Twój pomysł na news
Wybierz obszar :
 
19 Kwiecień 2024
strzelecko-drezdenecki miedzyrzecki swiebodzinski sulecinski slubicki krosnienski zarski wschowski nowosolski zaganski gorzow zielonagora
Wydarzenia w 'Norwid'
piątek, kwiecień 19, 2024

Nazwa wydarzenia

Data

Promocja książki Urszuli Dudziak pt. Wyśpiewam wam wszystko.

Dudziak

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze zaprasza 10 stycznia (piątek) br. o godz. 18.00 do Sali Dębowej
na spotkanie z wybitną wokalistką jazzową Urszulą Dudziak, która promować będzie książkę Wyśpiewam wam wszystko.

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona (200).

Urszula Dudziak zadebiutowała w 1958 r. jako solistka w zespole Krzysztofa Komedy, współpracowała też z orkiestrą Edwarda Czernego. W 1964 r. rozpoczęła trwającą do połowy lat 80. współpracę z Michałem Urbaniakiem. Występowała z najznakomitszymi muzykami jazzowymi, takimi jak Bobby
Mc Ferrin, Herbie Hancock, a także z wokalistami, m. in. Stingiem. Jej słynny utwór Papaya śpiewa cały świat. Nagrała ok. 50 płyt.

Wyśpiewam wam wszystko – niesamowite historie spisane dzięki pamiętnikom pisanym od wczesnych lat młodości. Opowieści przez które przetaczają się niezwykłe osobowości takie jak Jerzy Kosiński, Miles Davis, Sting, Herbie Hencock i wielu, wielu innych. Historia życia, podróży Artystki, jej życie
w Polsce a potem przez 20 lat w Nowym Jorku. Zabawna, poruszająca i pełna emocji opowieść. Biografia, dzięki której poznajemy historie współczesnego jazzu, ale także poznajemy wspaniałą kobietę, która mimo wielu trudności tak bliskich każdemu z nas potrafi z humorem i ufnością patrzeć na świat. Poznajemy człowieka zakochanego w świecie, ludziach i życiu. Poznajemy Urszulę Dudziak.

piątek, styczeń 10, 2014
To wydarzenie powtarza się

Noworoczny turniej FIFA14 w mediatece Szklana Pułapka

noworoczny turniej1

Jeśli jesteś miłośnikiem gier, rywalizacji i dobrej zabawy to ta impreza jest dla Ciebie. Szklana Pułapka zaprasza na wirtualny turniej Fifa 14, który odbędzie się na konsoli PS3 14 stycznia br. o godzinie 16.00. Czekamy na pierwszych 16 graczy. Zgłoszenia przyjmujemy osobiście w mediatece bądź telefonicznie 68 47 51 807.

wtorek, styczeń 14, 2014 14:16 - 17:00
To wydarzenie powtarza się

Piątek z Elmerem

Serdecznie zapraszamy dzieci w wieku przedszkolnym na „Piątek z Elmerem" - spotkanie z bajką i wspólne zabawy. Pierwsze w tym roku głośne czytanie - pod okiem kolorowego słonia w kratkę odbędzie się w piątek 17.01. br. o godz. 12.00. w Bibliotece Słonia Elmera (Filia nr 2, os. Pomorskie 13).
Uwaga – ze względu na ograniczoną ilość miejsc grupy zorganizowane prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny (8 325-82-82).

piątek, styczeń 17, 2014
To wydarzenie powtarza się

Podsumowanie IV Konkursu Debiut poetycki Pro Libris oraz Koncert piosenek nie tylko filmowych…

koncert piosenek 2013

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida oraz Lubuskie Stowarzyszenie Miłośników Działań Kulturalnych DEBIUT zapraszają 16 stycznia br. o godz. 18.00 do Sali Dębowej na podsumowanie IV Konkursu „Debiut Poetycki Pro Libris" oraz promocję Lubuskiego Pisma Literacko-Kulturalnego Pro Libris nr 3(44)/2013 i 4(45)/2013.
W programie w ramach kolejnej edycji Zielonogórskiego Salonu Poezji Koncert piosenek nie tylko filmowych. Osiecka, Kaczmarski, Młynarski, Cave... z udziałem Marzeny Więcek – śpiew, Krzysztofa Machalicy – śpiew, Alberta Bezdziczka – fortepian, Stanisława Zimniewicza – uda, cajon, bębny, śpiew, Mateusza Skrzypczaka – saksofony.
Natasza Smirnowa – przygotowanie wokalne. Andrzej Winiszewski – prowadzenie.

