwięksi tego świata byli... dziwni! I było im z tym naprawdę dobrze!

Poleca: Aleksandra Kucza

Książka dostępna w naszym e-katalogu

OIPNajnowsza powieść Anny Dąbrowskiej pt. "Kochaj mnie szeptem" to historia bardzo skomplikowanej miłosnej relacji młodej studentki z dojrzałym żołnierzem, który przejmuje kontrolę nad życiem młodej kobiety, obdarzając ją obsesyjnym wręcz uczuciem. Małżeństwo staje się piekłem, a główna bohaterka nie ma pojęcia, jak się z niego wyplątać. Boi się męża, nie ma wsparcia w rodzinie, a w dodatku jest to jej pierwsze uczucie i do pewnego czasu wydaje jej się, że tak to powinno wyglądać. Kiedy jednak poznaje miłego sąsiada i zaczyna wchodzić z nim w głębsze relacje, próbuje uwolnić się od despotycznego męża, choć nie jest to proste, chociażby ze względu na ukrywaną dotąd chorobę psychiczną małżonka. Pomocy nie może odnaleźć w rodzicach partnera, gdyż traktują swoją synową jako niewdzięczną, rozkapryszoną, niedojrzałą młodą kobietę. Gabrysia, bohaterka tej powieści zderza się z zupełnie innym światem dzięki nowo poznanemu sąsiadowi. Odkrywa, czym jest prawdziwe uczucie i dbałość o drugą połówkę. Choć jest to powieść, czyta się ją czasami jak thriller, bo główny bohater jest bardzo niebezpieczny i nieobliczalny w stosunku do swojej małżonki. Jest to pierwsza część tej lektury. Druga, "Zamień mnie w krzyk" zapowiada się równie ciekawie.

Poleca: Monika Piętka

Książka dostępna e-katalogu

775167-352x500Zastanawialiście się kiedykolwiek jaka jest historia Waszego ulubionego koloru? Jeśli nie ta książka jest dla Was!

Autor wziął pod lupę kilka rodzajów najważniejszych kolorów – żółcieni, czerwieni, fioletów, błękitów i zieleni, a następnie opowiedział historię ich odkrycia. Dowiecie się z niej, co oznaczają kolory w różnych kulturach, skąd się tam wzięły i co symbolizują. Oprócz ciekawostek o danym kolorze książka zawiera również pomysły na ich wykorzystanie oraz opis tego, jak na przestrzeni wieków zyskiwały na popularności. Przenieś się w barwną podróż w krainę kolorów!

Poleca: Anna Pawelec

Ksiązka dostępna w naszym e-katalogu

tupiJako, że moje dziecko, jak i wiele innych dzieci właśnie rozpoczęło przygodę z przedszkolem, postanowiłam parę słów napisać o tej wspaniałej książce. Wspaniała lektura z serii Tupcio Chrupcio.

 

 

 

 

 

 

 

izdTo wcale nie jest tak, że jeśli o czymś nie słyszymy i czegoś nie widzimy, to oznacza, że to nie istnieje. Wiedzę z zakresu naszej własnej seksualności, a co za tym idzie, znajomości samych siebie, powinniśmy mieć w małym palcu, ale czy faktycznie tak jest? Czy pozyskiwanie wiedzy po cichu, ze źródeł o wątpliwej rzetelności może gwarantować młodzieży bezpieczeństwo? Jak bardzo zmieniło się nasze podejście do seksu na przestrzeni lat? Czy to wciąż temat tabu? Na te i inne pytania odpowiada nam książka ,,Siedem grzechów przeciwko seksualności'', czyli z pozoru pikantna, ale tak naprawdę niezwykle życiowa i praktyczna rozmowa prof. Zbigniewa Izdebskiego (seksuolog, profesor nauk humanistycznych, wykładowca akademicki) i dziennikarki Małgorzaty Szczęśniak.

 

 

 

 

projekt-hail-mary-b-iext71663127Andy Weir programista i inżynier oprogramowania, autor bestellera pt. "Marsjanin" wydał nową powieść SF pt. "Projekt Hail Mary". Jak pisze wydawca, jest to zapierająca dech w piersiach opowieść o zagrożeniu, odwadze, pomysłowości i walce o przeżycie. Kosmiczna przygoda sięgająca granic wyobraźni. Autor wie wszystko na temat historii lotów kosmicznych, a także interesuje się takimi dziedzinami jak fizyka relatywistyczna i mechanika orbitalna.

Książkę czyta się jak dobry thriller, akcja wciąż trzyma w napięciu, choć jest to historia samotnej, desperackiej misji ratunkowej. To pozycja nie tylko dla fanów SF. Każdy odnajdzie w niej coś dla siebie, bo jest to kawałek dobrej literatury.

Poleca: Marcin Radwański

Książka dostępna w e-katalogu

jestemGłównymi bohaterami historii są miś i wiewiórka, którzy są dla siebie prawdziwymi przyjaciółmi i chcą ze sobą spędzać jak najwięcej czasu. W pewnym momencie mają jednak dosyć swojego towarzystwa i postanawiają trochę od siebie odpocząć, aby znowu za sobą zatęsknić. Ponieważ nawet w największej przyjaźni nie można całego czasu spędzać razem. Trzeba czasami pobyć samemu z własnymi myślami i uczuciami, aby potem jeszcze bardziej docenić swojego przyjaciela.

,,Jestem przy Tobie" to pięknie ilustrowana książka o bliskości i o tym, że przyjaźń jest ważna, ale warto też pamiętać, aby znaleźć w niej przestrzeń dla samego siebie.

Poleca: Anna Pawelec

Ksiązka dostępna w e-katalogu

840770-352x500Kąkol to pospolita roślina polna, przez niektórych traktowana jako chwast. Właśnie „chwastem” pogardliwie nazywany był jeden z głównych bohaterów powieści. Brangwin, elficki historyk (bo to o nim mowa), został wysłany z misją do Tenebrionu- kraju goblinów.

