Twój pomysł na news
Wybierz obszar :
 
12 Kwiecień 2024
strzelecko-drezdenecki miedzyrzecki swiebodzinski sulecinski slubicki krosnienski zarski wschowski nowosolski zaganski gorzow zielonagora

Wykłady prof. Piotra Okulewicza w ramach Akademii Niepodległości

Data: Śr. 28 Mar, 2018 16:00 - 17:30
Lokalizacja: Biblioteka
Organizator: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze

Podczas marcowej tury wykładów z cyklu „Akademia Niepodległości” poruszone zostaną tematy: „Drużyniacy i strzelcy” oraz „Zbiorowy portret uczestników ruchu paramilitarnego”. Oba wykłady wygłosi prof. Piotr Okulewicz z Instytutu Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Spotkanie odbędzie się 28 marca 2018 r. o godz. 16:00 w Sali Wykładowej im. dr. Grzegorza Chmielewskiego na II piętrze Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze.

„Akademia Niepodległości” to ogólnopolski projekt Instytutu Pamięci Narodowej zaplanowany na lata 2018-2021, którego inauguracja następuje w całej Polsce w grudniu 2017 roku. Będzie to cykl regularnych spotkań, w czasie których pracownicy IPN, zaproszeni reprezentanci uczelni wyższych oraz lokalnych środowisk przedstawią w formie popularnych wykładów drogę do niepodległości, poczynając od pierwszej dekady XX stulecia i czas I wojny światowej, poprzez wznoszenie jej państwowego gmachu i wykuwanie granic, po syntetyczny bilans międzywojennego dwudziestolecia. Wykłady w każdym ośrodku będą miały taki sam przewodni temat, którego ujęcie będzie indywidualnym wyborem wykładowcy, w miarę możliwości podkreślane będą wątki lokalne. Każde spotkanie będzie składało się z dwóch wykładów: pierwszego o charakterze monograficznym i drugiego opartego na wątkach biograficznych. Cykl został pomyślany nie tylko jako poszerzenie wiedzy, ale też jako element formowania postaw opartych na patriotyzmie, szacunku dla niepodległościowej tradycji i przywiązaniu do Ojczyzny. Formuła spotkań oparta będzie na wzorze Uniwersytetów Trzeciego Wieku: słuchacze będą posiadać indeksy, a całość zakończy się w roku 2021 roku wręczeniem dyplomów.

Wykłady w Zielonej Górze współorganizuje Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze.

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkania!

Wszystkich zainteresowanych prosimy o zgłoszenie chęci uczestnictwa w wykładach:

Krzysztof Mazur

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu Punkt Zamiejscowy w Zielonej Górze

al. Wojska Polskiego 9

krzysztof.mazur@ipn.gov.pl

tel./faks 68 453 26 57

tel. komórkowy 735 205 795

Akademia Niepodległości - plakat

zgłoś plagiat/niewłaściwą treść

Szukaj w kalendarzu