Twój pomysł na news
Wybierz obszar :
 
19 Styczeń 2022
strzelecko-drezdenecki miedzyrzecki swiebodzinski sulecinski slubicki krosnienski zarski wschowski nowosolski zaganski gorzow zielonagora

Kompas Filmowy

Data: Cz. 12 Maj, 2011 20:00

news365.plStowarzyszenie ForumArt oraz Piekarnia Cicha Kobieta zapraszają wszystkich miłośników kina na inauguracyjne pokazy cyklu filmowego Kompas Filmowy. Od 7 kwietnia, w każdy czwartek, będziemy mogli wspólnie odbywać filmową podróż w kierunku Nowej Fali Kina Rumuńskiego. WSTĘP WOLNY!

Projekt Filmowy Kompas, ma na celu prezentację najciekawszych nurtów i gatunków filmowych reprezentatywnych dla kina ambitnego i autorskiego z całego świata. Założeniem projektu jest wieloletnia działalność mająca na celu propagowanie mniej znanego dla szerszej publiczności, ale wartościowego kina.
Filmy prezentowane w tym cyklu za porozumieniem z głównymi organizatorami, ForumArt, mogą być i są prezentowane na terenie całej Polski. Między innymi w Szczecinie, Supraślu, Chwałowicach, Brzegu, Wrocławiu, Warszawie i oczywiście w Zielonej Górze.
Na wszystkie pokazy obowiązuje wstęp wolny!

Pierwszym kierunkiem obranym przez Filmowy Kompas jest...
... NOWA FALA KINA RUMUŃSKIEGO.

Program pokazów, który opracowaliśmy przy współpracy z Instytutem Kultury Rumuńskiej w Warszawie, oparty jest na dziesięciu najlepszych produkcjach kinematografii rumuńskiej ostatniej dekady. Są wśród nich uznane na festiwalach całego świata, filmy fabularne oraz dokumentalne. Ich reżyserzy, m.in. Nae Caranfil, Florialn Iepan, Radu Muntean czy Cristiana Nemescu, dokonali w krajowym przemyśle filmowym istnej rewolucji, ożywiając go i nadając mu bezprecedensowy charakter. Fabuły Nowej Fali, ciekawią, bawią i poruszają. W realistyczny sposób ujawniają kondycję społeczeństwa, do niedawna poddanego komunistycznej dyktaturze Generała Ceausescu. Skłaniając do refleksji są bezcennym źródłem wiedzy o historii i obyczajowości, kraju, wciąż kojarzącego się z odległą prowincją Europy.

Zielonogórskie pokazy organizowane są przy ścisłej współpracy ze Sky Piastowskie, studionagram.com, J.F.K.Media oraz Zielonogórskim Ośrodkiem Kultury.

Pojęcie Nowej Fali Kina Rumuńskiego pojawiło się już w latach '80 XX wieku, w okresie reżimu komunistycznego. Było formą oporu i walki z narzuconą dyktaturą Nicolae Ceausescu. Jednak dopiero produkcje minionej dekady m.in. "California Dreamin'" czy "Papier będzie niebieski", wprowadziły kinematografię rumuńską w standardy produkcji wolnorynkowej, która w krótkim czasie zyskała uznanie publiczności na całym świecie.


Filmowy Kompas kierunek: Nowa Fala Kina Rumuńskiego
Piekarnia Cichej Kobiety (ul.Fabryczna 13)
WSTĘP WOLNY!

http://vimeo.com/21528019

7 kwietnia, czwartek, godz.20
California Dreamin' - reż. Cristian Nemescu, Rumunia 2007, dramat, 155 min.

14 kwietnia, czwartek, godz. 20:00
Filantropia - reż. Nae Caranfil, Rumunia/Francja 2002, dramat, 110 min.

28 kwietnia, czwartek, godz.20:00
Upadły Wampir - reż: Florian Iepan, Rumunia 2007, dokumentalny, 52 min.