czwartek, styczeń 16, 2014
To wydarzenie powtarza się

Dzień Otwarty Klubu Mam

balony

Drodzy Rodzice, już od pięciu lat Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida organizuje spotkania dla rodzin z najmłodszymi dziećmi w ramach Klubu Mam, który działa w Oddziale dla Dzieci. Z tej okazji bardzo serdecznie zapraszamy 18 stycznia 2014 r. na Dzień Otwarty Klubu Mam. Od godz. 11.00 do 14.00 będzie można spotkać się z osobami, które na co dzień współpracują z Klubem Mam, dowiedzieć się, na czym polegają spotkania klubowe, pobawić się ze swoim dzieckiem. Na odwiedzających czekać będą drobne niespodzianki.
W programie m.in.:
11.00-12.30 – indywidualne konsultacje chustowe z Sylwią Misiak, Doradcą Akademii Noszenia Dzieci w Chustach i Nosidłach Miękkich
11.00-12.00 – indywidualne konsultacje z fizjoterapeutą Michaliną Pokorską
12.00-14.00 – Śpiewający angielski - Musical Babies z podziałem na grupy wiekowe
Grupy wiekowe – Musical Babies:
12.00-12.30 12-18 m-cy
12.30-13.00 18 – 24 m-cy
13.00-13.30 2 – 2,5 roku
13.30-14.00 2,5 – 3 lat
13.00-14.00 – malowanie dziecięcych buziek

Jeśli chcecie poznać jedno z najbardziej przyjaznych miejsc dla Was i Waszych pociech, przyjdźcie do nas koniecznie. Czekamy na Was! Do zobaczenia.

sobota, styczeń 18, 2014
To wydarzenie powtarza się

Budowa znaków pisma "neogotyckiego". Konwersatoria bibliotekoznawcze

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida zaprasza na kolejne spotkanie naukowe w ramach konwersatoriów bibliotekoznawczych 15 stycznia 2014 r. (środa) o godz. 09.30 (Klub Pro Libris). Tematem spotkania będzie wykład Pana dr. Pawła Liefhebbera z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze pt. "Budowa znaków pisma "neogotyckiego" na przykładzie rękopisów nowomarchijskich".

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

dr Andrzej Buck - Dyrektor WiMBP im. C. Norwida w Zielonej Górze
dr Przemysław Bartkowiak

środa, styczeń 15, 2014
To wydarzenie powtarza się

Mapa Marzeń – bezpłatne warsztaty w Klubie Mam

niebo

„Kiedy się czegoś pragnie, wtedy cały wszechświat sprzysięga się, byśmy mogli spełnić nasze marzenie."
Paulo Coelho, Alchemik
Nie wierzycie? Sprawdźcie sami. Przyjdźcie 20 stycznia 2014 r. na warsztaty z tworzenia Mapy Marzeń, która będzie przedstawiać Wasze pragnienia i marzenia i codziennie o nich przypominać, aby w końcu siłą przyciągania spełniły się. Pod okiem profesjonalnego trenera Life&Coaching, Doroty Leligdowicz, wspólnie opracujemy Mapę Marzeń, do zrobienia której wykorzystamy papier, klej, nożyczki i kolorowe czasopisma.
Zapewniamy swobodną i twórczą atmosferę oraz gwarantujemy, że Wasz czas zostanie wartościowo zagospodarowany.
Godziny spotkania: 17.00-19.00
Miejsce: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida
Ze względów organizacyjnych prosimy o zapisy mailowe: klubmam@wimbp.zgora.pl lub telefoniczne: 602116931

poniedziałek, styczeń 20, 2014
To wydarzenie powtarza się

Wystawa Lubuskiego Towarzystwa Fotograficznego

plakat wystawa Lubuskie Towarzysto Fotografii

Mediateka Szklana Pułapka, Filia nr 7 WiMBP im. C. Norwida w Zielonej Górze zaprasza w piątek 17 stycznia na godzinę 19.00 na otwarcie wystawy Lubuskiego Towarzystwa Fotograficznego. Na wystawie znajdą się fotografie 10 autorów, biorących udział w jednodniowym plenerze, który odbył się 12 października 2013 roku na terenie poniemieckiej fabryki amunicji w Krzystkowicach.