Werfel, gobliński archiwista, goszcząc u siebie posłańca elfów, mocno starał się, by gość był jak najbardziej zadowolony z pobytu we wrogim kraju. W końcu była to sprawa wagi państwowej.

Misja okazała się być niekoniecznie pokojowa. Dlaczego? Co takiego zdarzyło się w Tenebrionie? Przekonajcie się sami.

W historię wplecione są świetne ilustracje, które w niektórych rozdziałach zastępują treść. Uwaga! Książka wciąga już od pierwszych stron. Czytacie na własne ryzyko...

Poleca: Natalia Kononowicz-Rogalska

Książka dostępna w e-katalogu

243716829 230496625796534 2541688793497466403 n"Miłość - Opowiadania" Marcina Radwańskiego to, jak wskazuje tytuł - opowiadania o miłości. Jednak nie tej spotykanej w łzawych powieściach. To smutne, często przerażające historie. Autor skupia się w nich na emocjach bohaterów. Opowiada o miłości, nienawiści, często o szaleństwie.  Czyta się ją jednym tchem. Bohaterowie mają często problemy z osobowością, co utrudnia im dodatkowo wejść w "normalne" relacje z innymi ludźmi, w tym z partnerami. Obnażają swoje największe lęki i kompleksy. Nie brakuje tu problemów z alkoholem, substancjami psychoaktywnymi, po których ciężko jest zbudować zdrową relację. Czytając tego autora, na myśl przychodził mi inny, znakomity pisarz, Janusz Wiśniewski. Myślę, że dla wielbicieli, a może częściej wielbicielek pióra Wiśniewskiego, ta pozycja będzie idealna.

Poleca: Monika Piętka 

Książka dostępna w e-katalogu

9788376729510Czy warto dać dziecku przestrzeń do rozwoju własnych zainteresowań? Czy może jednak rodzice powinni samodzielnie zadbać o jego dobry start w życiu i zapewnić właściwy „pas startowy”?

W przypadku tej drugiej opcji czasami bywa to okupione brakiem czasu, pośpiechem, mnóstwem zajęć dodatkowych, brakiem rozmowy i zrozumienia ze strony dorosłych.

Z takim problemem zmagają się Krystian i Kornelia – dwójka nastolatków mieszkających pod tzw. „dobrymi adresami”.

Dwie, z pozoru niezwiązane ze sobą, rodziny wylatują do Grecji. Na wakacjach wychodzi na jaw pewien sekret rodziców, który mocno wpłynie na życie obu rodzin.

A co z dobrym startem? Czy wiele trzeba, by go zapewnić? Sprawdźcie sami

Katarzyna Ryrych jak zwykle w niespieszny sposób, wykorzystując swój rewelacyjny pisarski warsztat, trafia w samo sedno. Przedstawiając problemy współczesnej młodzieży, pozwala tym samym zastanowić się dorosłym, czy warto za wszelką cenę realizować własne wizje przyszłości dzieci, bez pytania ich o opinię.

Poleca: Natalia Kononowicz-Rogalska

Książka dostępna w e-katalogu

idealnaThriller psychologiczny Magdy Stachuli pt. "Idealna" jest porównywany do "Dziewczyny z pociągu" Pauli Hawkins. Nic dziwnego, bardzo dużo się w nim dzieje, niespodziewane zwroty akcji, sprawiają, że nie można się oderwać od tej książki. Główna bohaterka, Anita, prawie nie wychodzi z domu. Podgląda ludzi przez kamery monitoringu. Czuje, jak obcy ludzie stają jej się bliscy. Przeradza się to w jej ulubione zajęcie. Zapomina dzięki temu o małżeństwie, w którym jej się nie układa, o dziecku, którego nie może mieć. Pewnego dnia znajduje w szafie sukienkę, która nie należy do niej, później szminkę, aż wydarza się coś jeszcze... Trafił swój na swego? Ktoś wie o niej wszystko. I małymi krokami realizuje swój plan...

Poleca: Monika Piętka

Książka dostępna e-katalogu

Sto-nasionek-okładkaDrzewo czeka na odpowiedni czas, by wypuścić w świat swoje nasionka. Jest cierpliwe, wyczekuje, rozgląda się, aż w końcu 100 nasionek frunie na wietrze. Wraz z młodym czytelnikiem śledzimy ich losy, odliczając ile pozostało. Podczas tej podróży, uczymy się, co może się stać z tymi nasionkami, po drodze widzimy, że na pewno nie wszystkie dadzą nam nowe drzewka. W pewnym momencie wydaje się, że 1000 to tak wiele, za chwilę, jednak zaczynamy odczuwać coś zupełnie innego, trzymając kciuki aby choć jedno nasionko wyrosło na drzewko.

Ta książka wspaniale nadje się na lekcję przyrody, ale także do zabawy i do zaspokajania dziecięcej ciekawości. Jest interesująca, posiada ciekawe ilustracje i wzbogaca wiedzę o otaczającym nas świecie. Do tego pokazuje na jak niesamowite rozwiązania wpada natura, aby przetrwać i jak cenna bywa cierpliwość.

Dla dzieci w każdym wieku, choć ze względu na cienkie strony, może jednak od 2 roku życia.

Poleca:Justyna Stachura

Książka dostępna w naszym e-katalogu!

Woskowe LalkiKomisarz Natalia Gwiazdowska otrzymuje kopertę zawierającą zdjęcia pięciu młodych kobiet, które wyglądają jakby spały. Tego samego dnia policjanci zostają wezwani na cmentarz , gdzie ktoś podrzucił zabalsamowane zwłoki kobiety. Zamordowana dziewczyna była na jednym ze zdjęć z przesyłki.

„Woskowe lalki” to druga książka po „(Nie)sławie” z serii kryminalnej Kasi Magiery. Tym razem komisarz Gwiazdowskiej i podkomisarzowi Winnickiemu w śledztwie pomaga psycholog, profiler seryjnych morderców.


Poleca: Aleksandra Dmowska


Książka jest dostępna w naszym e-katalogu!

