Twój pomysł na news
Wybierz obszar :
 
22 Październik 2021
strzelecko-drezdenecki miedzyrzecki swiebodzinski sulecinski slubicki krosnienski zarski wschowski nowosolski zaganski gorzow zielonagora

Hiszpania moja pasja – wystawa ze zbiorów Jerzego Szewczyka

Data: Wt. 17 Lip, 2018 17:00 - 18:00
Lokalizacja: Biblioteka
Organizator: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze zaprasza 17 lipca br., godz. 17.00 hol Biblioteki Norwida na otwarcie wystawy Hiszpania moja pasja – wystawa ze zbiorów Jerzego Szewczyka.

Wystawa prezentuje Hiszpanię w obiektywie Jerzego Szewczyka oraz jego syna Krzysztofa. Wzbogacona zbiorem pamiątek, albumów, atlasów, kolekcji map, plakatów, wybranych magazynów prasowych, płyt z muzyką hiszpańską oraz reprezentatywnych dla literatury tego kraju książek. Fotografie wykonane w tłumnie odwiedzanych przez turystów miastach m.in. Madrycie, Grenadzie, Saragossie czy Cordobie. Zobaczymy tam najbardziej znane zabytki architektoniczne, takie jak Casa Milà w Barcelonie – zaprojektowany i wykonany przez Antonio Gaudíniego, katalońskiego architekta słynącego z wyjątkowych projektów, czy Casa Batlló. Ponadto Świątynię Pokutnej Świętej Rodziny – Sagrada Familia w Barcelonie, której budowę rozpoczęto w 1882 roku i do dzisiaj jej nie skończono oraz jedną z największych atrakcji turystycznych Hiszpanii – Wielki Meczet w Cordobie, zwany po hiszpańsku La Mezquita, pochodzący z VIII w. Wśród licznych zdjęć zobaczymy również warowny zespół pałacowy w Grenadzie – Alhambre.

Jerzy Szewczyk – urodził się w roku 1937 pod znakiem Raka w województwie łódzkim. Absolwent
I Liceum Ogólnokształcącego w Łasku i Politechniki Łódzkiej. W Zielonej Górze mieszka od roku 1960. Rozpoczynał pracę zawodową w fabryce wagonów, później przez wiele lat kierował Państwową Inspekcją Pracy w województwie lubuskim.

Jest autorem wielu publikacji zawodowych i społecznych, m.in. w „Ateście – Ochronie Pracy", „Przyjacielu przy Pracy", „Nadodrzu", „Gazecie Lubuskiej", „Pro Libris", „Przeglądzie Technicznym". Przez szereg lat był znanym działaczem społecznym pełniąc ważne funkcje w TKKF, NOT, SIMP, spółdzielczości mieszkaniowej, Towarzystwie Przyjaźni Polsko-Greckiej.

Podróżnik i fotograf. Z podróży do Chin, Indii, Nepalu, RPA i na Maltę prezentował reportaże na dwudziestu dwóch wystawach. Od lat członek Stowarzyszenia Jeszcze Żywych Poetów. Animator kultury (m.in. Dzień Spadającego Liścia, Order Szczęsnej Podkowy). Dotychczas opublikował tomiki utworów: Rozmaitości (1993), Kraj obrazy (2003), Między chmurą a kałużą (2008), Pistacje (2012), Przeszłość karmi się pamięcią (2013), Pamięć nie wystarczy (2014) oraz książki: Choć szron na dachu (2010), Nasze wczoraj i dziś (2017), System socjalny Hiszpanii (1996), 40 lat TKKF w woj. zielonogórskim (1997), 70 lat w służbie ochrony pracy (1990).

Zapraszamy!

Wystawa czynna do 31 sierpnia w godzinach otwarcia Biblioteki.

zgłoś plagiat/niewłaściwą treść

Szukaj w kalendarzu