„Prezentowana wystawa jest efektem zwiedzania kombinatu Dynamit AG, uczestników pleneru, pod przewodnictwem przedstawicieli z Lubuskiego Towarzystwa Historycznego "Lubusz".

Budowę zwiedzanego kompleksu rozpoczęto na początku 1939 r. i nigdy jej nie dokończono, gdyż pomimo uruchomionej już produkcji, cały czas trwały prace rozbudowujące fabrykę. Była to druga, po zakładach w Bydgoszczy, największa fabryka zbrojeniowa w ówczesnej Europie.

Aktualnie część zabudowań zajmuje Wojsko Polskie, pozostały obszar jest ogólnodostępny, lecz zdewastowane budynki stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia nieostrożnych i lekkomyślnych eksploratorów."

Autorzy prac:

Aleksander Celiewski

Piotr Gramacki

Paweł Janczaruk

Joanna Kądziela

Krzysztof Kubasiewicz

Wojciech Nerad

Jacek Niwiński

Ryszard Poprawski

Katarzyna Sędziak

Włodzimierz Włodarczak

piątek, styczeń 17, 2014
To wydarzenie powtarza się

Kleksowy klub tenisa stołowego zaprasza!

pingpong-plakat rok szkolny

20 stycznia o godz.16.00 w Bibliotece Pana Kleksa odbędzie się zebranie organizacyjne Klubu Tenisa działającego przy Oddziale dla Dzieci.
Wszystkich chętnych do nauki gry w tenisa i treningów zapraszamy już w najbliższy poniedziałek!

poniedziałek, styczeń 20, 2014
To wydarzenie powtarza się

Czwartek Lubuski z Adamem Ruszczyńskim

 adam ruszczyński3

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze zaprasza 23 stycznia (czwartek) br. o godz. 18.00 do Klubu Pro Libris na Czwartek Lubuski z Adamem Ruszczyńskim, publicystą i historykiem. Ma w swoim dorobku ponad 100 artykułów (esejów, felietonów) o tematyce historycznej, kulturalnej, politycznej i gospodarczej, ukazujących się w latach 1999 - 2011 na łamach miesięcznika Puls oraz w wydawnictwach książkowych Stowarzyszenia Dialog Współpraca Rozwój. Jest autorem cyklu publikacji i wykładów na temat kulturowych i politycznych źródeł eugeniki, tłumaczonych między innymi na język niemiecki. Kawaleria w służbie Rzymu jest pierwszą książką autora. Na ukończeniu jest druga książka pt. Kim był Mieszko I - rozważania na temat pochodzenia Polaków.

O książce:

...jest to również książka historiozoficzna. Autor napisał ją jednak w bardzo przystępnej formie. Adam Ruszczyński nie unika zabawnych, czasem tragicznych w wymowie anegdot. Opowiada nie tylko o wojnach i bitwach, taktyce i uzbrojeniu kawalerii. Przybliża nam także życie codzienne jeźdźców, dokonuje przeglądu ras koni używanych w starożytności,
a nawet opisuje zabiegi pielęgnacyjne i wzajemne relacje pomiędzy jeźdźcami a ich wierzchowcami.

(z recenzji prof. Wiesława Hładkiewicza)

czwartek, styczeń 23, 2014 18:00 - 19:30
To wydarzenie powtarza się

Ferie 2014 w Oddziale dla Dzieci

Temat tygodniowych zajęć: Kabaretoczytanie
Termin zajęć i czas trwania: 3–7.02.2014, w godz. 12.00 – 15.00
Adresaci zajęć: dzieci w wieku szkolnym ( (od 6 do 13 roku życia), zakładana ilość uczestników – 30 osób
Opis zajęć:
Warsztaty, które przeprowadzi w Oddziale dla Dzieci Inicjatywa Sceniczna Fruu przybliżą uczestnikom pojęcie i zasady improwizacji. Szczególną rolę ogrywać będą improwizacja komediowa i teatralna, które polegają m.in. na wyćwiczeniu pewnych zachowań w sytuacjach wymagających szybkiego podejmowania decyzji. Materiałem ukazującym możliwości słowa pisanego na scenie stanie się odpowiednio dobrana literatura dziecięca. Uczestnicy zajęć będą mieli okazję rozwijać, kształtować, a może obudzić w sobie talenty, zainteresowania i pasje.