Krolestwo MostuNowa powieść, rozpoczynająca dwutomową serię książek autorstwa Danielle L. Jensen zabiera nas w inny świat. Wychowana w odosobnieniu, wraz ze swoimi siostrami księżniczka Lara, ma jedno zadanie w życiu, sforsować od środka obronę Królestwa Mostu, będąc żoną jego króla. Nauczona bycia silną, przebiegłą ale i słodką, nie znająca realiów życia w swoim świecie, wie tylko tyle ile wpajano jej od dziecka. Zostając królową wrogiego terenu, jest gotowa zrobić wszystko aby wykonać zadnie, jednakże im więcej dni spędza w Królestwie Mostu, tym ma coraz większe wątpliwości, czy oby wszystko co jej mówiono, jest prawdą? A nawet jeśli jest, to czy Aren, jej mąż i król, nie zdoła przebić się przez jej serce, które podobno jest nie do zdobycia?

Jest to powieść pełna intryg i trudnych wyborów. Ukazuje jak wielkie znaczenie mają wychowanie oraz poczucie obowiązku, które odpowiednio podparte może być silniejsze niż uczucia. Ale czy na pewno?
Danielle L. Jensen wspaniale tworzy nowe światy, dopracowując relacje panujące między królestwami jak i władcami. Stawia kobiety na równi z mężczyznami i pokazuje jak wielką cenę może mieć władza i jak różnie można ją wykorzystywać.
Książka jest odpowiednia dla młodzieży od 14 roku życia oraz dla wszystkich, którzy szukają dobrej lektury.

Poleca: Justyna Stachura

Książka dostępna w naszym e-katalogu!

czaroNastoletnia Czarolina, podczas wakacyjnej przerwy ma nadzieje poszerzyć swoją wiedzę z dziedziny kryptozoologii, czyli nauki o zwierzętach mitycznych i legendarnych.

W tym celu przybywa na wyspę Vorn i przystępuje do kursu prowadzonego przez Archibalda Balzara oraz tajemniczej Madame C. Na miejscu główna bohaterka poznaje piątkę pozostałych uczestników szkolenia. Kiedy pewnego dnia jedna z jej koleżanek znika, Gordona została zaatakowana, a rusałki zaczynają się dziwnie zachowywać Czarolina i jej koleżanka Willa rozpoczynają własne śledztwo. Im bardziej nastolatka odkrywać będzie tajemnicę wyspy, tym więcej dowie się o sobie samej i sekretach swojej przeszłości.

"Czarolina" to pięknie narysowany, ciekawy, wciągający komiks o nauce, przyjaźni, ale przede wszystkim o istotach, których nie spotkamy w realnym życiu!

Poleca: Anna Pawelec

Książka dostępna w naszym e-katalogu

piotrowskaAutorka postanowiła zapytać ludzi różnych pasji, reprezentujących różne zawody – o ich emocje związane z pandemią sars-cov2. Rozmowy są niezwykle ciekawe. Jest tu wiele relacji, subiektywnych odczuć. Są diagnozy co do dalszego rozwoju naszej cywilizacji. Ciekawe spostrzeżenia takich osób, jak ratownik medyczny, reżyserki, dziennikarz. Jest tu wiele opinii na temat próby oswajania nieznanego, są wizje przyszłości, jak zmieni się świat po pandemii? Natalia Kukulska opowiada o kulisach powstawania swojego najnowszego projektu muzycznego "Czułe struny". Pracująca w Hollywood operatorka filmowa, autorka zdjęć do filmów, reklam i teledysków Magdalena Górka snuje ciekawą opowieść o mieszkańcach USA, porównuje zachowania Amerykanów i Europejczyków w pandemii. Bardzo popularna obecnie psycholożka, autorka "Czułej przewodniczki, kobiecej drogi do siebie" diagnozuje kondycję społeczeństwa, pokazuje przykłady radzenia sobie z trudną sytuacją.

Rozmówcy, to oprócz wymienionych wcześniej - między innymi Michał Nogaś, Magdalena Boczarska, Olga Chajdas, Jagoda Szelc, Michał Zaczyński, Tomasz Sekielski, Michał Rusinek

Karolina Korwin-Piotrowska zamieszcza na końcu książki listę publikacji, z których pochodzą przytaczane dane i raporty.

Warto zajrzeć do tej pozycji.

Poleca: Małgorzata Grelak 

Książka dostępna w naszym e-katalogu

jashlfkoetuoriudklsdlxfgskdlHm… Tytuł brzmi co najmniej dziwnie. Okładka? Może przerazić, bowiem widzimy na niej oko jakiegoś stwora. Czy chcemy ją przeczytać? Oczywiście!

Thomas Taylor, autor książki, ukazuje nam pewne miasteczko. Senne miasteczko… ale czy na pewno? Od zawsze działy się tu dziwne rzeczy – znikali ludzie, pojawiały się potwory – a właściwie jeden potwór od lat – Malamander. To właśnie on podobno porwał rodziców Violet - przyjaciółki głównego bohatera Herbiego, która zgłosiła się do niego po pomoc. A jakiej to pomocy może udzielić 12-letni sierota, który sam do końca nie wie kim jest? Herbiego Lemona znaleziono 12 lat temu w skrzyni z cytrynami. Teraz pracuje w Biurze Rzeczy Znalezionych w hotelu Grand Nautilus, który znajduje się w Widmowym Porcie. Razem z Violet rozpoczną niebezpieczną zabawę w detektywów. Nie zabraknie tu również szczypty magii, spektakularnych ucieczek, ogromnej siły przyjaźni i determinacji, a także wzruszeń i pojednań.

I choć pod koniec książki wątek Violet możemy uznać za zamknięty, o tyle o Herbim jeszcze dużo musimy się dowiedzieć. Na szczęście Malamander jest pierwszą częścią przygód młodych detektywów. Z niecierpliwością oczekujemy na ich kolejne perypetie.

