Twój pomysł na news
Wybierz obszar :
 
21 Marzec 2023
strzelecko-drezdenecki miedzyrzecki swiebodzinski sulecinski slubicki krosnienski zarski wschowski nowosolski zaganski gorzow zielonagora

"Olga Tokarczuk na świecie" - wystawa oraz spotkanie z pisarką w Norwidzie

Data: Cz. 30 Mar, 2017 17:30 - 20:00
Lokalizacja: Biblioteka
Organizator: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze

PLAKAT OLGA TOKARCZUKZapraszamy na wyjątkową wystawę prezentującą materiały z prywatnego archiwum Olgi Tokarczuk, wybitnej powieściopisarki i eseistki, jednej z najbardziej utytułowanych polskich autorek, która dwukrotnie zdobyła Nagrodę Literacką „Nike" – w 2008 roku za książkę „Bieguni" oraz w 2015 roku za „Księgi Jakubowe". Pisarka jest także laureatką m.in. Nagrody Fundacji Kościelskich, Paszportu „Polityki" oraz międzynarodowej nagrody Vilenica. Książki Olgi Tokarczuk tłumaczono na wiele języków, m.in. niemiecki, angielski, francuski, hiszpański, rosyjski, chiński, japoński. Na podstawie jej utworów powstają inscenizacje teatralne, a niektóre doczekały się także ekranizacji. 24 lutego br. do kin wszedł film „Pokot" w reżyserii Agnieszki Holland na podstawie powieści Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych". Film zdobył nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale – Międzynarodowym Festiwal Filmowym w Berlinie.Wystawa Olga Tokarczuk na świecie powstała we Wrocławiu, zainicjowana przez Dolnośląską Bibliotekę Publiczną.Ekspozycja ma charakter wyjątkowy, bo zobaczymy na niej materiały z prywatnego archiwum pisarki - głównie książki, recenzje, fotografie. Prezentowane są wszystkie obcojęzyczne wydania jej książek (ponad 100), w tym przełożone na język chiński, japoński i hindi, ponadto mało znane zdjęcia wykonane w różnych okolicznościach: podczas spotkań autorskich, targów książki i konferencji, ale także w sytuacjach mniej oficjalnych. Ciekawym uzupełnieniem są fotografie wykonane przez samą pisarkę.
Wystawa składa się z dwóch części. Pierwsza – plenerowa prezentowana jest już przy zielonogórskim Ratuszu i przedstawia na 20. planszach informacje o tłumaczeniach na poszczególne języki (30), fragmenty recenzji i wybrane zdjęcia. Natomiast druga część, którą od 15 marca br. można zobaczyć w galerii Biblioteki Norwida (Wojska Polskiego 9) to oryginały obcojęzycznych edycji utworów Olgi Tokarczuk i inne, związane z jej zagraniczną aktywnością druki.Finisaż wystawy z udziałem Olgi Tokarczuk odbędzie się 30 marca o godz. 17.30 przy zielonogórskim Ratuszu. Po nim zapraszamy o godz. 18.00 do Sali Dębowej Biblioteki Norwida na spotkanie z Autorką. Wstęp wolny! Liczba miejsc ograniczona!

zgłoś plagiat/niewłaściwą treść

Szukaj w kalendarzu