Pierwsza wojna światowa na starych pocztówkach z kolekcji Grzegorza Biszczanika

Data: Cz. 11 Wrz, 2014 18:00
Lokalizacja: Biblioteka
Organizator: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida

portretWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida zaprasza 11 września o godz. 18.00 na otwarcie wystawy Pierwsza wojna światowa na starych pocztówkach z kolekcji Grzegorza Biszczanika.
Wystawa oryginalnych kart pocztowych z początku XX wieku z bogatej kolekcji historyka, filokartysty, zielonogórskiego kolekcjonera Grzegorza Biszczanika ukazuje nieznane oblicze Wielkiej Wojny: przejmująco, ale i żartobliwie, symbolicznie i dosadnie – zawsze fascynująco.
Na ok. 400 kartach pocztowych pokazano dramatyczne wydarzenia na froncie, wojnę na morzach i oceanach, także życie codzienne poza frontem. Szczególnie cenne przedstawiają Zieloną Górę w tamtym czasie. Karty pocztowe to doskonały nośnik symboli i treści propagandowych, o czym można się przekonać oglądając wystawę. Nie brakuje także korespondencji wojennej. Codzienne życie na froncie, zniszczenia miast i wsi, swoje kłopoty i pragnienia opisuje Feliks "Jachu" Florkowski – żołnierz armii niemieckiej wcielony do niemieckich sił zbrojnych i walczących na froncie zachodnim we Francji.


Grzegorz Biszczanik urodził się w 1983 roku w Zielonej Górze. Jest absolwentem historii na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Kolekcjonowanie dawnych kart pocztowych rozpoczął w 2000 roku i do tej pory udało mu się zebrać ponad 4500 pocztówek z lat 1871-1945.
W pracy naukowej zajmuje się deltiologiczną analizą wojennych motywów wizualnych, symboli propagandowych oraz metafor opisujących wydarzenia wojenne. Publikuje artykuły o tematyce pierwszowojennej i jako jedyny regionalista zajmujący się filokartystyką oraz wielki miłośnik swojego miasta jest autorem publikacji dotyczących dziejów Zielonej Góry w świetle dawnej karty pocztowej.
Autor wielu publikacji, m.in.: Zielona Góra na starej pocztówce ze zbioru Grzegorzai Krzysztofa Biszczanik, Zielona Góra 2005. Zielona Góra findet seine geschichte auf alten ansichtskarten [w:] "Zwichen Neumark und Ziemia Lubuska" Berlin 2008 rok., Wino na kartach pocztowych, [:w] „Winiarz Zielonogórski" nr 40. Zielona Góra kwiecień 2011 roku, Établissements w zielonogórskich restauracjach w latach 1890-1945 w świetle ikonografii kart pocztowych [w:] „Studia Zielonogórskie" t. XVIII, Zielona Góra 2012 rok, Symbole wykorzystywane w propagandzie wojennej okresu I wojny światowej w świetle ikonografii kart pocztowych, [w:] „In Gremio" 7/2013, Zielona Góra 2013 rok.

Wystawa czynna w holu Biblioteki Norwida do 30 września br.

ZAproszenie

zgłoś plagiat/niewłaściwą treść