Poleca: Marta Rutkowska

Książka dostępna w naszym e-katalogu

wilk„Oczy wilka” to pierwsza część trzytomowej serii. Główna bohaterka, Lena przeprowadza się z Katowic do małej miejscowości Głębia. Powoduje ona stłuczkę. Właścicielem auta, w które uderzyła, okazuje się być Artur Mangano. Jest to człowiek, którego błękitne tęczówki przypominają oczy drapieżnego wilka... Lena daje się mu porwać. Zaczyna ją fascynować. Ukazuje ona portrety różnych osobowości, które pod koniec książki łączą się w jedną całość i tłumaczą wiele zachowań bohaterów.

Książkę czyta się jednym tchem. Jest to thriller psychologiczny. Wertując kolejne strony, wychodzą na jaw coraz ciekawsze fakty z życia głównej bohaterki. Nie wiadomo kiedy, czytelnik wchodzi w świat oderwany od rzeczywistości. Lektura zaczyna przypominać science fiction. Staje się wybuchową mieszanką. Fascynuje i sprawia, że czytelnik, który nie lubi tego rodzaju książek, przełamuje się i z zaciekawieniem wchodzi w ten świat. Czytelnicy bardzo chcą zekranizowania tejże powieści. To chyba najlepsza rekomendacja.

Poleca: Monika Piętka

Książka dostępna w naszym e-katalogu

puszcza-b-iext72012996Jeśli interesujesz się przyrodą, albo dopiero zaczynasz swoją przygodę z naturą, koniecznie sięgnij po tę książkę.

Autor, który jest dobrym obserwatorem, zebrał mnóstwo ciekawostek o faunie i florze, których nie powstydziliby się twórcy książek popularnonaukowych dla dorosłych. Znajdą się tu zarówno informacje o różnych gatunkach roślin, jak i szczegóły z życia zwierząt. Pięknie przedstawiona jest cykliczność pór roku. Opisy zachęcają do poszukiwań, jak np. wyglądają poszczególne rośliny i przekonania się, czy sójka faktycznie przedrzeźnia inne ptaki.
A może by tak poczytać w plenerze i od razu wyszukać to, o czym była mowa w książce?

Poleca Natalia Kononowicz

Książka dostępna w naszym e-katalogu

IMG 20210804 161043Książka pt. „Miłość i inne obsesje” Liane Moriarty wywarła na mnie ogromne wrażenie. Choć jest to książka o miłości, ujawnia psychologiczne czynniki jakie kierują ludźmi, kiedy są w stanie nie tylko zakochania, ale i obsesji.
Główna bohaterka, Ellen, hipnoterapeutka zakochuje się w Patricku, wdowcu, który na początku znajomości wyjawia kobiecie, iż jest prześladowany przez swoją byłą partnerkę. Wie ona o każdym ruchu Patricka, zna terminy jego wizyt u lekarza.
Ellen, choć czuje lekką dozę strachu, jest zafascynowana tym, że staje się obiektem czyjejś obsesji.
Jako hipnoterapeutka, próbuje zrozumieć motywy Sashkii. Nawet jest jej żal kobiety, która straciła nie tylko partnera, ale również dziecko Patricka, którego współwychowywała.
Niesamowite wrażenie zrobił na mnie psychologiczny obraz bohaterów. Każdego z nich rozumiałam, każdemu współczułam, a nawet rozumiałam prześladującą Sashkię, która w jednym momencie utraciła całe swoje dotychczasowe życie i nie potrafiła się z tym pogodzić. Stąd wzięła się jej obsesja względem pozostałych bohaterów. Przejmujące jest to jak niektóre zaburzenia potrafią determinować życie człowieka i do czego jest w stanie posunąć się osoba, która zostaje odrzucona.
Książka dotyka też innych obsesji, nie tylko miłosnych, ale i takich, niezwiązanych z uczuciami, a dotyczącymi różnych zachowań kompulsywnych, a nawet nerwicowych.
Ponadto bardzo wiele dowiedziałam się o hipnozie i autohipnozie. Polecam tę książkę każdemu, kto oprócz miłosnych zawirowań, lubi w lekturze odnajdywać wątki psychologiczne.

Rec. Monika Piętka

Książka dostępna w naszym e-katalogu

 

9788382400182Pewnego razu, Jadzia Pętelka, bohaterka książek Barbary Supeł, dostała prezent od taty. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby tym prezentem nie okazał się...nocnik! Jadzia ze swoistą dziecięcą ciekawością odkrywa tajemnicze przeznaczenie przedmiotu. Wie, że nocnik nie nadaje się ani jako kapelusz, ani krzesło, ale spełnia ważną rolę w jej codzienności. Choć Jadzia jeszcze nie umie korzystać z nocnika, ale ciekawość i odwaga pomoże jej w tym zadaniu.

 

 

 

 

 

 

715349-352x500Czy powrót do miejsc, w których spędziło się młodość może być ryzykowny? Jak dalece można „rozgrzebywać” stare sprawy? Czy odnawiać relacje, które są powodem „bólu duszy”? Czy wspominać wydarzenia, które na zawsze powinny zostać zapomniane?

i-kryjowka-krowy-matyldySpokojne popołudnie szybko przestało być spokojne na pewnej farmie. Zwierzęta właśnie pokłóciły się o piłkę do skakania. Była tylko jedna, a chętnych do zabawy całe gospodarstwo. Mądra gospodyni nakazała swoim podopiecznym przestać się kłócić i znaleźć zabawę bez piłki.

 

 

 

 

 

 

Grzegorzewski Czastesknoty 500pcx Historia jakich wiele, jednak opisana w sposób, który pozwala czytelnikowi niemal „dotykać” zdarzeń i mentalnie w nich uczestniczyć. Historia o miłości trudnej w jeszcze trudniejszych czasach. O związkach, emocjach i uczuciach na tle historycznej tragedii. O obronie przed całkowitej utracie godności i człowieczeństwa. O sile wyznawanych wartości i relacjach ponad podziałami.

9299906627592„-Aaaaa, ratunku! Pająk!” - z pewnością nie raz słyszeliście ten krzyk. I pewnie nie raz to właśnie wy krzyczeliście. Zwłaszcza porą wakacyjną spotkać je można dosłownie wszędzie: w kuchni, w piwnicy, nad łóżkiem, no i oczywiście na dworze! Jak udało się Wam zauważyć, mają one różne kształty, liczbę oczu i nóg!