3.02.2013 (poniedziałek), godz. 12.00-15.00
Zajęcia integracyjne, obejmujące: przedstawienie się uczestników (ćwiczenia polegające na rytmicznym wymawianiu swoich imion w kręgu), „oswojenie grupy" z prowadzącymi poprzez współpracę w ćwiczeniach pamięciowo ruchowych i zabawa-improwizacja.

4.02.2013 (wtorek), godz. 12.00-15.00
Rozgrzewka słowna w oparciu o ćwiczenia rytmiczno - pamięciowe (pstrykanie, skojarzenia, klaskanie na rytmie) i improwizacja-zabawa.

5.02.2013 (środa), 12.00-15.00
Ćwiczenia na koncentrację i współpracę w grupie (odliczanie w kręgu, ho no tu, antropomorfizm) i oczywiście zabawa – improwizacja.

6.02.2014 (czwartek), godz. 12.00-15.00
Ćwiczenia związane z przygotowaniem scenek improwizowanych (gra „5, 4, 3, 2 ,1", zmiana, pokaz slajdów, historia po słowie) i ............ wiemy już co

7.02.2014 (piątek), godz. 12.00-15.00
Próba generalna, rozgrzewka i występ przed rodzicami, znajomymi podsumowujący dotychczasowe działania, ale nie przestajemy się bawić i improwizować.

poniedziałek, luty 03, 2014 12:00 - piątek, luty 07, 2014 15:00
To wydarzenie powtarza się

Ferie 2014 w Filii nr 2

Temat tygodniowych zajęć: Strasznie i śmiesznie
Termin zajęć i czas trwania: 10–14.02.2014, w godz. 12.00-14.00
Adresaci zajęć: dzieci w wieku szkolnym ( kl. I-III szkoła podstawowa), zakładana ilość uczestników – 10 osób

Opis zajęć:
W Filii nr 2 WiMBP zajęcia będą oscylowały wokół emocji, które mieszkają w książkach i czytelnikach. Na przykładzie wybranej literatury (O duchu, który się bał, Książka o smutku, Życie, co to takiego?, Szczęście według Niny) uczestnicy zajęć będą mieli okazję rozmawiać min. o takich emocjach jak: radość, smutek, złość, strach. Rozmowy zostaną wzbogacone propozycjami zabaw, gier, ćwiczeń a także działaniami teatralnymi i plastycznymi.

10.02.2014 (poniedziałek), godz. 12.00-14.00
Temat dnia:
1. Zabawy na poznanie i integrację
2. Zapoznanie z programem zajęć
3. Wprowadzenie do tematu na podstawie książki S. Blocha „Uczucia. Co to takiego?
4. Gry, zabawy, ćwiczenia dotyczące rozpoznawania emocji
5. Czytanie na ekranie książki R. Goldblatta „Pierwsza lekcja szczęścia. O chłopcu, który nie chciał być smutny"
6. Zakończenie zajęć

11.02.2014 (wtorek), godz. 12.00-14.00
1. Gry i zabawy integracyjne
2. „Szczęście wg Niny" - ćwiczenia, gry, rozmowy dotyczące radości i szczęścia
3.Twórcza wizualizacja – „Radość słońca"
4.Podsumowanie zajęć

12.02.2014 (środa), godz. 12.00-14.00
1. Gry i zabawy integracyjne
2. Złość, gniew i przemoc – ćwiczenia, gry, rozmowy dotyczące złości i agresji
3. Tworzenie etiud teatralnych inspirowanych „Małą książką o przemocy"
4. Podsumowanie zajęć

13.02.2014 (czwartek), godz. 12.00-14.00
1. Gry i zabawy integracyjne
2. Strach – ćwiczenia, gry, rozmowy dotyczące bania się
3. Tworzenie odstraszaczy strachu – działanie plastyczne
4. Czytanie na ekranie książki S. Toringe „O duchu, który się bał"
5. Podsumowanie zajęć

