Twój pomysł na news
Wybierz obszar :
 
25 Luty 2021
strzelecko-drezdenecki miedzyrzecki swiebodzinski sulecinski slubicki krosnienski zarski wschowski nowosolski zaganski gorzow zielonagora

Pokaz filmu dokumentalnego A.Gołębiewskiego Dzieci Kwatery „Ł" oraz prezentacja książki K. Wichowskiej „Łączka"

Data: Śr. 20 Sty, 2016 17:00 - 17:00
Lokalizacja: Biblioteka
Organizator: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze oraz Instytut Pamięci Narodowej, Oddział w Poznaniu serdecznie zapraszają do udziału w spotkaniu w ramach Centrum Edukacyjnego IPN Przystanek Historia w Zielonej Górze.


20 stycznia 2016 r. o godz. 17.00 w Sali Dębowej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze w ramach Centrum Edukacyjnego IPN Przystanek Historia odbędą się pokaz filmu dokumentalnego Arkadiusza Gołębiewskiego Dzieci Kwatery „Ł" (2014) oraz prezentacja książki Karoliny Wichowskiej „Łączka". Poszukiwania i identyfikacja ofiar terroru komunistycznego na warszawskich Powązkach(2015). Obecni będą oboje Autorzy. Zaprosimy również bohaterów filmu – rodzin Żołnierzy Wyklętych. Planowana jest dyskusja przybliżająca gościom Przystanku Historia realizowany od kilku lat program IPN Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego 1944-1956.


Podczas spotkania dowiedzieć się będzie można, co to jest „Łączka", kim były ofiary stalinowskich represji i dlaczego tak ważne jest przywracanie pamięci o nich.
Dokument „Dzieci kwatery Ł", kontynuacja głośnego filmu „Kwatera Ł", opowiada historię rodzin Żołnierzy Wyklętych, które poszukują miejsca spoczynku swoich krewnych, zamordowanych przez komunistów i potajemnie pochowanych na tzw. Łączce Cmentarza Powązkowskiego w Warszawie.


W książce Karoliny Wichowskiej mroczna historia lat stalinizmu przeplata się z wiedzą o najbardziej zaawansowanych technologiach identyfikacji genetycznej. Profesjonalizm naukowców zderza się z emocjami rodzin poszukiwanych. Podróżujemy między rozkopanym fragmentem warszawskiego cmentarza na Powązkach a najnowocześniejszymi laboratoriami genetycznymi w Szczecinie i w Krakowie. Sięgamy do pamięci o komunistycznych kazamatach, brutalnych śledztwach i dzieciństwie bez ojców, by zaraz wybiec w przyszłość, w której metody badawcze wypracowane przez polskich naukowców stają się wzorem do naśladowania na świecie. Wszystko to służy jednemu: spłacie długu wobec ludzi, którym zależało na wolnej, suwerennej Polsce.


Zapraszamy!

zgłoś plagiat/niewłaściwą treść

Szukaj w kalendarzu