 

 

 

 

 

 

 

bógCodzienność pisze różne scenariusze. Nasza odporność psychiczna wystawiana jest na szereg prób, a emocje, które towarzyszą niepomyślnym zdarzeniom wyzwalają różnorodne reakcje. To od naszego podejścia w dużej mierze zależy, czy nauczymy się żyć w często nieprzewidywalnych realiach i co za tym idzie jaki kierunek działań obierzemy.

 

 

 

 

 

b"Bez planu B" Wioletta Piasecka autorka wydana przez Wydawnictwo Szara Godzina to opowieść o dwóch przyjaciółkach Ewie i Renacie, które pracują w jednej firmie. Wszystko ulega zmianie gdy stery na stołku prezesa obejmuje Mirosław Siąpała. Ewa traci pracę. Natomiast Renata dzięki swoim licznym intrygom dostaje awans.

 

 

 

 

 

 

mali-wielcy-frida-kahlo-b-iext71662577Seria książek ,,Mali WIELCY’’ przypomina, że każdy wielki człowiek był kiedyś dzieckiem, którego życiowy start nie zawsze należał do łatwych. Dziewczynką, która często natrafiała na serię nieszczęśliwych wypadków, była bez wątpienia mała Frida, która mimo słabego zdrowia wspięła się na sam szczyt, doprowadzając do tego, że nawet dziś, wiele lat po jej śmierci, zadajemy sobie pytanie: co fascynuje nas bardziej – jej obrazy, czy Ona sama?

 

 

 

 

 

 

 

marwoodZbiorowe samobójstwo stu członków odizolowanej od świata sekty wstrząsa opinią publiczną. Z masakry jedynymi ocalałymi są: ciężarna Romy, samotna i zmuszona jest do poszukiwań swoich żyjących krewnych oraz rodzeństwo Eden i Ilo, wrzuconych do zupełnie innego świata, pod opiekę do Sarah, rzekomej krewnej, której siostra porzuciła rodzinny dom jako nastolatka, po to by dołączyć do sekty.

 

 

 

 

 

 

 

OIPPropozycja książkowa dla najmłodszych czytelników. Ciekawie ilustrowana przez Laurent Simon, opowieść o tym jak cudownie można się bawić we dwoje, jak wiele można zyskać słuchając się wzajemnie i wspierając swoje pomysły. Pewnego dnia kropka spotyka kreskę...

 

 

 

 

 

 

 

dolek-b-iext71668029Nieopodal szkoły jest Dołek. Rośnie w nim trawa, trochę korzeni i pni i można w nim biegać z górki i pod górkę. Wszystkie dzieci kochają Dołek. Dorośli niestety nie...

 

 

 

 

 

 

 

i-nomadland-w-drodze-za-pracaWydana w Wydawnictwie Czarne, w serii amerykańskiej ciekawa książka reportażystki Jessiki Bruder to literatura faktu. Autorka towarzyszy swoim bohaterom stając się na poły nomadką. Tak jak oni. Jeździ za nimi i z najdrobniejszymi detalami opisuje ich dzień powszedni, przyczyny obranej drogi, wykonywane prace, których się podejmują.

 

 

 

 

 

jestem-leworeczny-i-co-mi-zrobisz-b-iext65253301Jeśli nie wiesz, która półkula mózgu dominuje u Ciebie – z łatwością znajdziesz odpowiedź w tej książce.

 

 

 

 

 

 

 

880134-352x500Thriller z wątkiem kryminalnymPowracają postaci z pierwszej części serii o dziennikarzu – pisarzu Tomaszu Radwanie.

 

 

 

 

 

 

 

 

858840-352x500Podróżnik, który przypadkowo trafił na Zaginiony Kontynent, spisał dwanaście pieśni znanych tamtejszej ludności.

 

 

 

 

 

 

 

izabela-m-krasinska-wanda-cover-okladkaWciągająca saga rodzinna, w której przeplatają się najsilniejsze emocje: radość i rozpacz, miłość i nienawiść, upokorzenie i nadzieja i miłość – najtrudniejsza a zarazem najtrwalsza z możliwych. Nieuświadomiona kobieca więź, która determinuje życie następnych pokoleń.

 

 

 

 

 

 

 

trzyZłota rybka zauważa, że z jeziorem dzieje się coś niedobrego. Zwierzęta zaczynają chorować, a na dnie i tafli jeziora zalega coraz więcej śmieci.

 

 

 

 

 

 

 

866945-352x500Dla tych, co mają odwagę wyjść daleko poza strefę własnego komfortu jest na pewno książka Joanny Gierak-Onoszko „ 27 śmierci Toby'ego Obeda” - Nike Czytelników 2020. To wspaniały debiut reporterski o Kanadzie, a właściwie o dorosłych rdzennych dzieciach Kanady, które odbierano rodzicom- Indianom, Metysom, Inuitom i umieszczano w szkołach z internatem, finansowanych przez państwo i prowadzonych głównie przez Kościół katolicki. Działo się to przez ponad sto lat, do lat 90-tych XX wieku.

 

 

 

 

 

 

IMG 20210616 071515Kryminał historyczny. Jego akcja rozgrywa się w Berlinie w latach dwudziestych 20 wieku.
Autor na 590 stronach umieścił barwny obraz wielkiego niemieckiego miasta równo sto lat temu. Miasta, które nigdy nie zasypia. Bohaterem jest komisarz kryminalny Gereon Rath, przybysz z Kolonii. Teraz pracuje w komisariacie w “Czerwonym Zamku” na Alexanderplatz.

 

 

 

IMG 20210616 071653Recenzja książki „Basik Grysik i wrony” Justyny Bednarek


Basik Grysik Kapelusik przychodzi na świat. Jej obecność bardzo zaciekawia wrony, które od samego początku ją obserwują i nieustannie, w dyskretny sposób, towarzyszą.