14.02.2014 (piątek), godz. 12.00-14.00
1. Gry i zabawy integracyjne
2. Wprowadzenie w tematykę mandali – wspólne czytanie „Książki z dziurą"
3. Równowaga emocji – tworzenie własnych mandali
4. Podsumowanie zajęć, zakończenie ferii

poniedziałek, luty 10, 2014 12:00 - piątek, luty 14, 2014 14:00
To wydarzenie powtarza się

Ferie 2014 w Filii nr 7

Temat tygodniowych zajęć: Przepis na książkę
Termin zajęć i czas trwania: 10-14.02.2013
Adresaci zajęć: dzieci w wieku szkolnym (od 6 do 10 roku życia), zakładana ilość uczestników – 15 osób

Opis zajęć:
Aby w pełni pokochać czytanie książek trzeba je bardzo dobrze poznać i zrozumieć. Aby tego dokonać mediateka Szklana Pułapka ma dla dzieci niesamowitą propozycję wcielenia się w twórcę książki. Podczas tygodniowych ferii w Szklanej Pułapce dzieci w wieku od 6 do 10 lat stworzą nie tylko swoją własną bajkę, ale dokładnie scharakteryzują głównego bohatera oraz inne postaci, stworzą ilustrację, okładkę oraz wszystkie inne elementy, które książka posiada.
10.02.3013 (poniedziałek), godz. 12.00–14.00
Jak powstaje książka? (prezentacja na temat tworzenia książek, od napisania po wyprodukowanie)
Kto to jest bohater? (rozmowa i prezentacja o ulubionych bohaterach z książek)
Mój własny bohater! (Rozmowa o różnych cechach wyglądu głównego bohatera- czy to może być zwierzę czy człowiek, czy jest to postać realna czy fantastyczna, jaki ma kolor itp. oraz cechy charakteru postaci)
Przedstawienie swojego własnego bohatera (rysunek)

11.02.2013 (wtorek), godz. 12.00-14.00
Co to jest bajka? (wytłumaczenie dzieciom z czego składa się bajka; co to jest początek, rozwinięcie i zakończenie)
Wasza ulubiona historia! (Dzieci opowiadają w skrócie swoje ulubione bajki zachowując zasadę trzech części)
Jaka może być historia? (Dzieci wymieniają różne rodzaje historii: smutna, wesoła, śmieszna, straszna)
Tworzenie własnej historii! (Dzieci tworzą swoje własne krótkie historie/bajki, dzielenie historii na poszczególne części do których zostaną stworzone ilustracje)

12.02.2013 (środa), godz. 12.00 – 14.00
Co to jest ilustracja? (Prezentacja na temat ilustracji w książkach; przedstawienie najciekawszych ilustracji we współczesnej literaturze dziecięcej)
Ilustracje do mojej książki (Każde dziecko tworzy ilustracje do swojej książeczki za pomocą różnych materiałów)

13.02.2013 (czwartek), godz. 12.00 – 14.00
Okładka książki (tworzenie okładki książki, dzieci wybierają najważniejszą część historii oraz przedstawiają ją na okładce)
Składanie książki oraz dorabianie wszystkich drobnych elementów
Przedstawienie swoich książek

14.02.2013 (piątek), godz. 12.00 – 14.00
Spotkania autorskie (zabawa w spotkanie autorskie - każde dziecko będzie miało swoje własne spotkanie autorskie, na którym zaprezentuje swoją książkę. Inne dzieci będą zadawać pytania)
Dyplomy i nagrody, oglądanie bajki

poniedziałek, luty 10, 2014 12:00 - piątek, luty 14, 2014 14:00
To wydarzenie powtarza się

Ferie 2014 w Filii nr 11

Temat tygodniowych zajęć: Baśniowo i ilustracyjnie...
Termin zajęć i czas trwania: 3–7.02.2014, w godz. 12.00-14.00
Adresaci zajęć: dzieci w wieku szkolnym (od 6 do 13 roku życia), zakładana ilość uczestników – 15 osób

Opis zajęć:
Zajęcia o charakterze plastyczno - literackim zostaną przygotowane w oparciu o baśnie różnych narodów i przebiegać będę według następującego programu:

3.02.2013 (poniedziałek), godz. 12.00-14.00
Temat dnia: Collagowe ilustracje – część I
W trakcie zajęć będzie miało miejsce: wspólne oglądanie i czytanie fragmentów bajek i baśni. Tworzenie własnych ilustracji w technice collage na kartonie do wybranych fragmentów bajek lub baśni.

