Twój pomysł na news
Wybierz obszar :
 
22 Kwiecień 2021
strzelecko-drezdenecki miedzyrzecki swiebodzinski sulecinski slubicki krosnienski zarski wschowski nowosolski zaganski gorzow zielonagora

Irysy w fotografii i hodowli Józefa Koncewicza

Data: Pn. 6 Lut, 2017 16:00
Lokalizacja: Biblioteka
Organizator: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze

Zapraszamy 6 lutego br. o godz. 16.00 na otwarcie wystawy fotografii Józefa Koncewicza, słuchacza ZUTW. Wystawa prezentuje bogactwo odmian irysów, w tym również te wyhodowane przez samego autora fotografii i certyfikowane przez najstarszą i najbardziej znaczącą organizację wśród miłośników i producentów irysów – American Iris Society (www.irises.org)– amerykańskie stowarzyszenie irysowe, które powstało w USA w roku 1927, ktore pełni rolę światowej wyroczni w sprawach irysów – rejestruje nowe gatunki, prowadzi system nagród i wyróżnień dla irysów, prowadzi badania naukowe, wydaje materiały i publikacje o uprawie i krzyżowaniu irysów. Sześć odmian autorstwa Józefa Koncewicza: Hej Winobranie (2009 r.), Wczesna jesień (2010), Przyjaciel (2010), Cichy romans (2012), Jagodowe wzgórze (2012), Zielona Góra (2012) będzie można zobaczyć na wystawie.

„Dawno nie poznałam kogoś tak oddanego swojej pasji. Kogoś, komu rozjaśnia się twarz, gdy o tym opowiada. Józef Koncewicz z Zielonej Góry o irysach bródkowych wie chyba wszystko. Od 25 lat zajmuje się hodowlą tych pięknych i wymagających kwiatów. Na działce stworzył prawdziwy irysowy raj, pełen kolorów i zapachów. Tam każdy kwiat jest inny, bo pan Józef nie jest zwykłym hodowcą. On irysy... tworzy. Krzyżuje, nazywa, rejestruje. Spod jego ręki wyszły „Zielona Góra" (irys w barwach miasta) i prześliczne „Jagodowe Wzgórze". W sumie stworzył 14 nowych odmian tych pięknych, ale chimerycznych kwiatów. Jako jedyny Lubuszanin należy do prestiżowego międzynarodowego związku hodowców irysów. I pragnie poznać kogoś, kto równie mocno kocha te kwiaty. Nie, to nie jest biznes... To pasja, hobby, miłość".

http://plus.gazetalubuska.pl/wiadomosci/a/pan-jozef-stworzyl-irysowy-raj-nie-ma-drugiego-takiego,10068360

Ekspozycja dostępna będzie w holu Biblioteki do 23 lutego br.

Irys jest kwiatem bardzo popularnym w Polsce, znanym również pod nazwą kosaciec. Słowo irys wywodzi się z greki i związane jest w mitologii greckiej z boginią tęczy. Bogactwo kolorów i kształtów irysów jest ogromne. W grupie kosaćców ogrodowych jest 80 000 odmian irysów kłączowych, z czego 40 000 to irysy bródkowe. Największą popularnością cieszą się irysy bródkowe wysokie. Rozmnażane generatywnie nie powtarzają cech rodzicielskich, łatwo się krzyżują między sobą i stąd tak duża liczba odmian. Wymieniona cecha umożliwiła też powstanie wielkich gospodarstw irysowych, głównie w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie
i Australii. Wkrótce na całym świecie irys urósł do rangi kwiatu hobbystycznego. Zaczęły też powstawać organizacje zrzeszające amatorów i zawodowców. Polska należy do związku Środkowo-Europejskiego Hodowców Irysów (Middle European Irys Society – MEIS). Związek amerykańskich hodowców irysów opracował system nagród, mający zachęcić hodowców do dalszych poszukiwań. Pierwszą nagrodę Award of Merit może otrzymać 10 % irysów zarejestrowanych i nagrodzonych uprzednio medalem HM dla kwitnących siwek. Najwyższą nagrodą dla wszystkich odmian irysów jest medal im. Dykensa DM ( ustanowiony po śmierci botanika brytyjskiego W.R.Dykensa ). Do tego medalu przez okres trzech lat kandydują irysy, które zdobyły medale w różnych kategoriach. Medal ten może zdobyć tylko jeden irys w roku. O zdobyciu medalu im. Dykensa decydują jurorzy Stanów Zjednoczonych i Kanady oglądający kwiaty w trakcie kwitnienia, a przyznawany jest przez Towarzystwo Brytyjskie.
W związku z tym, irysy wyhodowane w Polsce lub w innym kraju muszą zakwitnąć w ogrodach USA lub Kanady. Otrzymanie amerykańskiego certyfikatu to zaledwie początek drogi do otrzymania nagrody.

zgłoś plagiat/niewłaściwą treść

Szukaj w kalendarzu