Czym jest Linka Osobista Sprężysta? Kim jest Ten Ktoś? Jaki udział w życiu Basika będą miały wrony i Ten Ktoś? Sprawdźcie sami.

To piękna książka o życiu, dorastaniu i nieoczekiwanych zbiegach okoliczności. Towarzyszą jej nastrojowe ilustracje Elżbiety Wasiuczyńskiej.

Książka nie ma ograniczenia wiekowego – nadaje się zarówno dla dzieci, jak i dorosłych

Dostępna w naszej Bibliotece. sprawdź w e-Katalogu

 

 

9788365740663Irlandzka autorka L.A. Casey napisała serię romansów nadając im wspólny tytuł "Bracia Slater". Wystarczy sięgnąć po pierwszy tom i... jest się zgubionym. Ta obyczajowa literatura niebezpiecznie wciąga!

 

 

 

 

 

 

 

osmiornica-na-dachu-b-iext54132872„Ośmiornica na dachu” Lucy Branam to krótka opowiastka o wyjątkowej Ośmiornicy, która nagle pojawiła się na dachu pewnej kamienicy. Mimo początkowych obaw, została przyjęta przez ludzi życzliwie i pomagała im w codziennym życiu.

800Autor dobrze znanych już na rynku współczesnego komiksu polskiego pozycji „To nie jest las dla starych wilków” czy „Ryjówki przeznaczenia” stworzył komiks o świecie „Wiedźmina” Sapkowskiego w krzywym zwierciadle.

czas-wolny-w-prl-w-iext58958826Nostalgia, wspomnienia i uśmiech. To wszystko w jednej, bogato ilustrowanej książce, która jest wehikułem czasu. Cennym kompendium dla tych, którzy coraz chętniej wspominają lata młodości w ich najlepszym wymiarze – czasie wolnym.

866581-352x500„Coś i Nic” to książka, która przyciąga wzrok ilustracjami w technice flamastrów, dość rzadko wykorzystywanej w ilustracji książkowej. Być może dzięki temu od razu mamy wrażenie, że oglądając książkę, patrzymy na świat przedstawiony w niej oczami dziecka.

 

 

 

 

 

phpThumb generated thumbnailKsiążka Agaty Tuszyńskiej to przede wszystkim opowieść dla tych, którzy lubią gubić się w mrocznych zakamarkach II wojny światowej. Niniejsza lektura to prawdziwa historia Zofii Zajczyk, która za pomocą przykrych wspomnień zabiera nas do jednej z piwnic warszawskiego getta...

 

 

 

 

 

 

576982-352x500Zwariowana papuga Żako zostaje uratowana z opresji przez bardzo oryginalną i pełną pozytywnej energii kobietę - Żelisławę. Trafia do jej niezwykłego domu, gdzie poznaje kota swojej wybawicielki i staje przed niezwykle ciekawą kwestią: Czy w dzisiejszych czasach czarownice jeszcze istnieją?

 

 

 

 

 

 

831193-352x500Najnowsza książka Jakuba Małeckiego „Saturnin” sięga znów do tajemnic rodzinnych i więzi międzypokoleniowych . Powieść została zainspirowana losami jego dziadków. Opowiada alternatywną historię babci z czasów jej młodości i jej brata, z którym łączyła ją niezwykle silna więź.

 

 

 

 

 

 

787344-352x500Tak sobie wyobrażam lekturę na długie jesienne wieczory... Najnowsza książka Diane Setterfield została wydana z niezwykłą starannością. Jest niebanalna nie tylko dzięki pięknej okładce. Pochłania czytelnika od pierwszych stron. Jest w niej magia, rzeczy dziwne i niezwykłe. Plejada bohaterów i bohaterek.

 

 

 

 

 

 

lampka-b-iext65749372Życie Lampki, a właściwie Emilii, nie należało do łatwych. Mieszkała w latarni morskiej z tatą, który po wypadku miał m. in. problem z cowieczornym zapalaniem latarni. Obowiązek ten spadł na córkę.

 

 

 

 

 

 

828479-352x500„Super jest być smokiem!” - Gniewek jest smokiem z krwi i kości i uwielbia leniuchować oraz robić tylko to, na co ma ochotę.

 

 

 

 

 

 

powrot-z-bambuko-b-iext62872646Remedium na trwanie w ciągłym „niedoczasie”, na zabieganie i codzienne troski. Ucieczka od przytłaczającej życiowej powagi. Sposób na nie zawsze łatwą codzienność. Książka, która dodaje otuchy i wywołuje uśmiech. Mimo wszystko.

 

 

 

 

 

 

IMG 20210428 114555Pan Żyrafa czuje się samotny. Postanawia poszukać przyjaciela. Wysyła list do kogoś, kto mieszka za horyzontem. Czy to daleko, czy blisko? Kto tam mieszka i jak wygląda?

 

 

 

 

 

 

IMG 20210428 114724Kobiecy punkt widzenia? Możliwe. Debiutancka powieść Angielki bohaterką uczyniła młodą kobietę, która marzy o pisaniu. Akcja powieści rozgrywa się w Londynie. Trudny czas, druga wojna światowa i ochotniczka służby pożarnej, która w sekrecie odpisuje na słane do redakcji czasopisma “Przyjaciółka kobiety”. Skąd się tam wzięła i dlaczego robi to potajemnie? Warto zajrzeć do książki i się tego dowiedzieć.

 

 

 

 

 

a389eeae4ed32ea-nienauczalniCzy istnieją osoby, które nie są w stanie niczego się nauczyć? Czy można ich nazwać „nienauczalnymi”? Według niektórych dorosłych - tak.

 

 

 

 

 

 

956cfc6686f8aaeca4500c-halnyAutor wcześniej parający się współtworzeniem komiksów i wierszem postanowił zająć się prozą. Zaczął od opowiadań. Próbował publikować je pojedynczo, wydawnictwa jednak nie były zainteresowane. Dopiero po napisaniu “Halnego” sytuacja się zmieniła.