4.02.2013 (wtorek), godz.12.00-14.00
Temat zajęć:Collagowe ilustracje – część II
W trakcie zajęć będzie miało miejsce kończenie prac wykonanych techniką collagu. Przygotowanie szablonów (zwierząt, roślin, itp.) potrzebnych do tworzenia zakładek. Wycinanie kształtów zakładek.

5.02.2013 (środa), 12.00-14.00
Temat zajęć: Kolorowi pomagacze czytania
W trakcie zajęć będzie miało miejsce: tworzenie zakładek do książek z wykorzystaniem techniki kartonowych szablonów lub technik łączonych (techniki: collage, rysunek, szablon).

6.02.2014 (czwartek), godz. 12.00-14.00
Temat zajęć: Z Przewodnikiem po świecie baśni
Zajęcia literacko-plastyczne, mające na celu wprowadzenie w tematykę baśni (zabawy, quizy, testy wiedzy o baśniach). Zapoznanie z baśniami różnych krajów europejskich, w tym polskich legend i podań ludowych.

7.02.2014 (piątek), godz. 12.00-14.00
Temat zajęć:Wspólne bajowanie
Zajęcia literacko-plastyczne dotyczące baśni braci Grimm „O złośliwym skrzacie. Tworzenie wspólnej opowieści na podstawie ilustracji występujących w książce.

poniedziałek, luty 03, 2014 12:00 - piątek, luty 07, 2014 14:00
To wydarzenie powtarza się

Ferie 2014 w Filii nr 9

Temat tygodniowych zajęć: Od literatury detektywistycznej do literatury obcojęzycznej
Termin zajęć i czas trwania: 3–7.02.2014, godz. 12.00-14.00
Adresaci zajęć: dzieci w wieku szkolnym (od 6 do 13 roku życia), zakładana ilość uczestników – 12 osób
Opis zajęć:
Zajęcia w Filii nr 9 WiMBP zostaną poprowadzone w oparciu o różnorodna literaturę: detektywistyczną, fantastyczną, obcojęzyczną. Literatura ta ma inspirować do rozmów, dyskusji, a także do działań plastycznych i teatralnych.

3.02.2013 (poniedziałek), godz. 12.00-14.00
1. Rozpoczęcie ferii – sprawy organizacyjne (zapoznanie z regulaminem ferii, programem zajęć itd.)
2. Gry i zabawy integracyjne (gry i zabawy związane z imionami, z przedstawianiem się itd.)
3. Rozmowy w kręgu (zagadnienia do rozmowy: czy lubimy czytać, co czytamy, gdzie i kiedy czytamy.)
4. Zajęcia plastyczne (temat: Zamień się w bohatera swojej ulubionej książki.)

4.02.2013 (wtorek), godz.12.00-14.00
Temat dnia: Literatura detektywistyczna.
1. Gry i zabawy integracyjne.
2. Poznanie serii książek „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai" Martin Widmark, Helena Willis oraz książki Grzegorza Kasdepke „Detektyw Pozytywka" (głośne czytanie i rozmowy o książce.)
3. Zajęcia z wykorzystaniem gier, zagadek detektywistycznych.
4. Spotkanie z prywatnym detektywem Bogdanem Naruszewiczem

5.02.2013 (środa), 12.00-14.00
Temat dnia: Literatura fantastyczna.
1. Gry i zabawy na rozpoczęcie zajęć.
2. Poznanie książek o Muminkach Tove Jansson (głośne czytanie i rozmowy o książce.)
3. Zajęcia teatralne w nawiązaniu do „Opowiadań z Doliny Muminków" Tove Jansson.

6.02.2014 (czwartek), godz. 12.00-14.00
Temat dnia: Książki o zwierzętach
1. Gry i zabawy na rozpoczęcie zajęć.
2. Poznanie książki Grażyny Strumiłło-Miłosz „ Dundzia, Panek i przyjaciele" (głośne czytanie i rozmowy o książce.)
3. Zajęcia z wykorzystaniem zabaw ruchowych w tematyce: zwierzęta.
4. Spotkanie z pracownikiem schroniska dla bezdomnych zwierząt w Zielonej Górze.

