Twój pomysł na news
Wybierz obszar :
 
24 Wrzesień 2020
strzelecko-drezdenecki miedzyrzecki swiebodzinski sulecinski slubicki krosnienski zarski wschowski nowosolski zaganski gorzow zielonagora

Koncert Don't Ask Smingus

Data: Śr. 16 Mar, 2011 20:00 - 21:00
Czas trwania: 1 Godzina

news365.plZielona Jadłodajnia 16.03.2011 (środa) godz. 20.00, wstęp 10 zł


Don't Ask Smingus to międzynarodowa kapela. W składzie ma przedstawicieli Polski, ale też Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Muzycy poznali się w Krakowie, gdzie na co dzień rezydują. Właśnie tam David Molus, przybysz z Wyspy i jego wierna gitara spotkali na swojej drodze Tomka Zapałę, bluesowego rewolwerowca. Nie połączyła ich wspólna mowa, ale zrobiły to znajome nuty: Dylan, Cash czy Yorke. Obaj panowie wyruszyli w muzyczną podróż. Zanim jeszcze wyjechali za rogatki dołączył do nich wędrowny bard, Amerykanin Thymn Chase. Wkrótce jego głos, klawisze i melodyka splotły się na dobre z wątkiem rozpoczętym przez Molusa i Zapałę? i tak ta historia trwa do dziś uzupełniona w trakcie przez basistę Jurka Drobota i perkusistę Jarka Wykę. Zespół gra rhythm?n?bluesa z rockowym zacięciem, głębokim sentymentem do folku, prawdziwym uczuciem dla funku i niegasnącą miłością do szarpiących duszę tekstów.
Muzyka Don't Ask Smingus gościła wielokrotnie na antenie Programu III Polskiego Radia. Co ciekawe, w radiowej Trójce ich utwory pojawiały się w bardzo różnorodnych stylistycznie audycjach. Muzykę kapeli prezentowali zarówno Piotr Kaczkowski w kultowym programie "Minimax", ale też Jan Chojnacki w "Bielszym odcieniu bluesa" czy Mariusz Owczarek w ?Mało obiektywnie?.
Album Don't Ask Smingus "Landslide" (Gusstaff Records/Loose Wire/Borówka Music) ukazał się w listopadzie. Premierę miał w radiowej Trójce. Od razu został Płytą Tygodnia w Radiu Kraków, fragmenty albumu grane były w dziesiątkach lokalnych rozgłośni w całej Polsce. Utwory z "Landslide" trafiły też na kilka list przebojów.

Don't Ask Smingus tworzą: David Molus (śpiew i gitary), Tomasz Zapała (gitary), Thymn Chase (śpiew i instrumenty klawiszowe), Jurek Drobot (gitara basowa) i Jarek Wyka (perkusja).

Oto kilka recenzji, jakie otrzymała płyta "Landslide" grupy Don't Ask Smingus:

Don?t Ask Smingus to najbardziej obiecujący przedstawiciele krakowskiej sceny muzycznej. ? Mariusz Wiatrak, ?Gazeta Wyborcza?

Nagrali materiał cudownie zespolony. Utwory sięgają głęboko. Nurkują w emocjach. Zespół ma pomysł. I dzięki temu ta płyta odniesie sukces! ? Martyna Zagórska, ?Elephant Shoe?

Wrażliwość jaką dzieli się z nami Don't Ask Smingus tkwi w rejonach eksponowanych przez wielkich bardów muzyki: Boba Dylana i Johna Casha. I nie jest to jedyny komplement, jaki można wystawić płycie "Landslide". - Łukasz Mijała, portal Gery

Od Don't Ask Smingus ciężko oderwać ucho. "Landslide" to przyjemna wędrówka przez muzyczne stylistyki, gatunki, tradycje, wikłająca odbiorcę w sieć odwołań i nawiązań, wywołująca co pewien czas efekt deja vu. To podróż, dodajmy, jak na polskie warunki wysoce komfortowa! Debiutancki album Don't Ask Smingus poleciłabym każdemu. - Malwina Mus, "Uwolnij Muzykę"

Mimo braku jakiegoś wspólnego motywu przewodniego, album brzmi zaskakująco dobrze. - Sebastian Brzózka, "Magnetoffon"

Jest rockowy pazur, jest korzeń sentymentu do folku, jest melancholijny blues i teksty, które bywają nieco przewrotne, jednak zawsze na sobie skupiają uwagę. Ta płyta to naprawdę przyjemne doznanie. - Katarzyna Perżyło, "Miesiąc w Krakowie"

Trudno jednoznacznie określić styl zespołu, co zresztą okazuje się być w tym przypadku atutem. W tej muzyce można znaleźć elementy psychodelii, transu, rhythm'n'bluesowego feelingu, ale też solidnego rocka i lirycznej ballady. "Landslide" Don't Ask Smingus, co jest bardzo dobrą wróżbą, trzeba przesłuchać wiele razy. Jestem jednak przekonany, że poświęcony grupie czas zaprocentuje: wielokrotnie odkrywana muzyka formacji będzie porywać, ale i urzeknie niejednokrotnie lirycznym ciepłem. - Tomasz Staszczyk, "Dziennik Wielkopolski"
www.wimbp.zgora.pl

zgłoś plagiat/niewłaściwą treść

Szukaj w kalendarzu