 

 

 

 

 

 

580473-352x500Tytułowy Duszan to „miastowy” chłopiec, który wraz z młodszym bratem wyjeżdża na wakacje do tajemniczej, ale jakże ukochanej babci... Chłopców już od progu czekają same niespodzianki – niektóre przemiłe, a niektóre doprawdy przedziwne! Krok po kroku, z dziecięcą otwartością i ciekawością bracia przyjmują panujące u babci zasady i codzienne zajęcia, wśród których jest czas na obowiązki, ale i czas na zabawę oraz kontakt z przyrodą i mieszkańcami okolicy.

 

 

 

 

nasze-male-klamstwa-b-iext54428341Z pozoru idealne małżeństwo. Wielki , elegancki dom, trójka wspaniałych dzieci, a jednak jest jakaś rysa.

 

 

 

 

 

 

170526337 271521514521392 5044071057541796422 nW kociołku z różnymi opowieściami wrze. Są tu znane nazwiska polskich pisarek i pisarza, piękne ilustracje, i przede wszystkim ciekawe historie.

 

 

 

 

 

 

169063667 450503239738037 8592881138679044428 nMiłosz Borycki, bardziej znany jako Miuosh, niezwykle popularny w ostatnim czasie polski raper i producent muzyczny, który nie boi się twórczo eksperymentować. Nagrywał i koncertował między innymi z Katarzyna Nosowską, Andrzejem Smolikiem, Piotrem Roguckim, czy Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia.

 

 

 

 

 

 

164072088 278576767074624 2998870179868283175 nKtóż z nas nie zerka czasem na internetowy serwis Pomponik czy Plejada... Sławomir Koper-historyk, autor wielu książek, specjalizujący się w okresie II Rzeczpospolitej i historii polskiej obyczajowości XIX stulecia, odsłania czytelnikom „Sekretne życie autorów lektur szkolnych''.

 

 

 

 

 

 

165648647 925783761567122 8304972271721160211 nPierwsza część nowej serii „Strażnicy Gwiazd”. Bardzo ułożona, z dużym poczuciem obowiązku, wręcz przyziemna 17- letnia Lilianna, podczas zwiedzania muzeum, znajduje się w nieodpowiedni miejscu, w nieodpowiednim czasie.

 

 

 

 

 

 

OIPIdealna lektura dla wszystkich, którzy się martwią na zapas. Mały Zmartwiozaur bardzo chce wyruszyć na piknik, cieszy się ogromnie ze swojego postanowienia, jednakże przyjemne uczucia szybko zastępują troski.

 

 

 

 

 

 

780706-352x500Choć ,,Loteria'' to komiks, zapewniam, że przypadnie do gustu nie tylko zwolennikom kreski Hymana, wnuka legendarnej Shirley Jackson...

 

 

 

 

 

 

prosta-sprawa-b-iext65447097Dlaczego ten tytuł to książka “pandemiczna”? Nie wynika to z jej treści, lecz z pomysłu autora, by w czasach lockdownu dawkować czytelnikom jej urywek codziennie w mediach społecznościowych.

 

 

 

 

 

 

przedszkole-imienia-barbary-wiewiorki-b-iext65247672Co zrobić, gdy prawie nigdzie nie ma miejsc w przedszkolach, a trzeba znaleźć dla dziecka opiekę?

 

 

 

 

 

 

159734780 190739655797412 3334340050588469060 nNa zbiór oryginalnych, niepowtarzalnych życiorysów składają się opowieści o Marii Konopnickiej (1842-1910), Jadwidze Mrozowskiej-Toeplitz (1880-1966), Marii Franciszce Kozłowskiej (1862-1921), Róży Luksemburg (1871-1919), Janinie Lewandowskiej (1908-1940), Irenie Krzywickiej (1899 –1994), Reginie Salomei Pilsztyn (1718-1783), Wandzie Krahelskiej (1886 –1968), Narcyzie Żmichowskiej (1819-1876), Joannie Żubr (1782-1852) i Helenie Rubinstein 1870-1965).  

 

 

 

 

 

157763393 1347462868954824 4236431231848288868 nCudowna książka o sile i magii przyjaźni. Pewnego dnia chłopiec spotyka kreta, któremu wydaje się, że jest zbyt mały by coś znaczyć, jednakże jego obecność nie tylko coś zmienia, ale zmienia wręcz wszystko.

 

 

 

 

 

 

kasiuniaKażdy z nas jest inny, to wiem nie od dziś. Mamy różne potrzeby, odmienne pragnienia. Jesteśmy wyjątkowi. Każdy posiada także, takie cechy, które mogą odstręczać od nas innych.

 

 

 

 

 

 

kujawaDawid Kujawa – żużlowy mistrz świata jakiego nie znamy – Marek Staniszewski. Książka z gatunku psychologii sportu. O zmaganiu z samym sobą w sytuacji, kiedy sukces przychodzi nieoczekiwanie, a tym samym zanika prywatność i anonimowość. O diametralnych zmianach w życiu, kiedy z dnia na dzień rosną oczekiwania przełożonych i kibiców. I o tym, że sukces nie zawsze jest pojęciem pozytywnym.

 

 

 

 

 

mejerJeśli lubicie zwierzęta, ta książka jest dla Was! To nietypowy atlas – w postaci picturebooka z mnóstwem różnej zwierzyny. Książka jest barwna, a zwierzęta są przedstawione w ruchu, oddane bardzo realistycznie, niemal jak żywe.

 

 

 

 

 

 

elifLeila ma bardzo trudne życie. Pochodzi z tureckiej prowincji, gdzie dorasta w tradycyjnej muzułmańskiej rodzinie, u boku ojca i jego dwóch żon. Jedna z nich nie może mieć dzieci i decyzją ojca matką Leili staje się ta, która jej nie urodziła. Odebranie córki biologicznej rodzicielce jest powodem problemów psychicznych kobiety.

 

 

 

 

 

150843058 263540425207931 6336109671703385486 nTa twardostronicowa książeczka dla najmłodszych czytelników w przezabawny sposób przedstawia historię małej sówki, która się zgubiła.