7.02.2014 (piątek), godz. 12.00-14.00
Temat dnia: Literatura obcojęzyczna.
1. Gry i zabawy na rozpoczęcie zajęć.
2. Prezentacja książek dla dzieci w językach obcych.
3. Poznanie książki Maurice'a Sendaka „Tam gdzie mieszkają dzikie stwory" (głośne czytanie i rozmowy o książce). Zajęcia poprowadzi Benita Sczaniecka
4. Oglądanie filmu nakręconego na podstawie książki „Tam, gdzie mieszkają dzikie stwory".
5. Zakończenie ferii.

poniedziałek, luty 03, 2014 12:00 - piątek, luty 07, 2014 14:00
To wydarzenie powtarza się

Oststeczny termin zgłoszeń do Wawrzynów 2013

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Herberta w Gorzowie Wlkp. informują, iż termin przyjmowania zgłoszeń do Lubuskich Wawrzynów 2013 upływa 24 stycznia 2014 r.

piątek, styczeń 24, 2014 8:00 - 15:00
To wydarzenie powtarza się

Wystawa fotografii Rolanda Hellmanna oraz promocja albumu Ziemia Lubuska, zielona, sympatyczna, warta zachodu

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze zaprasza na wystawę fotografii Rolanda Hellmanna i Barbary Firlej pt.: Bez Granic, oraz na promocję albumu Ziemia Lubuska - zielona, sympatyczna, warta zachodu - Rolanda Hellmanna

Roland Hellmann
Europejczyk z niemieckimi korzeniami. Fotograf i autor książek. Urodził się na Śląsku, wychował w Republice Federalnej Niemiec. Już od czasów młodzieńczych interesował się fotografią. Pierwsze czarno–białe zdjęcia wykonał prostym aparatem Boxkamera 6x6. Z pasją chodzi po górach, często z aparatem fotograficznym. Fascynuje go nienaruszona natura, mieszkańcy gór oraz lodowce i zamarznięte jeziora polodowcowe. Często wyposażony tylko w kamerę wędrował po górach i skałach w Alpach Wysokich. Za swoje zdjęcia zdobył nagrody w Austrii, jak również w Verden (RFN), gdzie mieszkał wiele lat. W Niemczech organizował pokazy i wystawy ze swoich podróży z aparatem fotograficznym. Do jego ulubionych motywów należą ludzie. Zdjęcia z osobami przedstawiają życie, zmieniającą się modę, często są ważnymi dokumentami zachodzących zmian. Wydał dwujęzyczny (niemiecko-polski) album o Zielonej Górze pt. Moje ulubione miasto Zielona Góra, który znalazł wielu sympatyków na całym świecie oraz, także dwujęzyczny, album o miastach na polsko-niemieckim pograniczu pt. Guben-Gubin. Euromiasto w sercu Europy.Ostatnie jego wystawy, które odbyły się w Zielonej Górze, Brodach i Guben, cieszyły się ogromnym powodzeniem, również wsród fotografów. W 2012 wziął udział w polskim Konkursie Literackim o „Złote Pióro", w którym za pracę w dziedzinie prozy pt. Przełom w Europie otrzymał wyróżnienie. W sierpniu 2013 r. odbyła się prezentacja jego najnowszego albumu pt. Ziemia Lubuska – zielona * sympatyczna * warta zachodu.Od 2010 roku Roland Hellmann mieszka na terenie gminy zielonogórskiej

Barbara Firlej - Urodziła się i dorastała w Gubinie, gdzie zamieszkiwała do 2012 roku. Obecnie żyje i pracuje w Zielonej Górze. W dużej mierze dzięki wujowi, znanemu regionaliście Tadeuszowi Firlejowi, zawdzięcza swoje ogromne zainteresowanie kulturą, sztuką i przyrodą. Bardzo dobrze zna przygraniczny region po obu jego stronach – polskiej i niemieckiej. Od niedawna utrwala życie tego regionu okiem aparatu fotograficznego, zatrzymując w kadrze subiektywne obrazy ukazujące piękno współistnienia ludzi i natury. Fotograf Roland Hellmann opisuje Barbarę Firlej jako autorkę zdjęć, która przedstawia rzeczywistość z uczuciem i oddaje zamiłowanie do detali.

