Twój pomysł na news
Wybierz obszar :
 
16 Styczeń 2021
strzelecko-drezdenecki miedzyrzecki swiebodzinski sulecinski slubicki krosnienski zarski wschowski nowosolski zaganski gorzow zielonagora

Wystawa Magdaleny Moskwy

Data: Pt. 25 Mar, 2011 17:00

news365.pl


Muzeum Ziemi Lubuskiej uprzejmie zaprasza do Galerii Nowy Wiek na wernisaż wystawy Magdaleny Moskwy Nomana XI, który odbędzie się w piątek, 25 marca o godz. 17.00.

Magdalena Moskwa jest uznawana za jedną z najciekawszych polskich artystek ostatnich kilkunastu lat. Jej wystawa w zielonogórskim muzeum, w Galerii Nowy Wiek obejmuje wybór dzieł z lat 1996-2006. Tytuł pokazu ? Nomana odnosi się do wymyślonego przez malarkę imienia, którym nazywa postaci ze swoich obrazów. Cyfra XI oznacza numer porządkowy kolejnej prezentacji. Artystka tworzy bardzo powoli, najwyżej kilka prac rocznie. Stosuje tradycyjne techniki malarskie. Niechętnie rozstaje się z obrazami, sporadycznie organizuje wystawy indywidualne.
Od początku w centrum zainteresowań twórczych Magdaleny Moskwy pozostaje człowiek. Ludzie z jej obrazów nie istnieją w rzeczywistości, pojawiają się w wyobraźni malarki. Artystka nadaje im własne rysy, nie na zasadzie autoportretu, ale raczej w celu prześledzenia anatomii, bryły, światła? Rejestruje swoje stany psychiczne mając świadomość, że wszyscy jesteśmy do siebie podobni i pewne doświadczenia oraz przeżycia są nam wspólne. Ciało, choroba, śmierć to tematy stale przewijające się w twórczości łódzkiej artystki.
Na wystawie oprócz prac malarskich pokazuje precyzyjne hafty oraz fragment kolekcji ubrań, która powstaje od 1995 roku. Ubrania projektowane i szyte przez M. Moskwę są właściwie inną niż obrazy formą portretu. Tu również interesuje ją oddanie psychicznej i fizycznej kondycji człowieka. Forma ubrania, doskonale się do tego nadaje, zgodnie z przeświadczeniem, że szata jest najbliższa ciału człowieka, przyswajając jego formę, zapach, odciski, będąc właściwie jego drugą skórą. Wystawa, której kuratorem jest Leszek Kania będzie czynna do 8 maja br.
 


www.wimbp.zgora.pl

zgłoś plagiat/niewłaściwą treść

Szukaj w kalendarzu