 

 

 

 

 

 

150491318 138249434817335 5126157496187854398 nAndrzej Seweryn – ikona filmu i teatru, przedstawiciel najlepszego, polskiego aktorstwa w wywiadzie o nim samym. Rozmowa, której długo po przeczytaniu nie da się zapomnieć. Wspomnienia z dzieciństwa, etapy pracy zawodowej, prawdziwa twarz kina i teatru,  kropla polityki i przemyślenia nad sensem życia.

 

 

 

 

 

147308156 200562111757852 7877618903651645719 nPestka to bardzo energiczna i żywiołowa dziewczynka. Mama namawia ją, by zaprzyjaźniła się z nową, grzeczną sąsiadką. Właśnie ta grzeczność Pestce przeszkadza najbardziej, bo według niej oznacza to nudę.

 

 

 

 

 

 

148343706 256330746003770 5451495906521295313 nCzy zawsze mamy wybór? Czy to życie wybiera za nas. Czy splot nieszczęśliwych okoliczności może być początkiem czegoś dobrego? Jak bardzo sami komplikujemy sprawy, nie poddając się przeznaczeniu? Czy miłość i przyjaźń wystawiona na próbę ma jeszcze szansę na odbudowę? W jaki dziejowa zawierucha wpływa na zmianę wartości, poglądów i stosunek do najbliższych?

 

 

 

 

 

manukaManeki-neko, czyli kot z podniesioną łapką, uznawany jest za talizman przynoszący szczęście. Jednak nie pisane ono było Eryce – bohaterce książki Katarzyny Ryrych.

 

 

 

 

 

 

nevermoorJest to książka fantasy dla młodzieży napisana przez Australijkę. Główna bohaterka - Morrigan Crow - jest za wszystko obwiniana, nawet za to co się jeszcze nie wydarzyło. Wszyscy ludzie w mieście się jej boją.

 

 

 

 

 

 

Czcionka Serif Zorza Polarna Cytat Plakat„Kiedy oczami są uczucia, można zobaczyć niewidzialne.”

 

 

 

 

 

 

143543302 124513782798589 5001628944596017010 nAutorka książki wykorzystuje powszechny w literaturze motyw wampira i elfa, i tworzy półwampirkę, półelfkę - jedyną w swoim rodzaju.  Realizm  przenika się ze światem nadprzyrodzonym i ten ostatni dominuje w książce „Isadora Moon idzie do szkoły”.

 

 

 

 

 

 

malecki„Horyzont” Jakuba Małeckiego przeplata dwie historie. Jedną jest historia Mańka – 36 letniego weterana, który wrócił z misji w Afganistanie, cierpi na zespół stresu pourazowego i nie potrafi odnaleźć się w tzw. normalnym świecie.

 

 

 

 

 

 

awaria elektrowniTen złowieszczo brzmiący tytuł kryje za sobą zaskakująco pokrzepiającą historię o ciemności, gdy w mieście gasną wszystkie elektryczne światła...

 

 

 

 

 

 

pooleeeyKsiążka ta zawiera ciekawą historię kilkorga ludzi, którzy za sprawą pewnego zeszytu zmieniają swoje życia.

 

 

 

 

 

 

marzenaAlarm! W naszej dziupli buszował miś! Pan Łasuch Miś to komiks dla dzieci, nawet dla tych bardzo małych.

 

 

 

 

 

 

134798821 1204639996618216 2173757123914341610 nKiedy Tiril i Oliwier wchodzą do swojego Biura Detektywistycznego nr 2 od razu wiedzą, że coś jest nie tak. Wybita szyba, fruwające kartki. Z szybkością błyskawicy biegną do szafki, w której schowali... O nie! Ktoś zabrał skarb!

 

 

 

 

 

 

122391649 948868428970706 3346197701774177424 nCo musi się skończyć, żeby zaczynać od podstaw? Jak kres znanego, bezpiecznego życia wpływa na planowanie kolejnego, nowego etapu? Ile da się zapomnieć, żeby odnaleźć siebie na nowo? Czy nowe realia wymażą wspomnienia o dawnych, lepszych czasach?

 

 

 

 

 

Rec1Czy trudno jest znaleźć prawdziwą miłość? Co wspólnego ma z tym chemia, amulety, zegar biologiczny czy nietypowe hobby?

 

 

 

 

 

 

133230375 177435627404214 6591216328580596381 nKsiążka ,,Patyki, badyle” nominowana w 2019 roku do prestiżowej nagrody ,,Paszporty Polityki” jest pod wieloma względami wyjątkowa. Autorka zabiera nas w podróż do świata roślin, który nie tworzy tła, ale jest równorzędną przestrzenią, rządzącą się prawami wzrostu i śmierci, rozkwitu i obumierania, piękna i brzydoty, wielkości i ulotności.

 

 

 

 

 

130868612 685459778832217 7846635446035515312 nCzy tworząc parę można tak bardzo różnić się od siebie? Oczywiście! Takie są właśnie buty Madzi – Prawy i Lewy. 

 

 

 

 

 

 

132659434 2901070913513332 3050242186387661103 nW roku, w którym ma premierę głośny film o Tove Jansson, a na świecie króluje powszechne przekonanie o najlepszej edukacji fińskiej, Wydawnictwo Czarne wydaje książkę Małgorzaty Sidz – „Kocie chrzciny. Lato i zima w Finlandii”.

 

 

 

 

 

 

131390304 305562877456588 659708979166423443 nNakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazała się książka Knuta Hamsuna (laureata Nagrody Nobla z 1920 r.), która zawiera trzy jego powieści: "Pan" z 1894 roku, "Wiktoria" z 1898 roku i "Marzyciele" z 1904 r.

 

 

 

 

 

 

131975741 424386085369831 6139656713635241482 nCzy znacie kogoś, kto choćby wyrwany z łóżka, jedynie w piżamie, po wcześniejszym objechaniu całego świata będzie miał jeszcze siłę i determinację, by dokończyć misję? Nie lada misję, bo dostarczenie ostatniego, zapomnianego prezentu gwiazdkowego!

 

 

 

 

 

 

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.