05 maja, czwartek, godz. 20:00
Włoszki - reż. Napoleon Helmis, Rumunia 2004,dramat, 82 min.

12 maja, czwartek, godz.20:00
Tak Spędziłem Koniec Świata - reż. Gatalin Mitulescu, Rumunia 2006, 110 min.


Piekarnia Cichej Kobiety
ul. Fabryczna 13
Zielona Góra

www.forumart.pl
www.cichakobieta.pl

kontakt:
info@forumart.pl


Patronat medialny objęli: MMZIELONAGÓRA, Regionalna Telewizja Lubuska i program Kulturalne Puzzle, Multimedia Off, program Kręci Się.

O Instytucie: Rumuński Instytut Kultury w Warszawie, założony w 2006 r., działa na rzecz szerzenia wiedzy o Rumunii, a w szczególności języka i kultury rumuńskiej w Polsce, poprzez ułatwienie wymiany partnerskiej i kulturowej pomiędzy Rumunią a Polską. Instytut w Warszawie realizuje z własnej inicjatywy, lub w porozumieniu z polskimi instytucjami publicznymi i prywatnymi, wydarzenia kulturalne z różnych dziedzinach: muzyka, film, taniec, teatr, sztuki wizualne, kultura popularna oraz tradycyjna, literatura. Instytut prowadzi również działania z zakresu dyplomacji publicznej. Rumuński Instytut Kultury pragnie stać się platformą komunikacyjną umożliwiającą publiczności dostęp do rumuńskich produktów kulturalnych.

O Stowarzyszeniu: Stowarzyszenie ForumArt zostało utworzone w 2010 roku w Zielonej Górze. Jego założyciele to ludzie, których łączy wspólna pasja do sztuki filmowej oraz szeroko rozumianej kultury. Są wśród Nas doświadczeni aktorzy, muzycy, dziennikarze, twórcy filmowi oraz animatorzy kultury. Twórcy stowarzyszenia mają na swoim koncie realizacje licznych działań związanych z organizacją koncertów, przeglądów i festiwali filmowych, produkcje filmowe i telewizyjne, realizacje wideoklipów, publikacje literackie, publicystyczne i prasowe oraz wiele innych. ForumArt jest organizacją, o szerokim wachlarzu możliwości, otwartą na współpracę z innymi. Liczne przyjaźnie, nawiązywane ze środowiskami artystycznymi w kraju i za granicą sprzyjają innowacyjności oraz kreatywności we wszelkich działaniach artystycznych i kulturalnych. Prezesem stowarzyszenia jest Jacek Katos Katarzyński.
Pierwszą oficjalną imprezą organizowaną przez ForumArt był cykl filmowy "Cinema Garaż", który odbył się podczas ubiegłorocznych wakacji w Brzegu. Partnerami zielonogórskiego stowarzyszenia i gospodarzami imprezy byli Stowarzyszenie Żywych Poetów, Niezależny Ośrodek Kultury i klub Herbaciarnia. Brzeskiej publiczności zaprezentowano między innymi Kino Duńskie i wybrane produkcje polskiego kina niezależnego. W tym filmy grupy Sky Piastowskie.
Jeśłi chodzi o działalność na własnym podwórku , to w styczniu wraz z Klubem Roksana byli organizatorami, jedynego do tej pory koncertu w Zielonej Górze grupy Złodzieje Oklasków.
Ich debiut płytowy "Bez Kasków" (2006r.) wciąż uważany jest przez wielu za jedno z najciekawszych objawień muzycznych kilku ostatnich lat.
Obecnie Stowarzyszenie ForumArt wspomaga organizatorów cyklu pokazów filmowych organizowanych w ramach projektu "Młodzi Menadżerowie Kultury" w Bytomiu Odrzańskim.www.wimbp.zgora.plWyświetl większą mapę
zgłoś plagiat/niewłaściwą treść

Szukaj w kalendarzu