Twój pomysł na news
Wybierz obszar :
 
26 Czerwiec 2022
strzelecko-drezdenecki miedzyrzecki swiebodzinski sulecinski slubicki krosnienski zarski wschowski nowosolski zaganski gorzow zielonagora

Promocja książki „Bitwa o Odrę w 1945 roku" dra Andrzeja Toczewskiego

Data: Pn. 10 Gru, 2018 18:00 - 19:00
Lokalizacja: Biblioteka
Organizator: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze

Wydawnictwo Napoleon V, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze oraz Zielonogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku zapraszają na spotkanie autorskie z dr. Andrzejem Toczewskim, historykiem wojskowości, regionalistą, badaczem dziejów II wojny światowej, w szczególności zbrodni hitlerowskich oraz problematyki jenieckiej, byłym dyrektorem Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, autorem książki „Bitwa o Odrę w 1945 roku", która ukazała się nakładem Wydawnictwa Napoleon V.

Spotkanie odbędzie się 10 grudnia (poniedziałek) br. w sali im. Janusza Koniusza o godz. 18.00. Prowadzenie: red. Janusz Życzkowski.

Praca niniejsza stanowi studium historyczne mające na celu ukazanie roli środkowej Odry w bitwie o Berlin oraz walk wojsk I Frontu Białoruskiego o przełamanie i jej całkowite zdobycie. Wiąże się z tym zagadnieniem ściśle problem wyzwolenia Środkowego Nadodrza i powrotu tych prastarych słowiańskich ziem do Polski. Przyjęte w pracy za innymi autorami pojęcie geograficzne Środkowe Nadodrze, używane jest w odniesieniu do terytorium obecnych województw gorzowskiego i zielonogórskiego; natomiast ziemia lubuska w jej dawnym historycznym znaczeniu. Front obszaru analizowanych walk na rubieży środkowej Odry został wyznaczony liniami rozgraniczenia wojsk I Frontu Białoruskiego: na północy, początkowo z wrogiem na wysokości Cedyni, a następnie z 2 Frontem Białoruskim w rejonie Schwedt i na południu z I Frontem Ukraińskim na wysokości Cigacic. Natomiast tłem operacyjnym rozważań niniejszej pracy jest II etap kampanii zimowo-wiosennej Armii Radzieckiej w 1945 r.

Wstęp wolny! Serdecznie zapraszamy!

zgłoś plagiat/niewłaściwą treść

Szukaj w kalendarzu