Twój pomysł na news
Wybierz obszar :
 
24 Wrzesień 2020
strzelecko-drezdenecki miedzyrzecki swiebodzinski sulecinski slubicki krosnienski zarski wschowski nowosolski zaganski gorzow zielonagora

100 lat Związku Polskich Artystów Plastyków

Data: Pt. 18 Mar, 2011 17:00

news365.plMuzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze uprzejmie zaprasza na otwarcie wielkiej wystawy ?100 lat Związku Polskich Artystów Plastyków. Twórczość Artystów Okręgu Zielonogórskiego ZPAP?, które odbędzie się w najbliższy piątek, 18 marca o godz. 17.00 w Gmachu MZL.

Wystawa wpisuje się w odbywający się w całym kraju cykl prezentacji poszczególnych okręgów i oddziałów tego najstarszego działającego stowarzyszenia zrzeszającego polskich artystów plastyków. Ekspozycja jest szeroką prezentacją prac twórców aktywnie działających w Okręgu Zielonogórskim ZPAP, a także okazją do przypomnienia twórczości artystów już nieżyjących, którzy swoje życie i pasje związali z naszym miastem i regionem.

Powojenna historia zielonogórskiego środowiska plastycznego sięga roku 1945, gdy w mieście pojawili się pierwsi polscy artyści plastycy. Warto tu wymienić m.in.: Jana Korcza, Stefana Słockiego, Wiesława Müldnera-Nieckowskiego, Wacława Krajewskiego, Juliusza Majerskiego, Wandę Sokołowską czy Jana Nowackiego. Pierwsze wystawy i prezentacje odbyły się już w 1946 roku. Wtedy też pojawiły się pierwsze próby ukonstytuowania się środowiska w instytucjonalnych ramach organizacyjnych (Grupa Zielonogórskich Artystów Plastyków istniejąca do roku 1951) i pierwsze plany wspólnych, zielonogórsko-gorzowskich działań artystycznych. W 1947 roku zapoczątkowano cykliczne wystawy plastyki lubuskiej. Wraz z pojawieniem się w latach 1953-55 w Zielonej Górze kolejnej fali artystów (m.in. Klema Felchnerowskiego, Mariana Szpakowskiego, Ignacego Bieńka, Kazimierza Rojowskiego, Witolda Nowickiego, Adama Falkiewicza) środowisko wkroczyło w kolejny etap działalności. 28 maja 1954 roku powołano w Zielonej Górze Delegaturę ZPAP Okręgu Poznańskiego. Jej pierwszym prezesem został Klem Felchnerowski. W roku 1959 Zarząd Główny ZPAP nadał dotychczasowej delegaturze prawa oddziału, a w roku 1960 prawa okręgu.

Działalność artystów zielonogórskiego ZPAP na trwałe zmieniła życie i obraz Zielonej Góry. Dzieła i projekty miejscowych twórców funkcjonowały i funkcjonują w przestrzeni miejskiej do dziś. Warto wymienić choćby rzeźby Tadeusza Dobosza, Marka Przecławskiego, Roberta Tomaka, murale Ryszarda Kiełba, realizacje Witolda Cichacza, Henryka Krakowiaka, plakaty Witolda Michorzewskiego, Przemysława Gapińskiego... Wielu artystów (m.in. Irena Bierwiaczonek, Agata Buchalik-Drzyzga, Krystyna Maj-Mazur, Dorota Komar-Zmyślony, Anna Nabel-Myszkiewicz) obok twórczości poświęciło się edukacji kształcąc adeptów sztuki w zielonogórskim Zespole Szkół Plastycznych i na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Obecnie Okręg Zielonogórski ZPAP liczy 98 członków.

Kuratorami ekspozycji, która potrwa do 12 maja br. są: Igor Myszkiewicz - wiceprezes Okręgu Zielonogórskiego ZPAP i Leszek Kania.

Wernisaż odbędzie się w piątek, 18 marca o godz. 17.00 w gmachu Muzeum, al. Niepodległości 15.www.wimbp.zgora.pl

zgłoś plagiat/niewłaściwą treść

Szukaj w kalendarzu