czwartek, luty 06, 2014 18:00 - 19:30
To wydarzenie powtarza się

Premiera filmu "Dalekistan 2013"

premiera filmu mały

Po raz kolejny zapraszamy do Mediateki „Szklana Pułapka", amatorów podróży, motocykli oraz wszystkich zainteresowanych i chcących poznać przygody Cezarego Wasyluka oraz Pawła Zgódki, towarzyszące im podczas wyprawy "Dalekistan 2013". Dalekistan 2013 to opowieść o wyprawie, podczas której Cezary i Paweł przez trzy miesiące przejechali 23 tysiące kilometrów na ponad dwudziestoletnich motocyklach. Przeżyli niesamowite przygody i zwiedzili m.in. Kazachstan, Uzbekistan, Tadżykistan, Kirgistan, Mongolię oraz sporą część Rosji.
6 lutego (czwartek) o godzinie 19.00 wyświetlimy film z podróży, który obok fotografii oraz relacji jest najlepszą opowieścią o przygodach chłopaków. Zapraszamy do mediateki Szklana Pułapka, Filii nr 7 WiMBP im. C. Norwida w Zielonej Górze.

czwartek, luty 06, 2014 19:00 - 19:00
To wydarzenie powtarza się

Koty w obiektywie Reginy Chochy w Galerii na Ptasiej

Galeria- logo

Filia nr 1 (ul. Ptasia 32) zaprasza 6 lutego 2014 r. o godz.18.00 na wernisaż wystawy fotograficznej Reginy Chochy "Koty w obiektywie". Wystawa czynna od 6-28 lutego br.

Regina Chocha        
Przygodę z fotografią rozpoczęła na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Zielonej Górze. Zafascynowała się tak bardzo, że stała się jej pasją. Ważnym tematem twórczości Reginy Chochy jest architektura, ludzie, przyroda. Wyjątkowe miejsce w fotografii zajmuje sztuka sakralna (witraż, rzeźba, polichromia) związana z Ziemią Lubuską. Prezentowała swoje fotografie na 26 wystawach indywidualnych oraz zbiorowych w Polsce i za granicą. Jubileuszowa 25 wystawa odbyła się Muzeum w Zielonej Górze. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień. Pierwsza nagroda w fotograficznym konkursie krajowym to nagroda na Krajowych Juwenaliach Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Warszawie. Regina Chocha jest także członkiem grupy „Babie Lato” działającym przy Zielonogórskim Ośrodku Kultury skupiającym twórców nieprofesjonalnych. Obecna wystawa Koty w obiektywie jest 27 prezentowaną wystawą fotograficzną.

 

 

czwartek, luty 06, 2014 18:00
To wydarzenie powtarza się

Promocja Nowoczesnych e - usług Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze.

Dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze zaprasza 29 stycznia br. o godz. 17.00 do Sali Dębowej na promocję Nowoczesnych e - usług Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze.

Podczas imprezy zostaną zaprezentowane możliwości korzystania z usług oferowanych na e- platformie Norwida. Pokaz poprowadzi Leszek Jenek, towarzyszyć mu będzie zespół Fabula Rasa grający poezję śpiewaną bez zahamowań - Stachura na rockową nutę z odrobiną elektroniki.

Od 1 stycznia 2014 r. Biblioteka Norwida wprowadziła szereg innowacji informatycznych dla swoich użytkowników. Po pierwsze rewolucja informatyczna zmieniła stronę internetową Biblioteki, wprowadziła pakiet e-usług oraz multiwyszukiwarkę SUZI.

Nowa strona Biblioteki Norwida www.wimbp.zgora.pl to nowoczesny design i nowa jakość. Została sprzężona z interaktywnym kalendarzem oraz portalem informacyjnym www.news365.pl , który pozwala śledzić wszystkie wydarzenia w Norwidzie. Strona jest odpowiedzią na potrzeby współczesnego użytkownika; jest szybka, wydajna, zoptymalizowana, a interfejs jest przejrzysty i przyjazny.

Druga nowość to e-usługi, będące szeregiem funkcjonalności umożliwiających użytkownikowi zaprezentowanie swoich umiejętności, talentów i dorobku artystycznego, oferujących zdalną naukę e-learning, pozyskiwanie zdigitalizowanych materiałów bibliotecznych, w tym artykułów z czasopism popularnonaukowych i naukowych bez wychodzenia z domu, udział w wideokonferencjach i inne.

środa, styczeń 29, 2014 17:00 - 17:00
To wydarzenie powtarza się

Szukaj w kalendarzu