Twój pomysł na news
Wybierz obszar :
 
17 Maj 2021
strzelecko-drezdenecki miedzyrzecki swiebodzinski sulecinski slubicki krosnienski zarski wschowski nowosolski zaganski gorzow zielonagora

Czwartek Lubuski z Adamem Ruszczyńskim - prezentacja książki Mieszko I. Skandynawski jarl czy słowiański kneź?

Data: Cz. 25 Wrz, 2014 18:00 - 19:30
Lokalizacja: Biblioteka
Organizator: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze

3Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze zaprasza 25 września 2014 r. o godz. 18.00 do Klubu Pro Libris na prezentację książki Adama Ruszczyńskiego Mieszko I. Skandynawski jarl czy słowiański kneź?
Spotkaniem tym powracamy po wakacyjnej przerwie do cyklicznych Czwartków Lubuskich.
Adam Ruszczyński – historyk i publicysta, autor książki "Kawaleria w służbie Rzymu".
W swoim dorobku ma ponad 100 publikacji o tematyce historycznej, politycznej, kulturowej
i gospodarczej. Obecnie pracuje nad kolejną książką zatytułowaną "Sens Europy", która odzwierciedla główny nurt zainteresowań autora - historię w połączeniu z zagadnieniami polityki, filozofii, religii i prawodawstwa.
Od Autora: To co zostało napisane w podręcznikach o "polskich" plemionach słowiańskich, przodkach Mieszka I i o nim samym, a także o początkach "piastowskiej" państwowości nie jest ostateczną i niepodważalną wersją naszej historii. Znaczna część tej wiedzy stała się nieaktualna wskutek nowych ustaleń badaczy dziejów. Stopniowej zmianie dotychczasowych poglądów sprzyja odchodzenie od heroicznego polonocentryzmu i romantycznego słowianofilstwa. To z kolei stwarza szansę na powiększenie pola dyskusji o ludziach, którzy przyczynili się do powstania pierwszego państwa na ziemiach polskich. Z tych powodów została napisana ta książka. I również dlatego, że historię należy odzierać z mitów.

zgłoś plagiat/niewłaściwą treść

Szukaj w kalendarzu